Meclis'te büyük kavga: Yumruklar havada uçuştu

Muhalefet milletvekilleri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya Sezgin Baran Korkmaz'ın uçağını kullandığı için tepki gösterdi. Soylu vekilleri, 'hesabını vereceksiniz' diyerek tehdit etti. Meclis'te ortalık karıştı, yumruklar havada uçuştu.

Meclis'te büyük kavga: Yumruklar havada uçuştu

Muhalefet milletvekilleri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya Sezgin Baran Korkmaz'ın uçağını kullandığı için tepki gösterdi. Bakan Soylu'ya "10 bin dolar alan alan siyasetçi kim?" diye soruldu. Bakan Soylu, sorulara ve tepkilere 'hakaretlerle' karşılık verdi, 'hesabını vereceksiniz' diyerek tehdit etti. Birleşime 10 dakika ara verildi.

KAVGA NASIL BAŞLADI?

Soylu'nun komisyon sonunda, 'yukarıdan aşağı beraber yaptık' sözleri hatırlatıldı, Soylu'ya soru olarak yöneltildi.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın konuşurken Bakan Soylu'nun Sezgin Baran Korkmaz'ın uçağını kullandığını hatırlattı, Bakan Soylu, 'Sahtekar, terbiyesiz' diye çıkıştı. 

Soylu'nun hakaretleri karşısında ilk olarak CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ayağa kalktı ve Soylu'ya tepki gösterdi. CHP'li vekiller ayağa kalktı ve daha sonra AKP'lilerde ayağa kalkınca ortalık karıştı. Soylu, CHP'li vekillere 'hesabını verecksiniz' dedi.

İşte kavganın başlama anı:

AKP'li milletvekili Salih Cora'nın yumruk attığı görüldü. Coro'nın gelmesi kavgayı alevlendirdi.

Soylu, CHP'nin suçlamalarını reddetti. Konuşmaya başlayan muhalefet vekilleri; Soylu'ya; '10 bin dolar alan siyasetçi' ve 'Sezgin Baran Korkmaz' sorularını yöneltiyor.

AYDIN KONUŞMASINI ARADAN SONRA TAMAMLADI

CHP'li Aydın aranın ardından konuşmasını tamamladı. 

Aydın konuşmasını, Tevfik Fikret’in Han-ı Yağma şiiri ile bitirdi.

İşte o şiirin tamamı:

Bu sofracık, efendiler – ki iltikaama muntazır
Huzurunuzda titriyor – bu milletin hayatıdır;
Bu milletin ki mustarip, bu milletin ki muhtazır!
Fakat sakın çekinmeyin, yiyin, yutun hapır hapır…

Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,
Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

Efendiler pek açsınız, bu çehrenizde bellidir
Yiyin, yemezseniz bugün, yarın kalır mı kim bilir?
Bu nadi-i niam, bakın kudumunuzla müftehir!
Bu hakkıdır gazanızın, evet, o hak da elde bir…

Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,
Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

Bütün bu nazlı beylerin ne varsa ortalıkta say
Haseb, neseb, şeref, oyun, düğün, konak, saray,
Bütün sizin, efendiler, konak, saray, gelin, alay;
Bütün sizin, bütün sizin, hazır hazır, kolay kolay…

Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,
Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

Büyüklüğün biraz ağır da olsa hazmı yok zarar
Gurur-ı ihtişamı var, sürur-ı intikaamı var.
Bu sofra iltifatınızdan işte ab u tab umar.
Sizin bu baş, beyin, ciğer, bütün şu kanlı lokmalar…

Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,
Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

Verir zavallı memleket, verir ne varsa, malını
Vücudunu, hayatını, ümidini, hayalini
Bütün ferağ-ı halini, olanca şevk-i balini.
Hemen yutun düşünmeyin haramını, helalini…

Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,
Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

Bu harmanın gelir sonu, kapıştırın giderayak!
Yarın bakarsınız söner bugün çıtırdayan ocak!
Bugünkü mideler kavi, bugünkü çorbalar sıcak,
Atıştırın, tıkıştırın, kapış kapış, çanak çanak…

Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,
Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

“KAÇAMAYACAKSIN SOYLU”

Sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da, “Süleyman Soylu bugün TBMM’de… Mafyadan 10 bin dolar alan siyasetçi kimdir? Sezgin Baran Korkmaz ile ilişkiniz nedir? 4.9 ton kokain hangi şirkete geliyordu? Soruları hala cevap bekliyor. Kaçamayacaksın Soylu! Cevap ver!” dedi.

KAVGA ÇIKARAN SÖZLER TUTANAKTA

CHP GRUBU ADINA BÜLENT TEZCAN (Aydın) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; İçişleri Bakanlığının bütçesi 116 milyar lira. Şimdi biz bu bütçeyi kime tahsis edeceğimize karar vereceğiz, bu bütçeyi hangi ellere emanet edeceğimize karar vereceğiz. Sayın Bakan, bu kararı vermeden önce bugüne kadar cevaplamadığınız, hâlâ cevaplamadığınız bazı sorulara cevap vermeniz lazım milletin Meclisinin önünde ve milletin önünde.

Sayın Başkan, mafyadan her ay 10 bin dolar harçlık alan milletvekili kim, bunu söyleyeceksiniz. (CHP sıralarından alkışlar) Bunu, çıktınız, bir televizyon kanalında ortaya attınız; ondan sonra savcıya söylemediniz, Meclise söylemediniz, millete açıklamadınız. “Ben bunu söyledim, ortaya attım; alan alsın.” diyecek makamda değilsiniz Sayın Bakan. Siz bu işin müştekisi olamazsınız. Eğer açıklamazsanız bu işin ya müfterisi ya da müştereği olursunuz. Onun için açıklamak zorundasınız, açıklayacaksınız.

Sayın Bakan, Sezgin Baran Korkmaz’ın kaçırılmasını “Devlet kararıdır.” diye açıkladınız, ifade ettiniz.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Trabzon) – Yalan söylüyorsun, yalan söylüyorsun!

BÜLENT TEZCAN (Devamla) – Bu millet sizin yalanlarınıza alıştı Sayın Bakan, bu millet sizin yalanlarınıza alıştı. Devletin…

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU (Trabzon) – Devlete iftira atıyorsunuz, devlete iftira atıyorsunuz! Sen ilk önce Aydın’daki mafyaların hesabını ver.

BAŞKAN – Sayın Bakan, size de söz vereceğim.

BÜLENT TEZCAN (Devamla) – Sayın Bakan, sizin yalanlarınıza bu millet alıştı ama bizim yalan söylediğimizi duymadı bu millet, duymadı. (CHP sıralarından alkışlar)

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU – Aydın’daki mafyaların hesabını ver.

BÜLENT TEZCAN (Devamla) – Şimdi, SBK’nin kaçırılmasında bu devlet kararı Sayın Bakan, devletin en tepesindeki şahsın yani şahsım hükümetinin başının bu devlet kararındaki yeri, payı, misyonu nedir Sayın Bakan, bunu açıklayacaksınız. Devletin başındakinin payı bu devlet kararında nedir? Sayın Bakan, bu devlet kararında İrfan Fidan’ı Anayasa Mahkemesine, arkasından Hasan Yılmaz’ı Adalet Bakanı Yardımcılığına taşıyan süreç bu devlet kararının mükafatı mı? Bunun milletin önünde hesabını vereceksiniz. (CHP sıralarından alkışlar)

Sayın Bakan, mafya liderine alacakaranlıkta haber gönderip “Operasyon olacak, benden haber bekle.” dedin mi? Sayın Bakan “devlet kararı” dediğin işte Sezgin Baran Korkmaz’ı devlet kapısına derdest edip alacağının üstüne çöktün mü? (CHP sıralarından alkışlar) Mafya liderine dönüş bileti, Sezgin Baran Korkmaz’a kaçış bileti oldun mu Sayın Bakan? (CHP sıralarından alkışlar)

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU – Sezgin Baran Korkmaz’ı CHP’ye sor, CHP’ye. Birlikte yattılar kalktılar, kendi grubunuza sorun.

VELİ AĞBABA (Malatya) – Utanmadan bir de parmak gösteriyor!

BAŞKAN – Lütfen…

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU – Kusacaksınız hepsini!

VELİ AĞBABA (Malatya) – İnsanda biraz ar olur, ar, ar olur! Biraz utanma olur!

BÜLENT TEZCAN (Devamla) – Sayın Bakan, uyuşturucu baronları gözünü Türkiye’ye dikmiş, uyuşturucu baronları gözünü Türkiye’ye dikmiş, Türkiye uyuşturucu ticaretinin merkezi olmuş.

SALİH CORA (Trabzon) – Bülent bey, mafya ağzıyla konuşuyorsun.

BÜLENT TEZCAN (Devamla) – Çocuklarımız zehir tacirlerinin kurbanı olmuş, İçişleri Bakanı oturmuş, cihatçı teröristlere vatandaşlık vermekle şehit cenazelerine nifak sokmakla meşgul; Bakanlığınızı yapacaksınız, Bakanlığınızı. (CHP sıralarından alkışlar, AK PARTİ sıralarından gürültüler)

15 Temmuz şehitlerinin, Beşiktaş terör saldırı şehitleri için ödenen bağışların üstüne neden yattınız Sayın Bakan? (CHP sıralarından alkışlar) Bunları neden ödemediniz, nasıl yattınız?

BAŞKAN – Tamamlayın sözlerinizi.

BÜLENT TEZCAN (Devamla) – Tamamlıyorum Sayın Başkan.

Bu bütçenin üzerine de öyle mi yatacaktınız, şehit paralarının üstüne yattığınız gibi?

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU – Yatmayı sen iyi bilirsin!

BÜLENT TEZCAN (Devamla) – Yani hasılıkelam şudur değerli milletvekilleri, hasılıkelam şudur: Her ne hikmetse herkesin yolu Sayın Bakanın önüne uğruyor bir şekilde. Uyuşturucu satan seni ziyaret eder, pudra şekeri çeken sana uğrar, Thodex vurguncusunun yolu sana düşer, mezarlık basan seni ziyaret eder, mafya lideri seni işaret eder. Sayın Bakan, bir tek mazlumların ve masumların yolu sana düşmez. Bu nasıl Bakanlık Sayın Bakan, bu nasıl Bakanlık? (CHP sıralarından alkışlar) Biz bu bütçeyi sana emanet etmeyeceğiz, edemeyiz. (CHP sıralarından alkışlar)

CHP GRUBU ADINA ERKAN AYDIN (Bursa) – Teşekkür ederim.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; İçişleri Bakanlığının 2022 bütçesi üzerine söz almış bulunmaktayım. Yüce heyetinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Şimdi, bu bütçeyi hep söyledik; bu bütçe sarayın bütçesi, bu bütçe emekçinin, köylünün, çiftçinin, ev kadının, öğrencinin bütçesi değil. İnşallah, Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı’nda milletin bütçesi olacak diyor ve tekrar selamlar sunuyorum.

Siyaset bilimcisi James Clarke der ki: “Bir siyasetçi, gelecek seçimi düşünür, bir devlet adamı ise gelecek nesilleri düşünür.” Eğer Sayın Bakan gelecek nesilleri düşünseydi kendisiyle ilgili onlarca iddiayı bir televizyon programında değil, gelir, burada, egemenliğin kayıtsız şartsız temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisinde “Önce dokunulmazlığımı kaldırın, sonra bir soruşturma komisyonu açın ve gelin, bunları cevaplayayım.” derdi ancak o ne yaptı? Mayıs ayından beri hâlâ savcılığa gidip suç duyurusunda bulunacak; televizyon programında söyledi, yedi aydır bekliyoruz.

Sayın Bakan, o dokunulmazlığı kaldırın, sonra bulunun; bu şekilde bir şey olmayacağını hepimiz biliyoruz.

MUSTAFA KÖSE (Antalya) – Sorular her seferinde cevaplandı burada.

banner112
ERKAN AYDIN (Devamla) – Yine, onlarca iddia…

Biraz önce Sayın Tezcan söyledi Sezgin Baran Korkmaz’la ilgili, siz şurada uçağa binerken fotoğrafınız çıktı, açıklamada “Başka uçak yoktu, ne yapayım?” dediniz.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU – Sahtekârca yalan söylüyorsun, sahtekârca!

ERKAN AYDIN (Devamla) – Ya, Cumhurbaşkanına bir söyleseydiniz.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU – Sahtekârca yalan söylüyorsun, sahtekârca. (CHP sıralarından “Sensin sahtekâr!” sesleri)

ERKAN AYDIN (Devamla) – İade ediyorum.

BAŞKAN – Sayın Bakan, lütfen…

ERKAN AYDIN (Devamla) – Aynı kelimeyi iade ediyorum.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU – Sahtekârca yalan söylüyorsun.

ERKAN AYDIN (Devamla) – Aynı kelimeyi iade ediyorum, misliyle iade ediyorum, o söz sahibine aittir. Şimdi…

VELİ AĞBABA (Malatya) – İçişleri Bakanına yakışıyor mu?

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU – Sahtekârsın. Hadi, yalancı.

BAŞKAN – Sayın Bakan, rica ediyorum.

ERKAN AYDIN (Devamla) – Bakan işte, gördü bütün Türkiye nasıl bir Bakan olduğunu.

VELİ AĞBABA (Malatya) – Utan, nasıl Bakansın sen!

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Dinleyeceksin! (CHP sıralarından gürültüler)

VELİ AĞBABA (Malatya) – Şu “sahtekâr” lafı sana yakışıyor mu?

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Utan!

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU – Otur aşağıya!

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Dinleyeceksin!

ERKAN AYDIN (Devamla) – Sen otur!

Sayın Başkan, Bakana müdahale eder misin, bakın iki dakika gitti. (CHP sıralarından gürültüler)

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU – Sahtekârca yalan söylüyorsunuz.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Dinle, terbiyesiz!

BAŞKAN – Sayın Bakan, sayın milletvekilleri, lütfen…

VELİ AĞBABA (Malatya) – Utan, utan; sen Bakansın!

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Olacak şey mi ya!

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU – Terörist hamisi seni.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Dinleyeceksin!

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU – Otur aşağıya! Seni terörist hamisi seni!

BAŞKAN – Sayın milletvekilleri, yerlerinize lütfen.

ERKAN AYDIN (Devamla) – Bakın, hakaretleri görüyorsunuz, lütfen müdahale eder misiniz?

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Oturacaksın dinleyeceksin!

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU – Sen terörist hamisisin!

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Dinleyeceksin!

BAŞKAN – Sayın milletvekilleri, yerlerinize lütfen.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU – Akşamı bekle, akşamı!

BAŞKAN – Sayın Bakan, rica ediyorum.

ERKAN AYDIN (Devamla) – Görüyorsunuz. Müdahale eder misiniz şuna, Bakana yakışıyor mu?

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU – Sahtekârca yalan söylüyorsun.

ERKAN AYDIN (Devamla) – Sahtekâr sensin!

BAŞKAN – Sayın Bakan, lütfen… (CHP ve AK PARTİ sıralarından gürültüler)

BURHANETTİN BULUT (Adana) – Başkansın sen, niye konuşturuyorsunuz, niye müdahale etmiyorsun ona?

BAŞKAN – Sayın milletvekilleri, siz de yerlerinize oturun lütfen.

ERKAN AYDIN (Devamla) – Bir müdahale eder misiniz?

VELİ AĞBABA (Malatya) – Sayın Başkan, “Sahtekâr.” diyor sahtekâr.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Dinleyeceksin!

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU – Otur aşağıya! (CHP sıralarından gürültüler)

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Ya, olur mu Başkanım ya!

BAŞKAN – Arkadaşlar, lütfen yerlerinize.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Başkanım, böyle şey olur mu ya!

BAŞKAN – Sayın milletvekilleri, hepiniz yerlerinize.

BURHANETTİN BULUT (Adana) – Niye müdahale etmiyorsun? Meclis Başkanlığı yapmıyor musun sen! Nasıl Meclis Başkanlığı yapıyorsun?

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU – Sahtekârca…

AYDIN ÖZER (Antalya) – Şerefsiz…

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU – Şerefsiz sensin! (CHP sıralarından komisyon sıralarına doğru yürümeler)

ERKAN AYDIN (Devamla) – Bakın, Genel Kurulu sabote ediyor.

BAŞKAN – Sayın milletvekilleri, yerlerinize lütfen.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU – Şerefsiz sensin!

BAŞKAN – Sayın Bakan…

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU – Otur aşağıya!

BAŞKAN – Sayın milletvekilleri, birleşime on dakika ara veriyorum.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2021, 16:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
özel dedektif
özel dedektif - 2 ay Önce

EYYYY AKAPE li Salih Cora tasmalı kuduz köpek pezevenk önce karını ANKARADA kimler hangi AKAPE liler sikiyor bir takip et bakalım şerefsiz orospu çocuğu

Kel sülü
Kel sülü - 2 ay Önce

Biz namert yaratiklarla isimiz olmaz, bagimsiz yarginin huzurunda hesap vereceksin!