Mars'tan yeni görüntüler geldi: Saniyede 8 metre hızla ilerleyen hortum kaydedildi

Mars’tan devasa görüntüler geldi. Saniyede 8 metre hızla ilerledi Son günlerde dünya gündemini, sıklıkla meşgul eden Mars’tan yeni fotoğraflar geldi. Rus uzay ajansı Roscosmos, Rusya-Avrupa ortak ExoMars-2016 misyonunun Mars yörüngesinde bulunan Trace Gas Orbiter uzay aracının çektiği görüntüyü paylaştı.

Mars'tan yeni görüntüler geldi: Saniyede 8 metre hızla ilerleyen hortum kaydedildi

NASA’nın Mars’a gönderdiği uzay aracı Azim’in kızıl gezegende kaydettiği görüntüler konuşulmaya devam ederken, Rus Uzay Ajansı Roscosmos’un paylaştığı yeni görüntüler, kızıl gezegen ile ilgili yeni bir gündeme neden oldu.

Roscosmos'un internet sitesinde yer alan haberde, "Devasa hortumlar, toz kasırgaları, Mars yüzeyinde sürekli meydana gelen bir olay. 27 Şubat 2019 tarihinde, Rusya-Avrupa ortak misyonu ExoMars-2016’ya ait araçtaki CaSSIS kamerasının 45 saniye farkla çektiği bu iki fotoğrafta, hareket halindeki iki hortum görülüyor" ifadelerine yer verildi.

SANİYEDE 8 METRE HIZLA İLERLEDİ

Hortumların, Mars'ın güney yarımküresindeki 70 kilometrelik kraterin içinde hareket ettiği ve ardında koyu bir iz bıraktığı belirtilen haberde, hortumlardan birinin saniyede yaklaşık 4 metre, diğerinin saniyede 8 metre hızla ilerlediği ifade edildi.

Atmosferi ve iklimi nedeniyle Mars, sürekli kasırga ve hortum gibi iklim olaylarına maruz kalıyor. Mars’taki kasırgalar, Dünya’dakilerine göre çok daha büyük olsa da daha kısa süreli.

YORUM EKLE