'Kripto Tosuncuk'tan Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılığı

Son 24 saattir internet sistemlerini kapatan kripto para borsası Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in, yaklaşık 2 milyar dolarla dün akşam İstanbul Havalimanı'ndan Arnavutluk'un başkenti Tiran'a gittiği öğrenildi. Şirketin sahibi Faruk Fatih Özer, yazılı bir açıklama yaparak iddialara reddetti, ''Yatırımcılarla görüşmeye gittim'' ifadesine yer verdi. MASAK kripto para şirketi Thodex'in Türkiye'deki finansal kuruluşlardaki hesaplarına dün bloke koydu.

'Kripto Tosuncuk'tan Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılığı

Kripto para dünyası bir dolandırıcılık hikayesi ile sarsılıyor. Son günlerde para transferlerinde sorun yaşanan kripto para platformu (borsası) Thodex'in internet sitesi kapatıldı. Yatırımcıların hesaplarına ulaşımı kesildi. Sayılarının yaklaşık 391 bin olduğu tahmin edilen mağdurların avukatlarından Oğuz Evren Kılıç, Thodex'in kurucusu olan Koinex adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer'in dün akşam saat 18'de İstanbul Havalimanı'ndan yurtdışına çıkış yaptığını tespit ettiklerini belirterek, "Bir kaç gündür para transferlerinde sorun yaşandığını Özer'in avukatı bize iletti. Son olarak site tamamen kapatıldı. Mağdurlar arasında panik başladı. Bulundukları illerde cumhuriyet savcılıklarına suç duyuruları yapıyorlar" dedi.

2 MİLYAR DOLAR BUHARLAŞTI

Bir kripto para alım satım platformu olan Thodex'de 400 bin kişinin hesabının bulunduğunu ve bunlardan 391 bininin aktif hesap olduğunu kaydeden Kılıç, "Borsada aylık 100 milyar liralık yani yaklaşık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğunu öğrendik. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını hesaplıyoruz. Bu cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası" diye konuştu.

ŞİRKET ORTAKLIK İÇİN 4-5 GÜN SÜRE İSTEDİ

Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer, Twitter ve Instagram hesaplarını kapattı. Thodex internet sitesinde ise yeni ortaklık nedeniyle devir işlemi yapılacağı gerekçesiyle kullanıcıların önce 6 saat ardından ise dört-beş gün siteyi kullanamayacakları duyuruldu.

Thodex'ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Son 2 yıllık süreçte kripto varlıklara duyulan ilginin artması ve büyük aktörlerin; sektöre dahil olması ile birlikte, borsaların büyümesi ve yeni adımların atması da kaçınılmaz hale gelmiştir. İsmini anlaşma süreci tamamlandığında duyuracağımız; dünya çapında bilinirliği olan banka ve fon şirketleri; uzun süredir şirketimize yatırım yapmak istemekte ve ortaklık teklifinde bulunmaktadır. Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına gelen ortaklık teklifini olumlu değerlendirme kararı alınmıştır. Bu sürecin tamamlanabilmesi için işlemlerin durdurulup; devir sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Süreç ise yaklaşık 4-5 iş günü sürecektir. Bu süre zarfında kullanıcılarımıza düzenli olarak bilgilendirme sağlanacaktır.”

YATIRIMCI ÇEKMEK İÇİN PORSCHE ÇEKİLİŞİ YAPTILAR

Yatırımcılar ise Thodex'in yatırımcı çekmek için platformu kullananlara 2 milyon Dogecoin dağıtacağını açıkladığına dikkat çekiyor. Özellikle son kampanya ile yatırımcıların yatırımlarını diğer borsalardan bu platforma taşıdığı belirtiliyor. Şirketin kurulduğu dönem de adını duyurmuk için çekilişle Porsche verdiği belirtiliyor. Olayın duyulmasının ardından binlerce yatırımcı sosyal medyada sesini duyurmaya çalışırken binlercesi de suç duyurusunda bulunmak için avukatlara koştu.

ÜNLÜLERİ KULLANMIŞ

OCEAN'S 8'İ HATIRLATTI

Thodex'in vurgun için magazin dünyasının ünlü isimlerini de kullanmış. Ünlüler, geçtiğimiz yılın Aralık ayında Thodex'in tanıtımı için kırmızı elbiselerle poz vermiş.

Pınar Deniz, Mine Tugay, Bahar Şahin, Simge, Zeynep Sever Demirel, Özge Ulusoy, Deren Talu ve Ebru Şallı gibi 8 ünlü isim Thodex için objektif karşısına geçmişti. Thodex'in reklam yüzü olan ünlüler, bu kareleri de sosyal medya hesaplarından da paylaşmıştı. Bu dolandırıcılık akıllara Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway gibi yıldızların rol aldığı soygun filmi Ocean's 8'i akıllara getirdi. Filmde de dolandırıcılar vurgun için ünlü isimleri kullanmıştı.

ŞİRKET ORTAKLIK İÇİN 4-5 GÜN SÜRE İSTEDİ

Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer, Twitter ve Instagram hesaplarını da kapatmıştı. Thodex internet sitesinde ise yeni ortaklık nedeniyle devir işlemi yapılacağı gerekçesiyle kullanıcıların önce 6 saat ardından ise dört-beş gün siteyi kullanamayacakları duyurulmuştu.

GÜN GÜN YAŞANANLAR

Aslında Thodex’ta yaşanan bu skandalın ilk fitili 19 Nisan Pazartesi günü ateşlendi.

Borsadan 19 Nisan’da “Dogecoin (DOGE) işlemlerinde kısa süreli bir bakım çalışması gerçekleştiriyoruz… Anlayışınız için teşekkür ederiz” duyurusu geldi.

Bu duyurunun hemen ardından 20 Nisan’da da “Önemli Bilgilendirme” başlığı ile “Son zamanlarda borsamızda yaşanan çekim sorunları nedeniyle 20.04.2021 saat 20:00 itibariyle planlı bakım çalışması yapılacak ve çalışma yaklaşık 6 saat sürecektir. Bakım çalışmamızın ardından tüm sorunları gidermiş şekilde yeniden hizmetinizde olacağız” açıklamasını yaptı.

BİR GARİP YATIRIM DUYURUSU İLE KAPANDI

Ancak bu sürenin üzerinden saatlerce zaman geçmesine karşın borsa açılmadı ve 21 Nisan’da ise Thodex’ten yine “Önemli Bilgilendirme” başlığıyla şu son açıklama yapıldı:

“İsmini anlaşma süreci tamamlandığında duyuracağımız dünya çapında bilinirliği olan banka ve fon şirketleri, uzun süredir, şirketimize yatırım yapmak istemekte ve ortaklık teklifinde bulunmaktadır. Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına gelen ortaklık teklifini olumlu değerlendirme kararı alınmıştır. Bu sürecin tamamlanabilmesi için işlemlerin durdurulup devir sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Süreç ise yaklaşık 4-5 iş günü sürecektir. Bu süre zarfında kullanıcılarımıza düzenli olarak bilgilendirme sağlanacaktır… Daha güçlü ortaklarla sizlere güvenli altyapımızla hizmet vermeye devam etmek için çalışıyoruz.”

17 NİSAN CUMARTESİ İŞLEM REKORU KIRDI

2017 yılında kurulan Thodex’in son dönemde ulaştığı hacim ve portföy yapısına bakıldığında ise 17 Nisan Cumartesi günü oldukça dikkat çekici.

Uluslararası kripto para borsalarına ilişkin anlık verileri paylaşan Coinmarketcap ve Coingecko’nun verilerine göre Thodex’te, 17 Nisan günü tamı tamına 1 milyar 334 milyon dolarlık işlem gerçekleştirilmiş. Bu rakam son 3 aylık dönemde Thodex’te bir günde gerçekleşen açık ara en yüksek rakam olarak kayıtlara geçmiş.

PORTFÖYÜNÜN YARISINDAN FAZLASI DOGECOIN

Thodex’de son gerçekleşen işlemlere bakıldığında ise bu borsanın yarısından fazlasını Space X ve Tesla'nın CEO'su Elon Musk'ın paylaşımlarıyla birlikte son dönemde rekor üstüne rekor kıran Dogecoin işlemleri oluşturmuş. Kayıtlara geçen son işlemleri dikkat alan Coinmarketcap’in verilerine göre Thodex’te yapılan işlemlerde Dogecoin yüzde 53, Tether yüzde 13, Ripple yüzde 7.4, Litecoin yüzde 3.3 ve Bitcoin ise yüzde 3 düzeyinde paya sahip.

ÜYE TOPLAMAK İÇİN 2 MİLYON DOGE DAĞITACAĞINI DUYURDU

Hatta Thodex geçen ay yaptığı kampanya ile borsasına yeni üye olanlara Dogecoin dağıttığını da şu ifadelerle duyurmuştu:

THODEX 2.000.000 Dogecoin dağıtıyor! Sen de üye ol, 2 milyon Dogecoin’den 150’si senin olsun.”

MERKEZ BANKASI'NIN DÜZENLEMESİNİN HEMEN ARDINDAN GELDİ

Thodex’te yaşanan bu skandalların, Merkez Bankası’nın geçen hafta yayınladığı yönetmeliğin hemen ardından patlak vermesi de ayrıca dikkat çekti. Kripto varlıkların ödemelerde kullanılmamasına yönelik düzenleme çalışmasını tamamlayan Merkez Bankası, kripto para piyasalarındaki kullanıcılara yönelik olarak şu uyarıları yapmıştı:

“Kripto varlıklar herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır.

Son dönemde, söz konusu varlıkların ödemeler alanında kulanılmasına ilişkin çeşitli girişimlerin oluşmaya başladığı gözlenmiştir. Bu varlıkların ödemelerde kullanılmasının, yukarıda bahsedilen sebeplerle işlemin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğu ve bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zaafiyeti meydana getirebilecek unsurlar içerdiği değerlendirilmektedir.”

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, suç duyurularının ardından Thodex, hakkında 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan soruşturma başlattı. Şirketin yetkilileri hakkındaki soruşturma kapsamında, borsa çalışanlarının ifadesi alınıyor. 

Başsavcılık'tan yapılan açıklamada, ''Thodex adı verilen kripto para borsasında ve çok sayıda vatandaşın mağduriyetine yol açtığı iddia edilen olaylarla ilgili olarak İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmış olup adı geçen sistem kapsamında gerçekleşiğ suç teşkil eden tümeylemlerin tespiti ve failler hakkında yasal gereğine tevessül edilmesi amacıyla gereken araştırmalar titizlikle sürdürülmektedir'' ifadelerine yer verildi.

Sabah saatlerinde de şirketin merkez ofisinin bulunduğu Kadıköy'deki binaya polis geldi. Polis incelemenin ardından binadan ayrıldı. Bu arada Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in ise 20 Nisan Salı günü saat 19.50'de Arnavutluk Tiran'a gittiği belirlendi.

SAVCILIKTAN FLAŞ KARAR

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı dosyaya gizlilik kararı getirdi.

KAÇIŞ GÖRÜNTÜLERİ...

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, İstanbul'dan yurt dışına çıkarken görüntülendi. İşte o fotoğraf:

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

2 milyar dolar vurgun yapıp kaçan Thodex'in kurucusu 'Kripto Tosuncuk' Faruk Fatih Özer hakkında İstanbul Milletvekili Yunus Emre,  Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan'ın ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanıtlaması istemiyle 2 farklı soru önergesi verdi.

Emre'nin, Lütfi Elvan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasının bilgilerinize sunarım. 
Saygılarımla.

