MHP Diyarbakır İl Teşkilatına operasyon! Küçük çocuğa sistematik cinsel istismar ve yolsuzluk suçlamaları

MHP'nin görevden aldığı Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp tutuklandı. Kayaalp, 'ihaleye fesat karıştırma, nitelikli cinsel istismar, şantaj ve tehditle' suçlanıyor.

MHP Diyarbakır İl Teşkilatına operasyon! Küçük çocuğa sistematik cinsel istismar ve yolsuzluk suçlamaları

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile gece yarısı yapılan operasyonda görevden alınan MHP İl Başkanı Cihan Kayaalp ve bazı yönetim kurulu üyeleri gözaltına alındı. Kayaalp çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Kayaalp'e yöneltilen suçlamalar ortaya çıktı.

İDDİALAR: İHALEYE FESAT KARIŞTIRMA VE USULSÜZLÜK

Emniyete götürülen İl Başkanı Kayaalp ve yönetim kurulu üyelerinin ifade işlemleri devam ederken gözaltı gerekçesinin ‘usulsüzlük’ ve ‘ihalelere fesat  karıştırma’ gibi iddialardan kaynaklandığı öğrenildi. Öte yandan bazı yönetim kurulu üyelerinin ise arandığı belirtildi.

Medyascope muhabiri Ferit Aslan MHP yöneticilerine yapılan operasyon ile ilgili KRT'de değerlendirmelerde bulundu.

Gazeteci Ruşen Takva KRT'de, "Kayyum atanan belediyelere işe yerleştirme vaadi ile para aldığı konuşulmuştu." dedi.

Gazeteci Yeniçağ Gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ, "CHP'li belediyelere somut deliller olmadan sabah karşı operasyon yapılırken MHP'ye haber veriliyor." ifadelerini kullandı.

AÇIKLAMA SONRASI OPERASYON

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile, MHP Diyarbakır il teşkilatının fesih edildiğini, binaya kilit vurulduğunu açıklamıştı. MHP’li Semih Yalçın’ın açıklamasından bir gün sonra MHP yönetimine yapılan operasyon dikkat çekti.

CİNSEL İSTİSMAR SUÇLAMASINA YAYIN YASAĞI

Kayaalp'e küçük yaşta çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçlaması da yöneltildiği belirtildi.

Başsavcılık, çocuğun yaşının küçük olmasından dolayı soruşturmaya yayın yasağı getirdi.

T24’ten Candan Yıldız’ın haberine göre ise; Kayaalp’in gözaltına alınma gerekçesi olarak öne sürülen iddia ise, "16 yaşındaki bir çocuğa sistematik olarak cinsel istismarda bulunmak..."

Gözaltı operasyonunun gerekçeleri arasında elbette, Kayaalp'in geçmişte bir süre tutuklu olarak yargılandığı, ancak 2016'da beraat ettiğini söylediği "ihale" işleri de bulunabilir.

Yıldız’ın Diyarbakır'da yaptığı görüşmelerde paylaşılan "cinsel istismar" iddiasına göre, öne sürülen olayı öğrenen aile Diyarbakır Emniyeti'ne Cihan Kayaalp ve MHP örgütünde çalışan O. K. hakkında şikâyette bulundu. Söz konusu şikâyet, eş zamanlı olarak Ankara'ya da ulaştırıldı.

Şikâyette öne sürülen iddiaları incelemeye alan MHP yönetimi, radikal bir karar alarak, Diyarbakır MHP il ve ilçe örgütlerinin kapatma kararı aldı. Ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın,  sosyal medya hesabından Diyarbakır İl teşkilatının feshedildiğini açıkladı.

Dün akşam gözaltına alınan ve kendisine verilen özel koruma görevlileri geri çekilen Kayaalp, bugün tutuklandı. Ve Kayaalp, Diyarbakır T Tipi Cezaevi Kampüsü’ne götürüldü.

Diyarbakır'dan son bilgi, Emniyet, şikâyetçi olan ailenin ikamet adresinde, güvenlik amacıyla polis görevlendirdi.

“DOSYANIN İÇİNDE MİLLETİ İŞE SOKMAK VE MAHKUMLARI BIRAKMAK İÇİN PARA ALDIKLARI VARDI”

Eski MHP Diyarbakır Kocaköy İlçe Başkanı Zeynel Can; Kayaalp başkanlığından önceki MHP Diyarbakır yöneticileri ile birlikte, salı günü, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’a görüştüklerini ve Kayaalp yönetimi hakkında dosya sunduklarını aktardı.

ANKA Haber Ajansı’na konuşan Can, “Dosyanın içinde, Diyarbakır’da milleti işe sokmak için ve cezaevindeki mahkumları bırakmak için para aldıkları, vardı. Ülkücülük ve milliyetçilik bu değildir. Buna dayanarak Genel Başkanıma ve Genel Başkan Yardımcıma evrakları sundum” dedi.

Can, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na da aynı dosyayı sunduklarını ve kendisinin de ifadesinin alındığını belirtti. Can, “Dolandırıcılık ve ahlak masası onları gidip gözaltına aldı” dedi. Can, dosyayı sunmasının ardından Bahçeli’nin Diyarbakır İl Başkanlığı’nın kapatılması yönünde talimat verdiğini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2022, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER