Melih Bulu'nun görevden alınmasının arka planı

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın kararıyla görevden alındı. Bulu'nun görevden alınması sosyal medyayı sallarken, Resmi Gazete'ye inanmayan Bulu, haberin yalan olduğunu söyledi. CHP'li Özkan, 'Zafer direnenlerindir' dedi. Fatih Portakal da Bulu'nun görevden alınma nedeninin anketler olduğunu söyledi.

Melih Bulu'nun görevden alınmasının arka planı

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın kararıyla görevden alındı. Bulu'nun görevden alınması sosyal medyayı sallarken, Resmi Gazete'ye inanmayan Bulu, haberin yalan olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Melih Bulu'nun rektör olarak atamasıyla Boğaziçi Üniversitesi'nde başlayan protestolar sürüyordu. Görevine son verilen Bulu hakkında Twitter'da yer yerinden oynadı.

Bulu'nun daha önce istifa haberleri çıkmış, Bulu "Peki bundan benim haberim var mı?" diye sormuştu. Bugün ise bu paylaşım yeniden gündem oldu.

"ZAFER DİRENENLERİNDİR"

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, "Melih Bulu, 6 ay önce geldiği gibi gece yarısı kararnamesiyle gitti. Direnen, bedel ödeyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri kazandı. Zafer direnenlerindir" değerlendirmesini yaptı.

"6 AYDA BİTER DEMİŞTİ, KENDİSİ 6. AYDA GÖREVDEN ALINDI"

Gazeteci Barış Yarkadaş, "Melih Bulu hiç haketmediği halde sadece AKP'li olduğu için rektör olarak atanmıştı. Kayyıma karşı direniş başlayınca "Altı ayda biter" demişti. Direnişi altı ayda bitiremedi. Kendisi 6. ayda görevden alındı. Bu sabah yaptıkları için utandı mı acaba? 'Değer miydi' diye düşündü mü?" diyerek tepkisini dile getirdi.

İşte sosyal medyadaki tepkilerden bazıları:

ANKET DETAYI

Gazeteci Fatih Portakal, Erdoğan'ın Boğaziçi'ne rektör olarak atadığı Melih Bulu'yu görevden almasını değerlendirdi.

Twitter hesabından konuyla ilgili paylaşımlarda bulunan Portakal, şunları yazdı:

1-Tebrikler, #BoğaziçiÜniversitesi’nde partili rektöre karşı haklı bir direniş gösterip saldırılara uğrayan öğrencilerine, itibarsızlaştırılmaya çalışılan ögretim görevlilerine. Peki itibardan kaybeden aslında kim, kimler oldu?

2- Atayan da Erdoğan’dı,alan da Erdoğan. Şimdi 2 soru: Onca devlet şiddeti, tonca aşağlıyıcı söz, gözaltılar, yargılamalardan sonra NE OLDU da partili rektör görevden alındı? Erdoğan iktidarının başka bir formülü mü var?

3- Ya da yıllar sonra bizleri ilgilendiren her hassas meseleye inatla yaklaşan Erdoğan geri vites mi yaptı? Çünkü anket sonuçları eriyen bir AKP’yi işaret ediyor. Kanımca Erdoğan’ın en bu günlerde büyük sıkıntısı Bahçeli! O ne diyecek acaba?


 

 
 

YORUM EKLE