Koronavirüsün gidişatı ve Omicron! 'Yeni normali yaşıyoruz'

Koronavirüsün gidişatı ve dünyayı alarma geçiren Omicron varyantına ilişkin açıklamalarda bulunan Özlem Türeci ve Uğur Şahin yeni aşı çalışmalarına başladıklarını kaydetti. Uğur Şahin, "Güvendeyiz diyemem fakat çok daha rahat bir konumdayız” dedi.

Koronavirüsün gidişatı ve Omicron! 'Yeni normali yaşıyoruz'

mRNA teknolojisine sahip koronavirüs aşısı üreten bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, koronavirüsün gidişatı ve Omicton varyantıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Times’a konuşan Türeci ve Şahin, Omicron varyantına karşı bir aşı geliştirmek için kolları sıvadıklarını belirtti. Özlem Türeci, “Biz asla, ‘görevimiz tamamlandı ve hedefimize ulaştık’ demedik. Virüsün sonsuza dek nasıl evrim geçireceğini öngöremezdik. Şaşırmadık” dedi.

banner112
“AZALMIŞ KORUMA, HİÇ KORUMADAN İYİDİR”

Uğur Şahin de, “Ben de şaşırmadım. Omicron, Alfa ve Beta varyantıyla kıyaslayınca çok daha farklı bir hikaye ve daha çok endişe verdi. Biz, virüsle yaşamaya devam edeceğimizi ve bunun yeni normal olduğunu söyledik. Ve şimdi bu yeni normali yaşıyoruz” ifadesini kullandı.

Şahin, “Azalmış koruma oranının hiç korumadan daha iyi olduğunu hatırlamak gerek. Bu hastalık artık korkutucu değil. Elimizde yaşlılarda ölümü büyük ölçüde azaltacak bir alet var. Güvendeyiz diyemem fakat çok daha rahat bir konumdayız” dedi.(Sözcü)

YORUM EKLE