Küçükçekmece Belediyesi'nden kadınlara hijyenik ped desteği

Yüksek fiyatları nedeniyle kadınların erişmekte zorluk yaşadığı, zorunlu ihtiyaçlarından hijyenik pedler Küçükçekmece Belediyesi'ni harekete geçirdi. Belediye, 15 yaş üstü ve 55 yaş altı ihtiyaç sahibi yaklaşık 10 bin Küçükçekmeceli kadına ped desteğinde bulunuyor.

Küçükçekmece Belediyesi'nden kadınlara hijyenik ped desteği

Doların rekor üstüne rekor kırmasıyla birlikte temel ihtiyaç ürünlerine dahi fahiş zamlar geldi. Bu zamların en büyüklerinden biri de kadınlar için zorunlu bir ihtiyaç olan hijyenik pedlere yansıdı. Derin Yoksulluk Ağı İletişim Koordinatörü Şeyma Duman, 103 aileyle yaptıkları görüşmede kadınların yüzde 82'sinin hijyenik pedlere ulaşamadıklarını tespit ettiklerini açıklamıştı.

'LÜKS TÜKETİM GİBİ SATILMIYOR OLMASI LAZIMDI'

Ayrıca Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu üyesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Irmak Saraç da "Yüzde 18 KDV ile bunların lüks tüketim gibi satılmıyor olması lazım. Avrupa’daki bazı ülkelerde okullarda dağıtılıyor, bazı büyük firmalar çalışanlarına ücretsiz veriyor. Bunun örnekleri çoğaltılmalı” ifadelerini kullanmıştı.

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ'NDEN PED DESTEĞİ

Bu kapsamda Küçükçekmece Belediyesi de ilçedeki ihtiyaç sahibi kadınlara son günlerde fiyatları oldukça yükselen ve temel ihtiyaç malzemelerinden biri olan ped desteğinde bulunuyor.

Lise ve üniversite öğrencileri ile ev kadınlarına yönelik gerçekleştirilen proje kapsamında, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Sosyal İnceleme Ekibinin önceden belirlediği ihtiyaç sahibi Küçükçekmeceli kadınlara ulaşmak öncelik olarak belirlendi. 

Bu kapsamda 15 yaş üstü ve 55 yaş altı ihtiyaç sahibi yaklaşık 10 bin Küçükçekmeceli kadına ulaşılması planlanıyor.

YORUM EKLE