Mehmet Ağar, canlı yayında Süleyman Soylu'dan özür diledi

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, canlı yayında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan özür diledi.

Mehmet Ağar, canlı yayında Süleyman Soylu'dan özür diledi

Yalıkavak Marina için "Bugün eğer mafya buraya giremiyorsa bizim burada olmamızdandır" diyen eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar bu sözleri nedeniyle Emniyet teşkilatından ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan canlı yayında özür diledi. 

Yalıkavak Marina için "Bugün eğer mafya buraya giremiyorsa bizim burada olmamızdandır" diyen Mehmet Ağar, sözleri nedeniyle Emniyet teşkilatından ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan özür diledi.

Eski İçişleri Bakanı ve halen Bodrum Yalıkavak Marina Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet Ağar, Sözcü TV’de yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bütün eleştirilere hak veriyorum. Olayın kızgınlığı ve sinirliliğinden bir sürçülisan söz konusu. Emniyet mensubu arkadaşlarımız bugün Türkiye’de organize suç örgütlerine nefes aldırmıyorlar. Dolayısıyla bu tabiri kullanmam fevkalade yanlıştır. Bütün meslektaşlarımı incittiğimi düşünüyorum, bundan dolayı kalbi olarak özür diliyorum. Özellikle Sayın İçişleri Bakanı gerçekten çok takdirle kendisini takip ediyorum. Devlet her konuda her yerde vaziyete hakim. O bir kızgınlıkla ağzımızdan o anda çıkan bir söz oldu. Ertesi gün gazetede çıktıktan sonra rahatsız oldum ben. Saygı Bey’i de aradım ben. Kendisine de buradan teşekkür ederim. Bu konuyu uygun bir şekilde aktardı. Ama buradaki kusur benim. Dolayısıyla bütün meslektaşlarımdan özür diliyorum. İnsan ne kadar tecrübeli de olsa kızgınlıkla hata yapıyor. Hatam budur benim, ben de bunu kabul ediyorum."

SÜRÇ-İ LİSAN SÖZ KONUSU

Ağar şunları söyledi:

“Bütün eleştirilere hak veriyorum. Olayın kızgınlığından ve sinirliliğinden burada bir sürç-i lisan söz konusu.

Bugün görev yapan emniyet teşkilatı mensubu arkadaşlarımız çok nadide çok değerli arkadaşlarımız. Bizim zamanında daha rütbelerde çok başarılı görevleri yapıyorlardı.

Bugün Türkiye organize suç örgütlerine nefes aldırmıyorlar, göz açtırmıyorlar. Dolayısıyla benim bu tabiri kullanmam fevkalade yanlıştır.

Bütün meslektaşlarımı incittiğimi düşünüyorum. Bundan dolayı kalbi olarak özür diliyorum.

Özellikle sayın İçişleri Bakanı gerçekten çok takdirler kendisini takip ediyorum. Gerek terörle mücadelede gerek organize suçlarla mücadelede gerek teşkilata verdiği güven dolayısıyla fevkalade başarılı görev sürecini devam ettiriyor. Allah da uzun yıllar devam ettirsin.

Devlet her konuda terör konusunda olsun organize suçlar konusunda uzun her yerde vaziyete hakim. Mutlak şekilde adalet ve hukukun tesisi yönünde son derece gayretli.

SAYGI BEY HABER NAMUSU OLAN BİR GAZETECİ

O kızgınlıkla herhalde ağzınızdan o anda çıkan bir söz oldu ertesi gün gazetede çıktıktan sonra rahatsız oldum ben.

Saygı Bey’i de aradım. Ki kendisine de buradan teşekkür ediyorum haber namusu, kalem namusu olan bir gazeteci ve bu konuyu da uygun bir şekilde aktardı.

Ama buradaki sözüm dolayısıyla bütün meslektaşlarımdan kalben özür diliyorum. Onların başarılarını alkışlıyorum geleceklere daha büyük başarılar elde edeceklerini olan inancımı ifade ediyorum.

HATAMI KABUL EDİYORUM

Sayın bakanım liderliğinde öncülüğünde emniyet genel müdürü ile büyük bir ayda emniyet müdürleri de en küçük öperek kadar cansiperane bir mücadele sergiliyorlar. Bu emeği görmezden gelmek,  hele benim, için asla söz konusu olamaz. Dolayısıyla işte insan kadar tecrübeli de olsa kızgınlıkla sinirle bazen hata yapıyor. Hatam budur, benim kabul ediyorum.”

MARİNADA NEDEN YÖNETİCİ OLDU?

Mehmet Ağar, Bodrum Yalıkavak Marina’da neden yöneticilik görevi üstlendiğine ilişkin soruya ise, “Siyaseti bıraktıktan sonra bazı holding ve şirketlerden yönetim kurulu üyelikleri teklifi geldi, kabul etmedim, etmem de… Cumhurbaşkanımızla Azerbaycan Devlet Başkanı arasında kardeşliğe yakın bir ilişki var. Merhum Haydar Aliyev’den bu yana ‘iki devlet bir millet’ anlayışı var. Üç dört sene önce bu görev marina sahiplerinin ricası üzerine ben bu görevi kabul ettim. Türkiye ile Azerbaycan kardeşliğinin pekişmesi amacıyla bu görevi kabul ettim.”

"PENSİLVANYA'YA BİRKAÇ KERE GİTTİK"

Ağar programda, Mübariz Mansimov'un sorgu kaydında yer alan ifadeler üzerine de konuştu.

Pensilvanya'ya gittiğini kabul eden Ağar, "Pensilvanya’ya Mansimovla birkaç kere gittik. Devletin bilgisi vardı" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker yayınladığı bir videoda, Mehmet Ağar'ın Bodrum Yalıkavak Marina'yı sahibi Mübariz Mansimov’un elinden alarak 'çöreklendiğini' söyledi. Ağar bu iddiaya dün Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'e yaptığı açıklamada yanıt vererek, "Rica üzerine yönetici oldum. Ben olmasan burası mafyanın eline geçer" dedi. Bu açıklamaya bugün tepki gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise, Bu süreçte 'belki dil sürçmesidir' diye hâlâ tekzibini beklediğim cümle. Biz olmasa idik oraya mafya çökecekti cümlesidir. İnşallah saygısız gazetecinin çarpıtmasıdır. Benim devletim Libya'ya ve Karabağ'a çökülmesine firsat vermedi. Kıytırık bir marinaya mafya bozuntularının çökmesine firsat vermez. Türkiye eski Türkiye değil" demişti. 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2021, 13:33
YORUM EKLE