Mahkemeden Erdoğan'ın talebine ret

Usta sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla yargılanıp beraat etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatının karara yaptığı itirazın İstinaf Mahkemesi tarafından reddedildiği öğrenildi.

Mahkemeden Erdoğan'ın talebine ret

21 Aralık 2018 tarihinde yayımlanan Uğur Dündar’ın sunduğu Halk Arenası programında yaptıkları açıklamalar nedeniyle Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında 'Cumhurbaşkanına alenen hakaret' suçlaması ile 4’er yıl 8’er aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. 

banner112
Yargılamayı yapan Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesi, Gezen ve Akpınar’ın söylediği sözlerim kimsenin onur, şeref ve saygınlığını zedeleyebilecek nitelikte olmadığı belirterek beraat kararı vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatları beraat kararına itiraz etmişti. Dosyayı inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi itirazı reddetti.

'KARAR YARGIDA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE İŞARET'

Müjdat Gezen’in avukatı Celal Ülgen kararı şu sözlerle değerlendirdi: “Müjdat Gezen’in ve Metin Akpınar’ın beraat kararlarına yapılan itirazın reddedilmesi yargıda bir iklim değişikliğine işaret etmektedir. Yakın bir süreçte seçim olacak. Yapılan anketlerde siyasi iktidarın aleyhine sonuçlar çıkmakta. Ayrıca Türkiye derin bir ekonomik kriz içerisinde. Yaşanan bu süreçten de bürokratlar, yargıçlar ve savcılar etkileniyor. Bu değerlendirmeyi yaparken bu kararı veren yargıçlara da haksızlık etmek istemem. Bu kararı veren yargıçlar gerçek bir yargıç kimliğiyle karar vermişlerdir. Onlara haksızlık etmek istemiyorum.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Yakınay
Murat Yakınay - 3 ay Önce

Bunca insanın Erdoğan'a hakaret etti diyerek, yalakalık yapmak için binlerce davaları açmış olanladır asıl hakaret edenler .iyi bir düşünün!

SIRADAKİ HABER