Medyadan edinilen haberlerde, son dönemlerin popüler yatırım araçlarından olan kripto paralara ilişkin büyük vurgun yapıldığı iddia ediliyor. Türkiye’nin en büyük üçüncü “kripto para platformu” Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in, siteyi kapatıp yurt dışına çıktığı, milyarlarca dolar paranın sahibi yüzbinlerce vatandaşın dolandırıldığı iddialar arasında yer alıyor.  Yatırımcıların 2 ila 10 milyar dolar arasında parasının buharlaştığı iddia ediliyor.
Aylık 8-13 milyar dolar arasında işlem hacmine sahip olduğu ve Türkiye’nin en büyük 3’üncü kripto para platformu olduğu iddia edilen bir sistemin; finans ve yasal mevzuatları istismar ederek bu kadar vatandaşı, milyar dolarlarla ifade edilen miktarda zarara uğratması akla, kamu otoritesi boşluğunu ya da siyasi nüfuz ilişkileri kuşkularını getirmektedir. 
Bu bağlamda;

1.    Basında geçen ve kamuoyu gündeminde yer alkan kripto paralara ilişkin büyük vurgun yapıldığı iddiaları doğru mudur?  Olayda mağdur edilen kişi sayısı ve bunlara ait gerçek miktar ne kadarıdır?
2.    Kripto para borsası Thodex ne zaman, kim tarafından ve hangi faaliyet adı ile kurulmuştur?
3.    Adı geçen kuruluşun kripto para platformu dışında herhangi bir ticari faaliyeti var mıdır?
4.    Söz konusu şirket hangi vergi türüne tabidir ve son beş yılda devlete ödediği vergi miktarı ne kadardır?

5.    Vatandaşları dolandırdığı iddia edilen kuruluşun BDDK denetimine tabi midir?  Hangi denetime tabidir ve en son hangi kuruluş tarafından ve ne zaman denetlenmiştir?
6.    Vatandaşları dolandırıldığı iddia edilen Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer AKP üyeliği ya da Bakan ya da herhangi bir siyasi ile akrabalığı var mıdır?
7.    Thodex’in adlı şirketin kripto para platformu için belge/lisans/sertifika ya da yetki belgesi var mıdır? Hangi kurum ya da kuruluş tarafından ne zaman verilmiştir?
8.    Adı geçen kişi ile ilgili olarak adli ve idari yapılan / yapılacak olan işlemler nelerdir?
9.    Dolandırılarak mağdur edilen yüzbinlerce vatandaşın zararlarının telafisi için neler yapılacaktır?
10.     Bu gibi dolandırıcılıkların olmasını önlemek ve bu gibi kişi ve organizasyonları caydırmak amacıyla neler yapılacaktır?

Emre'nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasının bilgilerinize sunarım. 
Saygılarımla.

Medyadan edinilen haberlerde, son dönemlerin popüler yatırım araçlarından olan kripto paralara ilişkin büyük vurgun yapıldığı iddia ediliyor. Türkiye’nin en büyük üçüncü “kripto para platformu” Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in, siteyi kapatıp yurt dışına çıktığı, milyarlarca dolar paranın sahibi yüzbinlerce vatandaşın dolandırıldığı iddialar arasında yer alıyor.  Vatandaşalrın 2 ila 10 milyar dolar arasında parasının buharlaştığı iddia edilmektedir.

Yine bazı medya organlarında da Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in kapattığı sosyal medya hesaplarında Dışişleri Bakanı ile baş başa görüştüğü fotoğrafları olduğu iddia ediliyor. Yüzbinlerce vatandaşın milyarlarca dolar parasını dolandırdığı iddia edilen bir kişi ile Bakanlığınızın adının anılması konuya açıklık getirmenizi zorunlu kılıyor. 

Bu bağlamda;

1.    Kripto paralara ilişkin büyük vurgun yaptığı iddia edilen Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’i tanıyor musunuz? Herhangi bir yakınlığınız var mı? En son nerede ve ne zaman görüştünüz?
2.    Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in kapattığı sosyal medya hesaplarında Dışişleri Bakanı ile baş başa görüştüğü fotoğrafları doğru mudur? Fotoğraf nerede ve ne zaman çekilmiştir?
3.    İddialara ilişkin bir açıklama yapmayı  ya da iddialar doğru ise gereğini yapmayı düşünüyor musunuz?
4.    Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer hangi tür pasaportu vardır? Pasaportu ne zaman almıştır? 
5.    Adı geçen kişinin son beş yılda gittiği ülkeler hangileridir ve kaç kere gitmiştir?

ÇAVUŞOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter adresi üzerinden yaptığı açıklamada, Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’i tanımadığını söyledi. 

Sosyal medyada çıkan fotoğrafla ilgili de açıklama yapan Çavuşoğlu, "Şahsın sosyal medyada dolaşan fotoğrafı, 26 Aralık 2019’da Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı’ya verdiğimiz randevuya eşlik ettiği ziyarette çekilmiştir." ifadelerini kullandı.

***

BÜYÜK BÖLÜMÜ KÜÇÜK TASARRUF SAHİPLERİ

Şirketin kullanıcıları Twitter’daki mesajlarında dünden bu yana borsada duran varlıkların borsa dışına transfer edilemediğinden şikayet ediyordu.

Türkiye’de büyük bölümü küçük tasarruf sahibi olduğu tahmin edilen çok sayıda yatırımcı dolar bazında fiyatlandığı, ülkedeki yüksek enflasyona karşı koruma oluşturduğu için gündelik değer artışı ve kayıpların yüksek olduğu kripto para piyasasına yöneldi.

Dünya çapındaki kripto para borsalarının işlem hacimlerini derleyen Coinmarketcap’e göre, işlemler aksamaya başlamadan önceki son gün borsanın günlük işlem hacmi yaklaşık 540 milyon dolardı.

Avukat Kılıç, borsanın aylık işlem hacminin 8 ila 13 milyar dolar arasında değiştiğini belirtti.

AÇIKLAMA GELDİ

Şirketin sahibi Faruk Fatih Özer yazılı bir açıklama yaparak iddialara reddetti, ''Yatırımcılarla görüşmeye gittim'' ifadesine yer verdi.

İşte o açıklama:

FİNANSAL YATIRIMCILAR DERNEĞİ'NDEN THODEX YORUMU: "İKİNCİ ÇİFTLİK BANK VURGUNU, HATTA DAHA FAZLASI: 2 MİLYAR DOLAR"

Finansal Yatırımcılar Derneği Başkanı Ekonomist Ali Bahçuvan, Türkiye'de kripto para işlemi yapan ve iki milyar dolar kaçırdığı iddia edilen Thodex firması için, "Gördük ki ikinci Çiftlik Bank vurgunu hatta çok daha fazlası, iki milyar dolar gibi bir para vatandaşın cebinden gitmiş. Bu tasarruflar kolay kazanılmıyor. Devletin, vatandaşına ve tasarrufuna sahip çıkması lazım" dedi.

Kripto para aracılığıyla dolandırıcılık yapıldığı iddiaları gündemde. Kripto para işlemi yapan Thodex firmasının iki milyar dolar tutarında dolandırıcılık yaptığı, şirketin sahibi Faruk Fatih Özer'in paralarla birlikte Tayland'a kaçtığı iddiaları üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattığını açıklamıştı. Finansal Yatırımcılar Derneği Başkanı Ekonomist Ali Bahçuvan konuyla ilgili ANKA Haber Ajansı'na değerlendirmelerde bulundu. Bahçuvan'ın açıklamaları şöyle:

"VATANDAŞI UYARDIK, 'BUNLARIN LİSANSI YOK YANLIŞ YERE PARA YATIRIYORSUNUZ' DEDİK"

"Thodex vurgununda gördüğümüz şu: Aslında aracı kurum olmayan bir yere, bir bilgisayar şirketine para yatırılıyor. Ve bunun ne şekilde muhasebeleştiği hiçbir şekilde denetlenmiyor. Gelecekte bunun vergisel problemleri de ortaya çıkacaktır. Biz bunun uyarısını hep yaptık. Dedik ki 'Bakın bunlar aracı kurum değil, lisansları yok. Siz yanlış bir yere para yatırıyorsunuz. Gelecekte de bu yaptığınız yatırımdan dolayı zarar görebilirsiniz. Ama vatandaşlar bunu çok önemsemedi ve sonucunda bu vurgunlar ortaya çıktı. Bu sistemdeki sıkıntı devam ediyor.

"VATANDAŞ BORSADAKİ GİBİ ALIM SATIM YAPABİLECEĞİNİ SANIYOR"

Bu Thodex vurgunu için öncelikle Aracı Kuruluşlar Birliği'nin bir açıklama yapması gerekiyor. Demesi lazım ki 'Bunlar borsa aracı kurumu değil. Bunlar hiçbir şekilde denetlenmiyor. Buraya para yatırdığınızda bizim hiçbir güvencemiz yok.' Sermaye Piyasaları Kurulu'nun (SPK), borsanın bunları açıklaması lazım. Vatandaş bilmiyor, normal borsada hisse senedi alır gibi bunlarla da alım satım yapabileceğini sanıyor.

"İKİNCİ ÇİFTLİK BANK VURGUNU HATTA DAHA FAZLASI, İKİ MİLYAR DOLAR"

Biz daha önce bunun uyarısını yapmıştık. 'Türkiye'de bu sistemin çok daha gelişmişi; denetlenebilir, bir şekilde takas sistemi kurulabilir, dünyaya örnek olabilecek sistemler kurabiliriz' demiştik ama dikkate almadılar. Sonucunda gördük ki ikinci Çiftlik Bank vurgunu hatta çok daha fazlası, iki milyar dolar gibi bir para vatandaşın cebinden gitmiş. Bu tasarruflar kolay kazanılmıyor. Devletin, vatandaşına ve tasarrufuna sahip çıkması lazım. Bugün bankaya para yatıracak insan bulamıyoruz, mevduat bulamıyoruz ki bunlar kredi olarak dönsün. Ama vurgunculara geldiğinde bir şekilde para bulunuyor ve bu vurguncular ne yazık ki bu paraları alıp yurt dışına götürüyor. Biz yurt dışından para alamazken milyarlarca dolarımız yurt dışına gidiyor. Çok yazık."

KOMŞULARI KONUŞTU

Faruk Fatih Özer’in doğup büyüdüğü mahalledeki komşuları konuştu. Özer’in bir komşusu, olayı duyduklarında çok şaşırdıklarını belirterek, “Babası biraz uyanıktı ama o çocuklardan böyle bir şey beklemezdik” dedi.

Kripto para borsasında milyar dolarlık vurgun yaparak kayıplara karışan Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in, Kocaeli’nin Darıca ilçesi Fevzi Çakmak Mahallesi’nde yaşadığı sokak görüntülendi. Mahalle sınırları içerisinde doğup büyüyen Özer’in komşuları konuştu. 5 yıl önce ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındığı öğrenilen Özer’in doğup büyüdüğü evin ise 2 yıl önce ailesi tarafından yıktırıldığı öğrenildi. Özer’in eski komşuları 5 yıl önce ailenin taşındığını belirterek, haberlerden olayı duyunca şaşırdıklarını söyledi.

“BABASI BİRAZ UYANIKTI AMA ÇOCUKLARDAN BEKLEMEZDİK”

Yıllarca Özer ile aynı sokakta yaşayan Raşit Taş isimli vatandaş, “Bu aile 1982 yılından beri burada yaşıyordu. 5-6 yıl önce buradan ayrıldılar. Şu anda nerede olduklarını biz de bilmiyoruz. Arkamızdaki evleri vardı. Onu da yıktılar. Çocuklarını da tanırdık. Öyle bir şey nasıl yaptı, biz de hayret ettik. Öyle şeyleri yoktu. Haberleri okuyunca biz de şaşırdık. Babaları biraz uyanıktı ama o çocuklardan böyle bir şey beklemezdik” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2021, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER