Koruma altındaki ardıç ağaçlarının olduğu bölgeye mermer ocağı yapılması planlanıyor

Tokat'ın Zile ilçesine 3 kilometre uzaklıkta, koruma altındaki ardıç ağaçlarıyla kaplı Fırtıman köyünde iddiaya göre mermer ocağı açılmak isteniyor. Köyün tek mera alanı olan bölgeden su ihtiyacının da karşılandığını belirten Zileli Erdal Koçak, "Kaz Dağları'nda, İkizdere'de olduğu gibi buraya da göz dikmiş durumdalar" sözleriyle tepki gösterdi. Av. Rıza Koçak ve Av. Mustafa Karakaş, yapılması planlanan mermer ocağına karşı köylü halkının yanında olduklarını açıklayarak her türlü hukuki yollara başvuracaklarını belirttiler.

Koruma altındaki ardıç ağaçlarının olduğu bölgeye mermer ocağı yapılması planlanıyor

Zile'ye 3 kilometre mesafedeki Fırtıman köyünde, yurttaşların iddiasına göre mermer ocağı açılması planlanıyor. Koruma altındaki ardıç ağaçlarının olduğu köyde, ocağın açılması istenen evlerin hemen yanında. Tarım, hayvancılık ve arıcılıkla geçimini sağlayan Fırtımanlı yurttaşlar, ocağın köyü toz altında bırakacağını, doğalarının tahrip edeceğini vurguluyor. 

Koruma altındaki ardıç ağaçlarının bulunduğu merada yapılmak istenen ocağın, Fırtıman köyü başta olmak üzere Saraç, Kepez ve Palanlı köylerinin de etkileneceğini söyleyen köylüler, sularının kirleneceğini ifade ediyorlar. Fırtımanlı yurttaşlar, mermer ocağı için çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreci başlatılmadan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Orman İl Müdürlüğü'ne giderek kargılarını anlatan itiraz dilekçelerini de sundular. 

"KAZ DAĞLARI'NDA, İKİZDERE'DE OLDUĞU GİBİ BURAYA DA GÖZ DİKMİŞ DURUMDALAR"

ANKA Haber Ajansı'na konuşan Erdal Koçak isimli yurttaş, Fırtıman köyünün Zile ilçe merkezine 3 kilometre mesafe olduğunu belirtirken, "Zileliler'in gıpta ile takip ettiği, beğendiği yerlerden bir tanesi. Peki neden? 3 kilometre gibi kısa bir mesafede ve gördüğünüz gibi bu ardıç ağaçları endemik türler arasında sayılıyor. Bütün hayvanlarımızın otlamış olduğu mera, ardıç ağacıyla kaplı. Yalnız şöyle bir durum var; paraya doymak bilmeyen ihtiras sahibi insanlar aynen Kaz Dağları'nda, İkizdere'de olduğu gibi buraya da göz dikmiş durumdalar. Burada da mermer ocağı kurarak, bu dağı ortadan kaldırmak, ardıçları talan etmek durumundalar" dedi. 

"ARDIÇLARIN, DOĞANIN, SUYUMUZUN, İNSANLARIN YAŞAM HAKKININ ELİNDEN ALINMASINA MÜSADE ETMEYECEĞİZ"

Koçak, mermer ocağı kurulmak istenen bölge ile köydeki evlerin sınırda olduğuna dikkat çekti. Mermer çıkarılmak istenen alanın hemen yanındaki evleri gösteren Koçak, "İnsanların yaşam alanı olan evler... Buranın mermer ocağı olması demek ardıçların talan olması demek, 180 yıllık geçmişe sahip olan bu köyün ortadan kaldırılması demek. Köyün hayvanlarının otladığı yer burası, başka bir alan yok. Bu köyün, ardıçların, doğanın, en önemlisi suyumuzun, insanların doğal hakkı olan yaşam hakkının elinden alınmasına müsade etmeyeceğimizi belirtmek istiyoruz" diyerek açılmak istenen mermer ocağına karşı mücadele edeceklerini vurguladı. 

'HUKUKİ YOLLARA BAŞVURACAĞIZ'

Av. Rıza Koçak ve Av. Mustafa Karakaş, Fırtıman Köyü'ne yapılmak istenen mermer ocağına karşı hukuki yollara başvuracaklarını açıkladılar. Karakaş, "Çevreyi ve köydeki doğal yaşamı alt üst edecek bu çalışmanın karşısında yöre halkıyla dayanışma içindeyiz." dedi. Av.Rıza Koçak verilen izinlere itiraz edeceklerini belirterek, "Yapılan itirazların olumlu sonuçlanmaması halinde sonuna kadar yöre halkının hukuki haklarını koruyacağız." diyerek köylünün arkasında durduklarını açıkladı. 

'GÖZLERİ DÖNMÜŞ'

Ekonomi yazarı iktisatçı Mustafa Sönmez, Fırtıman Köyü'ne yapılmak istenen mermer ocağına Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile tepki gösterdi. Sönmez yaptığı açıklamada, "Gözleri dönmüş! Hiçbir değere saygıları yok! Sıra geldi ardıç ağaçlarına;Tokat Zile Fırtıman Köyü nde bulunan ve koruma altındaki ardıç ağaçlarına ev sahipliği yapan arazide, maden ocağı açılmak isteniyormuş! Geç kalmayalım, sessiz kalmayalım! Sakın, ardıçlara kıymasınlar!" dedi. 

CHP'DEN TEPKİ: 'GELECEĞİMİZ İÇİN VERDİĞİMİZ MÜCADELEDİR'

TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, Twitter hesabından haberi paylaşarak tepkisini dile getirdi. Bakan yaptığı açıklamada, "Koruma altındaki ardıç ağaçları... Köylünün üretim ve yaşam alanı... Kazdağları'ndan İkizdere'ye, Gezi'den Cerattepe'ye, Kuzey Ormanları'ndan Fırtıman'a kadar bu memleketin toprağı, havası, suyu için verdiğimiz mücadele geleceğimiz için verdiğimiz mücadeledir. #FIRTIMANadokunma" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2021, 17:57
YORUM EKLE