Malatya'da 5,0 büyüklüğünde korkutan deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Malatya Pütürge'de 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. 

Malatya'da 5,0 büyüklüğünde korkutan deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Malatya Pütürge'de 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. 

AFAD'dan yapılan açıklamaya göre, saat 21.06'da meydana gelen deprem, yerin 7 km derinliğinde meydana geldi. 

Öte yandan deprem, Malatya dışında çevre illerde de hissedildi.

KANDİLLİ 5.3 OLARAK AÇIKLADI

Kandilli Rasathanesi Pütürge'deki depremin büyüklüğünü 5.3 olarak açıkladı. 

VALİ'DEN AÇIKLAMA

Malatya Valisi Aydın Baruş, şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk haberi almadıklarını ve araştırmaların sürdüğünü açıkladı.

ELAZIĞ'DAN DA HİSSEDİLDİ

Malatya'daki deprem Elazığ'da kuvvetli hissedildi. Deprem anı Elazığ'da bir evde böyle kaydedildi...

Prof. Dr. Şükrü Ersoy çok önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy'un açıklamaları şöyle:

6'dan büyük olan Sivrice Elazığ depreminde yıkım olduktan sonra hem saha gözlemleri hem de artçı şoklardan gördüğümüz kadarıyla, Sivrice ve Pütürge arasındaki bir yer kabuğunda rahatlama olduğuydu. Yani yer kabuğunun kırıldığıydı. Şimdi bugünkü depremin şöyle bir özelliği var. Pütürge ve Sivrice arasında bir kırılma yaşandığı için burada uzun süre deprem beklenmez ve tüm bu arada kalan depremler artçı olarak kabul edilir. Fakat Pütürge'ye yaklaştığınızda uca yaklaşıyorsunuz. Burasının şöyle bir enterasanlığı var. Enerjiler transfer oluyor. Enerjinin transfer olduğu bölgenin bir ucu Pütürge diğer ucu Sivrice. Dolayısıyla bu 5 büyüklüğündeki deprem de sanıyorum bölge halkı tarafından şiddetle hissedilmiştir. Hatta Türkiye'de 5'i geçen depremlerden sonra yorgun binalarda, kötü mühendis görmüş binalarda bazı hasarlar meydana gelebiliyor. İzlenmesi gereken bir yer olarak kaydedilmesi gerekiyor.

Yani bir artçı mı olup olmadığını bilme şansımız yok gibi. Uçtaki depremlerden her zaman huylanırız. Çünkü enerji transferi o tarafa doğrudur. Yani bundan sonraki depremler Sivrice'den doğuya doğru, Pütürge'den batıya doğru ilerlemesi gerekir. Yani teknik olarak konuşuyorum.

CANLI YAYINDA YAKALANDILAR

Malatya Pütürge’de meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremin sarsıntısı, Şanlıurfa’da yayın yapan Edessa Tv’nin canlı yayınına yansıdı.

Ömer Ağ ile Panorama programına katılan Karaköprü Kaymakamı Ufuk Akıl’ın canlı yayın konuştuğu sırada #deprem yaşandı.

İşte o anlar...

VALİLİK'TEN AÇIKLAMA

Malatya Valiliği, Pütürge ilçesinde saat 21:06'da yerin 7 kilometre derinliğinde 5 büyüklüğünde meydana gelen depremle ilgili açıklama yaptı. Valiliğin açıklamasında "20 evde evde ağır hasar olduğu mahalle muhtarlarından öğrenilmiş olup herhangi bir can kaybı meydana gelmemiştir" denildi.

Valiliğin açıklaması şu şekilde:

05 Haziran 2020 günü saat 21.06 sıralarında ilimiz Pütürge İlçesi Çayköy Mahallesinde meydana gelen 5,3 şiddetindeki deprem çevre illerde de hissedilmiştir.

Meydana gelen depremde; Kale İlçesi; Bent Mahallesinde kullanılmayan ve daha önceki depremde ağır hasar gören 2 evde hasar oluşmuştur,

Pütürge İlçesi; Gözlüce Mahallesinde: 10 evde, Aslankent Mahallesinde: 1 evde, Esencik Mahallesinde : 2 evde, Taştepe Mahallesinde: 1 evde, Tepehan Mahallesinde: 3 evde, Örencik Mahallesinde: 1 ev olmak üzere toplam 2 İlçe 7 mahalle 20 evde ağır hasar olduğu mahalle muhtarlarından öğrenilmiş olup herhangi bir can kaybı meydana gelmemiştir.

Deprem sonrası bütün mahalle muhtarlarına ulaşılmış, Jandarma Devriyeleri tarafından tepe lambaları açık bir şekilde deprem bölgesinde hasar tespit çalışmalarına devam edilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2020, 23:43
YORUM EKLE