Kolonyadaki büyük tehlike: Akciğerlerde ciddi hasar yaratıyor

Koronavirüs pandemisiyle birlikte artan hijyen önlemleri kolonya ve dezenfektan gibi alkol içerikli temizlik ürünlerinin kullanımında büyük bir artışa neden oldu. Uzmanlar, fazla kolonya ve dezenfektan tüketiminin beyin, akciğer, ve cilt üzerinde kalıcı hasarlar bırakabileceğini belirterek vatandaşları uyardı.

Kolonyadaki büyük tehlike: Akciğerlerde ciddi hasar yaratıyor

Koronavirüs salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte vatandaşlar hijyen önlemlerini artırırken, virüse karşı koruyucu olduğu öne sürülen kolonya ve dezenfektan malzemelerinin kullanımında da artış yaşandı. Sosyal mesafe, el temizliği, maske ve eldiven kullanımı gibi önlemlere muhakkak uyulması gerektiğini hatırlatan Emsey Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Görgüner, çok fazla kolonya ve çamaşır suyu kullananlara uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Görgüner, “Özellikle dezenfektanlar, kolonya, alkol çok kullanılıyor. Çamaşır suyu ile ilgili yıllar önce de yaptığım çalışmalar var. Ev temizliğinde kadınlar özellikle yoğun çamaşır suyuna bağlı bir çeşit mesleki astım olabiliyorlar. Çok çamaşır suyu kullanan kişilerin hava yollarında astım benzeri tablo ortaya çıkar. Bu dönemde çamaşır suyu çok fazla kullanıldığı için biz son günlerde polikliniklerimizde dezenfektanların, çamaşır suyunun fazla kullanılmasına bağlı astım yakınmalarıyla, öksürük, nefes darlığıyla gelen hastalar görüyoruz” diye konuştu.

'AKCİĞERDE İLERİ DERECEDE SORUN YARATABİLİR'

Kimyasallardan arındırmadan metil alkol şekli ile kullanılan kolonya başta beyin olmak üzere ciğerler ve deri üzerinde ciddi sorunlara yol açabiliyor.

Nefes darlığının Kovid-19 hastalığının da bulgularından biri olduğu için ilk planda hastaların bu endişe ile geldiğini vurgulayan Prof. Dr. Görgüner, “Daha sonra yaptığımız araştırma ve tetkikler sonucunda bu hastaların tamamen çamaşır suyu ve dezenfektan kullanımına bağlı küçük astım atakları yaşadığını görüyoruz. Bu hastalarda çok dikkatli olmak lazım. Bazı duyarlı kişilerde çok fazla miktarda kullanıma bağlı kişinin akciğerlerinde ileri derecede sorunlar da yaşanabilir” dedi.

Bir çeşit parfüm olan kolonyanın içeriğinde esans, su ve alkol kullanılır. Bu doğrultuda piyasaya sürülen kolonyaların cilde herhangi bir zararı olmaz. Kolonya doktorların yaptığı açıklamaya göre cildi kurutur, terlemeyi önler ve özellikle hassas ciltlerde ciddi hasarlar verebilir. Cildin bakterilerle olan savaş mekanizmasını engelleyerek cilde zarar verebilir.

Metil alkol içeren kolonyalar satışa sunulduğundan beri bu tür kolonyaların kullanımının zarar verebileceği hakkında birtakım açıklamalar yapıldı. Hatta Sağlık Bakanlığı bu kolonyaların listesini sunarak tüketiciyi uyardı. Kolonya içerisindeki sentetik maddeler adeta zehir saçıyor ve birçok kişi günlük yaşamında kolonyayı sık sık kullanarak genetik hastalıklarının tetiklenmesine neden olabiliyor.

Kolonya alırken içeriğini mutlaka gözden geçirmekte fayda bulunuyor. Kaliteli kolonyaların içerisinde ‘'etanol'' denilen etil alkol kullanılır ve iyi bir kolonyanın içerisinde 80 derece, kokularda ise 60 derece olması gerektiği önerilmektedir.

– Özellikle egzama ve sedef gibi cilt hastalıkları sorunu yaşayanların kolonya kullanımından uzak durması gerekir.
– Cilde sürülen kolonya cildin tahriş olmasına, matlaşmasına ve kurumasına neden olabilir.
– Güneşe çıkmadan önce yüzünüze sürdüğünüz kolonya lekelenmelere neden olabilir.
– Dezenfekte olarak kullandığımız kolonya yerine su kullanmak daha hijyenik bir seçim olabilir.

KOLONYA KOKLAYARAK GELEN ÖLÜM

Milliyet'ten Tunca Bengin'in aktardığına göre; Kocaeli'de yaşayan 43 yaşındaki üç çocuk annesi Sevinç Tosun, kaçak olduğu belirtilen kolonyayı mendile döküp kokladığı için fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Etil alkol yerine metil alkolden üretilen kaçak kolonya nedeniyle yoğun bakım ünitesinde yaşam savaşı veren Sevinç Tosun'un eşi Zihni Tosun olayı şöyle anlattı:

Ailevi bir sorun nedeniyle sıkılan eşim, kolonya ile ferahlamak istemiş. Kızımın söylediğine göre, kolonyayı mendile dökerek koklamış. Bunu da bir kaç kez tekrarlamış. Eve geldiğimde ölü gibiydi. Soluğu Kocaeli Devlet Hastanesi'nde aldık, daha sonra da İstanbul'a getirdik.

Doktorlar 'makinaya bağlayacağız dönerse döner, yoksa sabah gelip cenazeyi alırsınız' dediler. 10 gün makinada kaldı. Allah'ın izniyle şimdilik yaşıyor. Görmüyor, ayakları tutmuyor, ciğerleri kötü.

Sevinç Tosun'un doktoru Ceyhun Solakoğlu, kolonyadaki tehlikeyi şöyle dile getirerek uyarılarda bulundu:

Kolonya; koklayarak da, deri yoluyla da vücuda girer. 15 mililitre yani yarım çay bardağı zehirlenme için yeterlidir. Genellikle bu tip vakalar içme şeklinde gelir. Kişi alkol bağımlısıdır evdeki kolonyayı içer. Kolonyada etil alkol yerine metil alkol varsa zehirler. Ama nezle oldunuz, sık sık kolonya kokluyorsunuz, bu şekilde de tehlikeli. Normalde rakıyı da sürekli koklarsanız kanda büyük miktarda alkol yoğunluğuna ulaşabilirsiniz."

Dr. Ceyhun Solakoğlu'nun Sevinç Tosun ile ilgili yazdığı raporda da şu ifadeler yer alıyor:

7 Ocak 1999 günü 00.30 da acil olarak bilinç kaybı, derin solunum tablosu ile yoğun bakım servisine yatırılan hastada şiddetli metabolik asidoz bulunmuştur. Kaynağı bilinmeyen kolonyadan inhalasyon ile aldığı (solunum yoluyla) öğrenilen hastaya metil alkol intoksikasyonu tanısı konarak tedaviye başlanılmıştır. Kolonyalarda, toksik olmayan etil alkol kullanılması gerekirken, toksik metil alkol kullanıldığı sonucuna varılmıştır.

Etil alkollü kolonyayla metil alkollü kolonyayı ayırt etmenin herhangi bir yolu bulunmamakla birlikte, üretiminde metil alkol kullanılan kaçak kolonyaların halen yaygın bir şekilde kullanıldığı biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2021, 12:36
YORUM EKLE