Melih Gökçek'in attığı tweet yalan çıktı

Ankara'nın eski Belediye Başkanı Melih Gökçek doğru olmadığı ortaya çıkan bir iddiada bulunarak gündem oldu.

Melih Gökçek'in attığı tweet yalan çıktı

Rusya Ukrayna savaşı dördüncü ayına girmek üzere. İki ülke arasındaki çatışmalarla ilgili sosyal medya paylaşımları ise ilk yoğunluğunda olmasa da yayılmaya devam ediyor.

Eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in Twitter’da paylaştığı bir videonun, Rusya’ya ait Kinzhal isimli füzenin patlama anını gösterdiği iddia edildi. Paylaşımda füzenin yerin 136 metre altındaki bir Ukrayna cephaneliğini de yok ettiği ifade ediliyor. 

Videodan alınan bir ekran görüntüsü tersine arama yöntemiyle internette araştırıldığında  InsanePatient2 isimli bir YouTube kullanıcısına ulaşmak mümkün. Kullanıcı sayfasının açıklamasında VFX olarak ifade edilen görsel efektler ürettiğini ifade etmiş. 

banner112
Hesap iddiaya konu olan görüntüleri 28 Şubat 2022’de YouTube ve Tik Tok üzerinden ‘Ya Rusya nükleer savaş başlatırsa’ sözleriyle paylaşmış. Kullanıcının kişisel sayfalarında görsel efekt kullanılarak yapılan birçok çalışma da mevcut. 

Görüntülerin gerçeklik hissi uyandırmasının ardından InsanePatient2 Tik Tok’taki paylaşımın altına ‘insanları kandırmaya çalıştığımı düşünenler ya gerçek olsaydı ifadelerine dikkat etsinler’ yorumunu bırakmış.

Kullanıcının diğer videoları izlendiğinde iddia videodaki arka plan görüntüsünün başka çalışmalarda da kullanıldığı anlaşılabiliyor.

Videoda duyulan ve ABD’li muhabir olarak iddia edilen ses de henüz iki ülke arasındaki savaşın başlamadığı Ocak 2022 tarihli bir videoda yer alıyor. 

Kinzhal füzesinin patlama anına dair olduğu iddiasıyla paylaşılan görüntüler savaşın henüz başlarında ‘vakum bombası’ iddiasıyla paylaşılmış ve AFP tarafından yanlışlanmıştı.

Rusça'da 'hançer' anlamına gelen Kinzhal, Vladimir Putin tarafından Mart 2018'de tanıtıldı. Füze yeni nesil silahlardan biri olarak lanse ediliyor. Savaş uçağından ateşlenen füze ise ses hızının 10 katı hızlara ulaşabiliyor. (Teyit.org)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER