Mahkeme kararıyla iptal edilen sorular AKP'li vekillerin önünü açtı

Adalet Bakanlığı'nın 2019’da açtığı ara buluculuk sınavındaki üç sorunun mahkeme tarafından iptal edilmesiyle, bazı AKP'li vekillerin sınavdan iki yıl sonra baraj puanını geçerek ara bulucu olmaya hak kazandığı ortaya çıktı.

Mahkeme kararıyla iptal edilen sorular AKP'li vekillerin önünü açtı

Adalet Bakanlığı, Kasım 2019’da ara buluculuk sınavı açmış ve yaklaşık 30 bin kişi bu sınava girmişti. Çoğu hukukçu olan 200 milletvekili de bu sınava katılmış ancak hiçbiri barajı geçememişti.

Vekillerin büyük bölümü, o dönemde Adalet Bakanlığı Ara Buluculuk Daire Başkanlığının verdiği eğitimlere de katılmıştı. Ancak hiçbir milletvekili 91 puan olan barajı geçemediği için sınavda elenmişlerdi. Sınava giren 6 bin 271 kişi ise başarılı olup, ara buluculuk hakkı kazanmıştı.

Bu gelişmelerden sonra Ankara Barosu, sınavda yer alan bazı soruların cevaplarının hatalı olduğu iddiasıyla Ankara 9’uncu İdare Mahkemesine dava açtı. Mahkeme başvuruyu haklı bularak iki yıl sonra üç sorunun iptaline karar verdi. Üç sorunun iptal kararı ile birlikte, 2019 yılında 91 olan baraj puanı da 88’e çekilmiş oldu.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre; mahkemenin soru iptali kararından sonra, yaklaşık 5 bin kişinin daha ara buluculuğa hak kazandığı belirtildi. 2019 yılında sınava girip kıl payı barajı geçemeyen ve milletvekilleri arasında 90 puanla en yüksek puanı alan AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, mahkemenin kararından sonra iki yıl sonra ara buluculuk sınavını kazanmış oldu. 88 ve üstü puan alanlardan AKP Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Tunç, AKP Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, AKP Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı ve AKP Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç de ara buluculuk hakkı kazandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 11:21
YORUM EKLE