Köpeğe tecavüz ederken jandarmaya suçüstü yakalandı...

İddiaya göre Balıkesir Edremit’in kırsal mahallesinde arabasında 2 yaşındaki köpeğe tecavüz eden 55 yaşındaki bir kişi Jandarma devriye ekipleri tarafından suçüstü yakaladı. Ses Dergisi’nin haberine göre zanlının Jandarmada ifadesinin alındığı ve savcılığa sevk edileceği öğrenildi. Edremit’te birkaç gün önce de bir köpeğe tecavüz edildiği öğrenildi.

Köpeğe tecavüz ederken jandarmaya suçüstü yakalandı...

Edremit Kent Konseyi Yürütme Kurulu Hayvan Hakları Çalışma Gurubu üyesi Ceyda Uzun kaya konuyla ilgili basın açıklaması yaptı.

O açıklama şu şekilde:

“07/Aralık/2019 tarihinde İlçemiz Altınoluk Mh.sinde bulunduğumuz alana yakın bir yerde gerçekleştiğini öğrendiğimiz, Yasalar Gereği Altınoluk Jandarma Komutanlığı tarafından İdari Para cezası uygulanarak salınan İsminin A.S olduğunu  öğrendiğimiz  şahsın 2282 küpe numaralı sokak canımıza tecavüz girişimini üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Aynı zamanda 12/12/2019 tarihinde Zeytinli Mahallesinde yine bir tecavüz vakasının Jandarmaya intikal ettiğini Adının N.K. olduğunu sosyal medya aracılığı ile  öğrenmiş bulunuyoruz. Bizler Kent Konseyi Hayvan Hakları  Çalışma gurubu olarak İlçemizde yaşanan bu iğrenç durum karşısında sessiz kalamazdık bu sebeple bugün burada toplanmış bulunuyoruz. Yasaların maalesef ki yaşanan şiddet ve tecavüz olaylarında Sahipli/Sahipsiz ayrımı yaparak hayvanları birer mal olarak nitelendirmesini şiddetle kınıyoruz. Türkiye’de 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 2004 yılında yürürlüğe girdi. Bu kanunla amaç, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmaları ve mağduriyetlerinin önlenmesi olmasına rağmen, kanunun işlevini yerine getirebildiği söylenemez.

Hayvana tecavüz’ fiili ve tanımı ne Türk Ceza Kanunu’nda ne de Hayvanları Koruma Kanunu’nda mevcut. Ayrıca, ulusal mevzuat hayvanları ‘sahipli’ ve ‘sahipsiz’ diye ikiye ayırıyor. Eğer hayvan sahipsiz ise tecavüz failine sadece idari para cezası uygulanıyor. Bizler Hayvan hakları savunucuları olarak  tecavüz fiilini ‘suç’ olarak tanımlasak da, mevzuata göre bu fiil bir ‘kabahat’. Şu anda hayvanlara işkence veya tecavüz etmenin bedeli sadece 753 TL idari para cezası. İlk 15 gün içinde ödenirse cezada yüzde 25’lik indirime gidiliyor. İdari para cezası sicile işlenmediği için de, hayvanlara işkence eden birisinin günlük hayatta aynı hayayı soluduğunuz komşumuz esnafınız  olma ihtimali artıyor.

Sahipli hayvanlarda ise hayvana tecavüz failine hayvana tecavüzden değil, TCK’daki ‘Mala Zarar Verme’ maddesinden dava açılabiliyor.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun hayvanları gerçekten koruyacak şekilde değiştirilmesi yıllardan beri tartışılıyor.

Hayvan hakları alanında çalışan  biz sivil toplum örgütleri olarak  baştan beri, hayvana şiddetin Kabahatler Kanunu kapsamından çıkarılıp Türk Ceza Kanunu kapsamına alınması   talebimizi bugün burada yineliyoruz.

Nasıl bir suçun önlenmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyorsa, hayvan hakları ihlâlleri için de aynı şey geçerli.

 İdari para cezasının caydırıcı olduğunu düşünmüyoruz. Sadece göstermelik bir ceza veriliyor. Belki ödeniyor belki ödenmiyor. Onu da tek tek takip etmemiz imkânsız. Halbuki hayvana verilen zarar evrenseldir diye düşünüp kim, ne şekilde, hangi hayvana zarar verirse versin, dava açabilme ehliyetimiz olmalı.” 

Hayvanı ‘mal’ olarak değerlendiren yasalardaki ‘sahipli, sahipsiz’ ayrımına, son verilmeli’ hayvanlara yönelik işlenen suçların, idarî para cezaları ile geçiştirildiği ve cezasızlıkla sonuçlandığı için rutin ve sistematik şiddetin boyutlarının arttığı görüşündeyiz.

“Ceza mevzuatı, hayvanlara karşı suç işleyen kişilerin etkin bir şekilde cezalandırılması için düzenlenmeli. Yasalar nezdinde hayvanlar için ‘sahipli’, ‘sahipsiz’ ayrımına son verilmeli. İşkence, cinsel şiddet, cinayet gibi haksız fiiller, insan-insan olmayan hayvan ayrımı yapılmadan, etkin bir şekilde yargılama yapılarak cezaî müeyyide ile sonuçlanmalı. Devletin bu cezasızlık tavrı, hayvan haklarını yok sayma tutumu da hayvanlara yönelik suçların artmasına yol açıyor; faillerin suç işleme konusunda engellenmesini sağlamıyor.” Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Gurubu olarak bize intikal eden bu iğrenç iki olayı 16/12/2019 tarihinde Edremit Cumhuriyet Başsavcılığına  suç duyurusunda bulunacağımızı ve olayların takipçisi olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Buradan yetkililere 5199 sayılı yasanın acilen gerekli düzenlenmelerin yapılarak sokak canlarının yaşadığı şiddet ve işkencenin caydırıcılığı yönünde somut adımlar atılmasını umut ediyoruz. Burada duyarlılık göstererek bize destek olmaya gelen herkesi selamlıyor teşekkür ediyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER