Metin Lokumcu davasının ilk duruşma tarihi belli oldu

2011 yılında Artvin'deki eylemlerde polisin sıktığı biber gazı nedeniyle fenalaşarak hayatını kaybeden Metin Lokumcu'nun ölümüne ilişkin Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davanın ilk duruşma tarihi açıklandı.

Metin Lokumcu davasının ilk duruşma tarihi belli oldu

2011 yılında dönemin başbakanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın genel seçimler öncesi Artvin Hopa'da gerçekleştireceği miting öncesinde gerçekleştirilen eylemde polisin sıktığı tazyikli su ve biber gazı nedeniyle fenalaşan emekli öğretmen Metin Lokumcu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Metin Lokumcu'nun ölümünden sorumlu kişilerin yargılanmasıyla ilgili davanın ilk duruşması 20 Aralık saat 10:00'da Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

KALP KRİZİNDEN ÖLDÜĞÜ İDDİA EDİLMİŞTİ

Lokumcu'nun ölümünün ardından Trabzon Adli Tıp Kurumu'nun hazırladığı ön otopsi raporunda Lokumcu'nun ölüm nedeni ""biber gazı ve heyecanın tetiklemesi sonucu gerçekleşen kalp krizine bağlı ölüm" olarak belirtilmiş,"Lokumcu’nun vücudunda öldürücü düzeyde kimyasal madde saptanmadığını, ölümün kendisinde mevcut kalp ve akciğer hastalığı sonucu meydana geldiğini" ifade edilmişti. 

Türk Tabipleri Birliği'nin Lokumcu'nun ölümüyle ilgili hazırladığı bir raporda ise Trabzon Adli Tıp Kurumu'nun raporundaki ifadeler yalanlanmış; Lokumcu'nun ölüme neden olacak düzeyde bir kalp ya da akciğer hastalığı bulunmadığı, yapılan incelemelere göre Lokumcu'nun gerçek ölüm nedeninin biber gazına maruz kalma olduğunu açıklanmıştı.

O dönem başbakanlık görevinde olan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da, 24 Kasım 2014'te İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde yaptığı konuşmada Metin Lokumcu'nun biber gazından değil, kalp krizinden öldüğünü ifade etmişti:

Tabii bu arada bir tanesi de kalp krizi geçirerek, kimliğini bilmiyorum, üzerinde durmaya da gereğini duymuyorum kalp krizi sonucu ölmüş.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2021, 18:21
YORUM EKLE