Marmaris'teki orman yangınında bir kişi tutuklandı

Muğla Marmaris'te başlayan orman yangını dördüncü gününde sürüyor. Marmaris'teki orman yangınını çıkardığı iddiasıyla gözaltına alınan S.A tutuklandı. Ekipler tarafından yapılan sorgusunda suçunu itiraf eden S.A "Ailem bana arsa verecekti. Arsayı vermekten vazgeçti. Bu konuda kendileriyle tartıştım. Alkolün etkisiyle 2 bidona benzin koyarak ormana gittim. Etrafa benzin dökerek yangın çıkardım" dedi.

Marmaris'teki orman yangınında bir kişi tutuklandı

Muğla'nın Marmaris ilçesinde, orman yangının başladığı Küfre Koyu'nda, yanında 2 benzin bidonuyla yakalanıp gözaltına alınan ve sorgusunda ormanı yaktığını itiraf eden S.A. tutuklandı.

ÖZEL EKİP KURULDU

Marmaris Hisarönü'nde çıkan yangında sabotaj şüphesi üzerine Muğla İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ortak çalışma başlattı. Polis ekipleri ve Jandarma güçleri tarafından yürütülen geniş çaplı soruşturmada toplam 3 bin 832 kişi ve aracı da sorguladı. İncelemeler sonucu yangının Saklı Koy'da çıkmış olabileceği ihtimali üzerine duran yetkililer bölgede geniş çaplı inceleme başlattı.

5 SUÇ KAYDININ OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Ekipler, yangının çıkış noktası olarak değerlendirilen bölgede yakılmış halde 3 araç lastiği ve terkedilmiş 1 motosiklet buldu. Motosiklet sahibinin S.A. olduğu ve hakkında tehdit, basit yaralama, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçlarından 5 suç kaydının bulunduğu tespit edildi. S.A. adına kayıtlı motosikletin olay yerinde olması nedeniyle yangın başlangıç noktasından çok uzaklaşamamış olduğu değerlendirilerek, kaçış istikametleri, barınma alanları ve tatlı su kaynaklarının koordinatları çıkartılıp arama alanı daraltıldı.

ORMANDA UYURKEN YAKALANDI

Şüpheli S.A., dün saat 16.30 sıralarında Marmaris ilçesi Hisarönü Mahallesi Bördübet Köyü Saklı Koy mevkisinde ormanda uyurken yakalandı. Alkollü olduğu belirlenen S.A. gözaltına alındı. Şüphelin tespit edildiği alanda, içinde benzin olduğu değerlendirilen 2 adet 5 litrelik pet şişe ele geçirildi.

SAVUNMASI PES DEDİRTTİ

Öte yandan, S.A, ekipler tarafından yapılan sorgusunda ormanı yaktığını itiraf etti. Ailevi sorunlar sebebi ile bölgede yangın çıkardığını belirten S.A savunmasında, "Ailem bana arsa verecekti. Arsayı vermekten vazgeçti. Bu konuda kendileriyle tartıştım. Alkolün etkisiyle 2 bidona benzin koyarak ormana gittim. Etrafa benzin dökerek yangın çıkardım. Alevlerin içerisine girip kendimi yakarak öldürmek istedim. Buna cesaret edemedim. Yangın bir anda büyüdü. Daha sonra oradan şişeleri alarak ayrıldım ve ağaçların içine saklandım" ifadelerini kullandı.

NELER YAŞANIYOR?

 21 Haziran'da saat 20.00 sıralarında çıkan yangın henüz kontrol altına alınamadı.

Orman Genel Müdürlüğü, yangına 20 helikopter ve 14 uçak ve 1500'ü aşkın personel ve yüzlerce araç ile müdahale edildiğini açıklamıştı.

3 HELİKOPTER 1 YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI

Milli Savunma Bakanlığı, Katar'ın gönderdiği 3 adet helikopter ile Azerbaycan'ın gönderdiği 1 yangın söndürme uçağının Dalaman'a ulaştığını bildirdi.

MSB'nin açıklaması şöyle:

"Marmaris'teki yangın söndürme çalışmalarına destek için ülkemize gelen Katar'a ait 3 adet helikopter ile Azerbaycan'a ait 1 adet yangın söndürme uçağı Dalaman'a ulaştı. Dalaman Hava Meydan Komutanlığımızdaki montaj işlemlerinin ardından helikopterler çalışmalara destek sağlayacak"

13 UÇAK VE 48 HELİKOPTER MÜDAHALE EDİYOR

Öte yandan, sabah 06.00'da yangına, havadan müdahale yeniden başladı. Rüzgarın hızının 09.00-16.00 arasında saatte 30-40 km'ye çıkacağı öngörülüyor. Orman Genel Müdürlüğü'nün (OGM) açıklamasına göre 48 helikopter, 13 uçak ile Emniyet ve Jandarma'ya ait 20 TOMA alevlere müdahale ediyor.

RÜZGAR ÜÇ GÜNÜN EN YÜKSEK SEVİYESİNE ÇIKABİLİR

Meteorolojik verilere göre öğleden sonra rüzgarın etkisi üç günün en yüksek seviyesine çıkması bekleniyor. Sözcü'de yer alan habere göre rüzgarın hızının 09.00-16.00 arasında saatte 30-40 km'ye çıkacağı öngörülüyor.

BAKAN SOYLU: EN BÜYÜK RİSKİMİZ RÜZGAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Sahada çok profesyonel bir çalışma oldu. Şu anda bir bölge var. Hem havadan hem karadan etrafı çevrildi. En büyük riskimiz öğleden sonra çıkacak rüzgar. Tedbirleri alıyoruz." dedi.

Yapılan çalışmaları görmezden gelerek eleştiri yapanlar olduğunu ifade eden Soylu, “Bu bölgeye gelmeden, hassasiyetini yaşamadan, boş konuşma derdinde olanlar var. Belki de bizim zihnimizi en çok meşgul eden bu. Yalanla uğraşamıyoruz. Yalan metre icat edilse Türkiye’de afetle ilgili söylenen yalanlar en büyük ciroyu yapar. Bir partinin genel başkan sözcüsü buraya gelip ‘Burada helikopter yok’ diyor. Bu büyük bir yalandır. Yangını, riskini bilmeden ‘Cumhurbaşkanlığı’nın yeri için söndürmeye çalışıyorlar’ demek milletle dalga geçmektir. Bu, emek verenlere bir gram saygı göstermeden yapılan bir açıklamadır. Bir milletvekiline ulu orta yalan söylemek yakışmaz. Allah’tan korkun, kuldan utanın. Çalışanlar, bu kadar yalandan biz yorulduk siz ne yapıyorsunuz diyor. Biz Müslüman bir milletiz. Dinimizde, yalan ve gıybet konusunda insan eti yemeye kadar bir derecelendirme var. Bu milletin yakasından düşün. İş bitince gördüğünüz eksiklikler varsa bunu kamuoyuyla paylaşırsınız. Onları Allah’a ve milletimizin vicdanına havale ediyoruz” şeklinde konuştu.

BAKAN KİRİŞCİ: BÜYÜK ÖLÇÜDE SIKINTI GİDERİLDİ

Afet Koordinasyon Merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, dün yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade ederek, “Düne göre çok çok iyiyiz. Artık çok büyük bir tehlike arz eden durum kalmadı. Ancak konu neticelenmedi. Meteoroloji’nin bugün öğleden itibaren hızlı rüzgar bilgisi var. Bu nedenle çalışmalar sabah erken saatlerde ilerledi. Gece de tüm teşkilatlarımız çalışmalarını karadan sürdürdü. Bu bize önemli yol aldırdı” diye konuştu.

Sahada görev yapan ekip sayılarını da paylaşan Kirişçi, “Sahada araç sayısı bakımından adım atacak yer kalmadı. 453’ü arazöz olmak üzere bin 148 araç sahada görev yapıyor. 3 bin 800 civarında personel yangınla mücadele ediyor. Akredite olmuş sivil toplum kuruluşları da sahada gayret gösteriyor” dedi.

Sıkıntının büyük ölçüde giderildiğini çok rahatlıkla söyleyebileceklerini ifade eden Kirişçi, “Son sözü söyleyebilmek için bugünü takip etmek zorundayız. 61 adet hava aracı görev yapıyor. Bunlardan 3 helikopter Katar’dan geldi. Dost ve kardeş ülkemiz Azerbaycan’dan da 1 amfibik uçak şuan hizmet veriyor. Biz bir yardım talebinde bulunmadık ama başta İsrail, Romanya olmak üzere, Avrupa birimleri bize yardım tekliflerinde bulundu. Gelinen olumlu noktayı dikkate alarak bu teklifleri beklemede tutuyoruz. Rüzgarın ne yapacağıyla ilgili kesin bir şey söylemek mümkün değil” diye konuştu.

Yangının başladığı akşam bölgede havadan denetim yapan Kirişçi “Çok alevli bir yangın değil” sözleriyle tespitini paylaştı. Kirişçi ertesi gün, yangın yaklaşık 300 hektarlık bir alanda etkili iken “Büyük ölçüde yangın kontrol altına alındı diyebiliriz” dedi.

Ancak bu açıklamadan sonra yayılmaya devam eden yangın bugün öğle saatlerinde yaklaşık 3 bin hektarlık bir alanı kapladı. Kirişçi bu kez “Şu an itibariyle çok daha iyi durumda olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Düne göre çok çok iyi durumda olduğumuzu hava incelemelerinde gördük” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin, Marmaris’teki orman yangını ile ilgili açıklamaları özetle şöyle:

“ÇOK ALEVLİ DEĞİL”

Yangın bölgesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte inceleme ve denetim yapan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin ilk değerlendirmeleri:

Kirişçi: Buradan görebiliyor musunuz?
Soylu: Evet,
Kirişçi: Çok alevli bir yangın değil….
Uçakta bulunan bir yetkili: Enerjisi düşük bir yangın…
Soylu: Rüzgar artarsa…
Kirişçi: Şimdi şansımız rutubet yüksek, yüzde 67'lerde.
Soylu:…..

"YANGIN BÜYÜK ÖLÇÜDE KONTROL ALTINA ALINDI"

Vahit Kirişçi’nin 22 Haziran’da, yangının yaklaşık 300 hektarlık alanda etkili olduğu saatlerde yaptığı açıklama:

“Şu anda bir miktar rüzgar da var. Bu rüzgarın mutlaka olumsuz etkisi olacak ama en azından rutubet ve hava sıcaklığı konusunda geçtiğimiz yıla göre daha pozitif daha olumlu durumdayız. Temennimiz bugün bu işin neticelenmesi. Büyük ölçüde yangın kontrol altına alındı diyebiliriz.”

DÜNE GÖRE ÇOK DAHA İYİ DURUMDAYIZ

Bakan Kirişçi, bir gün önce 300 hektarlık alanda etkili olan yangının, kendisinin “kontrol altında” açıklamasının ardından yaklaşık 3 bin hektara ulaşması üzerine de, 23 Haziran’da (bugün) uluslararası yardımı kabul etmediklerini belirtti ve şu açıklamayı yaptı:

– Tam bir kontrolle kontrolsüzlük arasında bir ara durumdayız” ifadesini kullanmıştım. Ama şu an itibariyle çok daha iyi durumda olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Düne göre çok çok iyi durumda olduğumuzu bugünkü sabah sayın Soylu bakanımızla yapmış olduğumuz hava incelemelerinde bunu müşahede ettik, gördük. 12 tane uçağımız, 45 tane helikopterimiz yani toplamda dün 41 olan sayı bugün 57.

ENDİŞELENMİŞTİK AMA…

– Bu yangında meteorolojik veriler çalışmalarımıza dün olduğu gibi bugün de ışık tutuyor. Nedir bu ışık tutmak mesela? Dün hatırlarsanız endişelenmiştik ama bugün sabah itibariyle de artık özellikle havanın nemi yüzde 91'ler düzeyine çıktı. Sabah 06.00 ile 09.00 arasında bu uçuşları başarıyla gerçekleştirmek ve bunları etkin kılmak adına bu meteorolojik verilerden de olumlu anlamda yararlandık.

– Bugün için beklentimiz ne? Beklentimiz rutubetin düne göre nispeten daha yüksek olacağı, hava hızının da ortalaması 10-12 nat düzeyinde. Bu düzeyde hava hareketi, hava hızı var. Ama bu hava hızının belki bir miktar artacağı ama dünkü düzeyde olmayacağı yönünde meteorolojimizin bizlerle paylaşmış olduğu veriler var. Hava sıcaklığı da 24-30 derece arasında değişecek.

– Özellikle sayın Cumhurbaşkanımıza bu bize verdiği araç gereç destekleri başta olmak üzere ve uluslararası ilişkiler çerçevesinde bizlere bu araçları temin eden dost ülkelere de şükranlarımızı sunuyoruz.

HELALLİK İSTİYORUZ

– Birkaç gündür burada tatilini geçiren bütün vatandaşlardan helallik istiyoruz, hani birilerinin helalleşmesi vardır ya biz bu manada helallik istiyoruz. Çünkü onlar buraya tatil yapmaya geldiler ancak böyle bir yangın hadisesi nedeniyle, neredeyse her 15-20 saniyede bir, hava aracımız ikmal yapmak için üzerimizden geçmesinin vermiş olduğu gürültüden dolayı da biz onlardan helallik istiyoruz…

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2022, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER