Merkez Bankası yeni yılın para ve kur politikasını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2022 Para ve Kur Politikası metnini yayımlayarak politikanın temel çerçevesini tanımladı.

Merkez Bankası yeni yılın para ve kur politikasını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2022 yılına ilişkin para ve kur politikasının yol haritası niteliğindeki metin yayımlandı.

Metinde orta vadeli enflasyon hedefi yüzde 5 olarak tekrarlandı.

"TCMB’nin temel politika aracı bir hafta vadeli repo ihale faiz oranıdır," denilen metinde "TCMB 2022 yılında da piyasa koşullarının uygun olması durumunda rezervlerini artırmaya devam edecektir," ifadeleri yer aldı.

TCMB 2022 yılına ilişkin para ve kur politikasındaki temel çerçeveyi şöyle tanımladı:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Hükümetle birlikte belirlenen orta vadeli enflasyon hedefi yüzde 5 olarak korunmuştur. Para politikası, enflasyonu bu hedefe kademeli olarak yaklaştıracak şekilde oluşturulacaktır.

2022 yılında, enflasyon hedeflemesi rejiminin fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde oluşmasını sağlayacak şekilde uygulanmasına devam edilecektir.

TCMB’nin temel politika aracı bir hafta vadeli repo ihale faiz oranıdır.

TCMB zorunlu karşılıkları fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda destekleyici bir araç olarak kullanacaktır. Bu çerçevede, 2022 yılında Rezerv Opsiyon Mekanizması tamamen sonlandırılacak, yabancı para yükümlülüklerin maliyetleri artırılırken, Türk lirası mevduat gelişimini destekleyecek mekanizmalar
önceliklendirilecektir.

TCMB, fiyat istikrarı açısından destekleyici bir unsur olan finansal istikrarı da gözetmeye devam edecektir. Bu kapsamda, TCMB 2022 yılında, parasal aktarım mekanizmasının sağlıklı işleyişini sağlamak ve makro finansal istikrara ilişkin riskleri sınırlamak amacıyla, elindeki politika araçlarını en etkin şekilde kullanacaktır.

Dalgalı döviz kuru rejimi sürdürülecek ve döviz kurları, serbest piyasa koşullarında, arz ve talep dengesine göre oluşacaktır.

Para politikasının etkinliği ve finansal istikrar açısından TCMB döviz rezervlerinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. TCMB 2022 yılında da piyasa koşullarının uygun olması durumunda rezervlerini artırmaya devam edecektir. TCMB, 2022 yılında şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkeleri doğrultusunda politika iletişimine ve veri paylaşımına devam edecektir."

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2021, 10:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bakkal Hamdi
Bakkal Hamdi - 8 ay Önce

enflasyonu %5 gösteren dangalaklar rüyalarinda dari görüyorlar. Catir catir karsiliksiz para basmiyacaksiniz. Milletin parasi 128 Milyar dolari hirsizlarin istegi ile arka kapidan satmiyacakdiniz. TL maupüle edip döviz piyasasinda hazineyi soyanara firsat vermiyeceksiniz!

cevdet
cevdet - 8 ay Önce

% 5 değil % 2 bile gösterirler. tüik varken, kimse enflasyonu asla yüksek beklemesin

Eyt li fakir
Eyt li fakir - 8 ay Önce

Hayaller yine almanya gercekler somali

SIRADAKİ HABER