Metropoll'den dikkat çeken 'cemaat yurdu' anketi

Ailesinin zoruyla kaldığı cemaat yurdundaki baskıdan şikayet ederek hayatına son veren tıp öğrencisi Enes Kara, cemaat ve tarikat yurtlarının durumunu yeniden gündeme getirdi.

Metropoll'den dikkat çeken 'cemaat yurdu' anketi

MetroPOLL Araştırma’nın Kurucusu ve Yöneticisi Özer Sencar, Türkiye'nin Nabzı Ekim 2021 araştırmasından seçmenlere cemaat ve öğrenci yurtlarıyla ilgili görüşlerinin sorulduğu anketin sonuçlarını paylaştı.

“Cemaat ve tarikatların öğrenci yurtları işletmelerini doğru buluyor musunuz?” sorusunun sorulduğu ankette seçmenin yüzde 80’den fazlası, cemaat ve tarikatların öğrenci yurtlarını işletmelerini doğru bulmadığını söyledi.

Ankete katılan AKP seçmeninin sadece yüzde 20,3’ünün “Cemaat ve tarikatların öğrenci yurtları işletmelerini doğru buluyorum” demesi dikkat çekti. AKP’lilerin yüzde 70,7’si “Doğru bulmuyorum” dedi.

MHP’de ise sadece yüzde 5,6’lık kesim “Cemaat ve tarikatların öğrenci yurtları işletmelerini doğru buluyorum” derken yüzde 89,4’lük büyük çoğunluk doğru bulmadığını söyledi.

"ÇARESİZİM"

Seçmenin 82,1’i çocuğunu cemaat veya tarikat öğrenci yurtlarına ‘Asla vermem’ diyorken yüzde 7’si ‘evet vermek isterim’ yanıtını verdi. Fakat ‘Vermek istemem ama çaresizsem veririm’ cevabını veren yüzde 7’lik bir kesim bulunduğu görüldü. 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf Adıgüzel
Yusuf Adıgüzel - 5 ay Önce

Enes Kara’ın intiharı üzerinden “ Cemaatler ve Tarikatlar” kapatılsın diyenler neden alkol yüzünden ölenler için”meyhaneler” kapatılsın demezler??? Her zaman olduğu gibi sizin derdiniz hiç bir zaman Enes kara olmadı sizin derdiniz her zaman olduğu gibi İslam”dır.. İsmim Yusuf Adıgüzel.“Halk tv, Tele1,Odatv ve Krtv “ bu dört basın yayınına meydan okuyoruz sadece ben ve sizin en güvendiğiniz kişi kimse onla canlı yayında tartışalım. Her Cemaati ve Tarikatı Fetö mü zannettiniz öyle samimi üyeleri var ki Cemaatlerde ve Tarikatlar Allah’ın izniyle hiç bir güç onları bitiremez.

SIRADAKİ HABER