KYK yurtlarına kapasitesinden fazla yatak konuyor

İstanbul'da Fatih Sultan Mehmet KYK Yurdu'nda odaların kapasitesinden fazla yatak yerleştirilmeye başlandı. Öğrencilerin yaşadığı barınma sorununu odalardaki öğrenci sayısını artırarak çözüm bulmaya çalışan yurt yönetimi öğrencilerin tepkisini topladı.

KYK yurtlarına kapasitesinden fazla yatak konuyor

Evrensel'in haberine göre, İstanbul Güngören'de bulunan Fatih Sultan Mehmet (FSM) KYK Yurdu'nda odalarda kalan öğrenci sayısı artırıldı. Cevizlibağ KYK Öğrenci Yurdu yönetimi de üç kişilik odalara dördüncü öğrencinin eklenmesi kararı almıştı.

Öğrencilerin yaşadığı barınma sorununa, odalardaki öğrenci sayısını arttırarak çözüm bulmaya çalışan yurt yönetiminin bu uygulaması öğrenciler tarafından tepki ile karşılandı. FSM yurdu öğrencileri, 3 kişilik odaların 4 kişiye yükseltileceği bilgisinden habersiz olduklarını belirtti. Öğrenciler, yurt yönetimi ile iletişime geçtiklerinde kendilerine böyle bir şey olmadığı söylendiği ancak odalara 4. yatakların sıkıştırıldığını belirtti.

Odaların havasızlığından şikayetçi olduklarını belirten öğrenciler, odalarda 4 kişi kalınmasının mümkün olmadığını ve nasıl yaşayacaklarını kara kara düşündüklerini aktardı. Öğrenciler, odada 4 kişi kalınması halinde çalışma masaları gibi yer kaplayan diğer araçları sığdırmanın mümkün olmayacağını söyledi. ABD’de açılan Türkevi yerine yurt yapımına kaynak aktarabileceğini söyleyen öğrenciler, odalardaki kişi sayılarını artırarak çözüm üretmeye çalışanların öğrenci sağlığını umursamadığını ekledi.

Son zamla aylık 450 liraya yükselen yurt ücretlerine ek olarak yurt odalarındaki öğrenci sayısının artırılmasına da öfkeli olduğunu söyleyen öğrenciler, "Pandeminin ilk vakalarıyla beraber ilk gözden çıkarılanlar biz öğrencilerdik. FSM yurdunda para ödeyerek kalmamıza rağmen bir gecede odaları boşaltmamızı söylediler. Onca otel, boş bina varken neden ilk vazgeçilen biz oluyoruz? Bugün alınan bu kararla neden parasını ödeyerek kalmamıza rağmen, daha sağlıksız bir ortam yaratacak olan bu karardan dolayı biz mağdur oluyoruz" diyerek tepkisini dile getirdi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2021, 17:06
YORUM EKLE