MHP'li büyükşehir belediye başkanı hakkında yeni şok iddialar!

İş insanı Hacı Nuh Kaya'nın MHP'li Manisa Büyükşehir Belediyesi’nde yolsuzluk yapıldığı ve bazı yöneticilerin görevi kötüye kullandığı iddiasını gündeme getirmişti. Kaya, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün şirketine çöktüğünü söylemişti. Kaya'dan yeni iddialar geldi. Kaya, Manisa Futbol Kulübü'nün yüzde 50 hissesinin Engin Anlı'ya devredildiğini önü sürdü bomba iddialarda bulundu.

MHP'li büyükşehir belediye başkanı hakkında yeni şok iddialar!

MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, belediyeye ait Spilaş A.Ş.'nin başına damadı Engin Anlı'yı 2 sene önce getirmişti. Ergün damadı Anlı'yı genel müdür olarak atamıştı.

Ergün ve Anlı hakkında yeni iddialar ortaya atıldı. İddiaların ssahibi ise geçtiğimiz aylarda MHP'li Ergün'ün işletmesine çöktüğünü söyleyen Hacı Nuh Kaya.

Kaya, yönetim kurulu başkanı olduğu Manisa Geri Dönüşüm Enerji. A.Ş.’nin işlettiği Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm Rehabilitasyon Bertaraf Tesisleri ile Düzenli Depolama Sahası’nın bakımı ve işletilmesinin baskıyla ellerinden alındığını, çöküldüğünü söylemişti.

"120 MİLYON TL DEĞERİNDEKİ MANİSA FK'NIN YÜZDE 50'Sİ ERGÜN'ÜN DAMADINA DEVREDİLDİ"

Kaya yeni iddialarını Twitter hesabından dile getirdi. 'Bu bir suç duyurusudur' diyerek başladığı açıklamalarına Kaya, "300 milyon değerindeki işletmeme çöken MHP'li Manisa BB Başkanı Cengiz Ergün'ün belediyeden iş alan firmalara sözüm ona bağış şartı koyduğu 120 milyon TL değerindeki Manisa FK'nın %50'si Cengiz Ergün'ün damadı Engin Anlı'ya devredildi" şeklinde devam etti.

"İŞLETMEM AYLIK 3 MİLYON TL KAZANIYORDU"

'İpliklerinizi pazara çıkaracağım' diyen Kaya, "Cengiz Ergün'ün çöktüğü 300 milyon değerindeki işletmem aylık 3 milyon TL kazanıyordu. Bunu da şimdi ortağı Mevlut Aktan ile evirip çeviriyor." ifadelerini kullandı. Kaya tweetine görsel olarak şu bilgileri ekledi:


 

İşte o tweet:

"ÖNCE MEVLÜT AKTAN'A SONRA YÜZDE 50'Sİ DAMAT ANLI'YA DEVREDİLDİ"

Manisa Futbol Kulübü'nün (FK) devri konusunda iddialarda bulunan Kaya, "Olaya gelelim; Cengiz Ergün'ün desteklediği Manisa FK. cüzi bir bedel karşılığında önce tamamı Mevlüt Aktan'a devredildi, sonrasında isim değişikliği yapılıp, şirketin % 50'si damat Engin Anlı'ya devredildi." dedi.

İşte o paylaşım:

"Hatta Cengiz Ergün'ün damadı Engin Anlı ve Mevlüt Aktan'a devredilen Manisa Fk’nın kullandığı otobüs ve spor tesisleri Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne ait.
Şoför ve tesis çalışanları
belediye personeli mi?
Otobüsün yakıtı nereden karşılanıyor taşıt tanıma kartı belediyeye mi ait?" diyen Kaya Manisa FK'nın otobüslerinin resimlerini paylaştı:

"BELEDİYEYE AİT OTOBÜSÜN PLAKASI ÖZEL PLAKAYA BOYANMIŞ"

"Belediyeye ait otobüse özel firma olan Manisa FK logo giydirmesi yasal mıdır?" diye soran Kaya, "Yasaya aykırı olarak belediyeye ait resmi otobüsün plakası özel plakaya boyanmış. O kadar alışmışlar ki, her türlü hileye başvuruyorlar. Kimin adına özel plakaya çevrilmiş bir açıklayın da bilelim." dedi.

Kaya, "Soruyorum; @cengizergun damadın Engin Anlı Manisa F.K'dan ne kadar ücret alıyor. Bunu sen mi açıklamalısın yoksa MASAK mı açıklasın? İkinci olarak, damadın evlendikten sonra ne kadar malvarlığı sahibi oldu?" diye sordu, şu paylaşımı yaptı:

ZORLA REKLAM İDDİASI...

Manisa FK'ya iş insanlarının zorla reklam verdirildiğini öne süren Kaya, "Ayrıca Manisa FK'ya reklam veren firmaların tamamının belediyeyle iş yapmasını nasıl açıklayacaksın? Bu firma sahipleri zorlama olduğunu söylüyor. Bunlara bağış şartı koydun mu? Bu firmalar çağırılırsa Cengiz Ergün'den şikayetçi bile olabilir." ifadelerini kullandı.

AKP'Lİ YÖNETİCİLERE SORDU; CUMHUR İTTİFAKI İÇİN MANİSALININ HAKKINI YİYENE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM MI EDECEKSİNİZ?

AKP Manisa İl Başkanı Salih Hızlı ve AKP Manisa Milletvekili Murat Baybatur'a seslenen Kaya, "CENGİZ ERGÜN bunları yapıyor da; AK Parti Manisa İl Başkanı @SalihHizliTR, @BaybaturMurat Cumhur İttifakı için çökene ve Manisalının hakkını yiyene sahip çıkmaya devam mı edeceksiniz?" diye sordu.

"HİÇBİR YOLSUZLUK ÖRTÜLMEYECEK"

Kaya, "Süleyman Soylu'dan ohh diye aldığı bir yazıyla Meclis'te hava atan Cengiz Ergün'ün bak gelmekte olan geliyor. Hiçbir yolsuzluk örtülmeyecek. Hepinizin kirli çamaşırlarını tek tek ortaya koyacağım. Kahvelerde ben ve sen konuşuluyor. Sana ne diyorlar biliyor musun?" dedi.

NE OLMUŞTU?

Kaya, yönetim kurulu başkanı olduğu Manisa Geri Dönüşüm Enerji. A.Ş.’nin işlettiği Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm Rehabilitasyon Bertaraf Tesisleri ile Düzenli Depolama Sahası’nın bakımı ve işletilmesinin baskıyla ellerinden alındığını dile getirmişti:

40 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPTIK

 Ortağım Cihan Yürekli, ben Manisa'ya gelmeden önce Manisa Geri Dönüşüm Enerji A.Ş. adı altında Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm Rehabilitasyon Bertaraf Tesisleri ile Düzenli Depolama Sahası’nın bakımı ve işletilmesini almış. Bende 2019 yılında tesisin 60’ına ortak olup yönetim kurulu başkanlığına seçildim Bu olay yerel seçimlerden önceydi. Şirkete ortak olduktan sonra ilk olarak 15 milyon değerinde bir yatırım yaptık. Daha sonda Soma ve Akhisar ilçelerinde enerji üretim tesisleri kurduk. Vahşi sahada lisanssız enerji üretimine başlayarak Gediz Elektrik'e elektrik enerjisi satmaya başladık. Yaklaşık 40 milyonluk bir yatırıma geçtik.

İki ay sonra Ertuğrul Yıldırım isimli bir kişi bize gelerek para istemeye başladı. “Buranın yüzde 17 gayri resmi bir anlaşması var. Bu parayı vereceksiniz” gibi sözlerle bizden para istenmeye başladı. Bu konuyla ilgili ortağıma sorduğumda bana “Bunlar bu konuyla ilgili bana çok baskı yaptılar. Ama ben vermedim” dedi. Biz zaten resmi sözleşme gereği yüzde 12.5 cirodan pay veriyoruz. Biz bu parayı vermek istemeyince, yaptığımız çalışmaları durdurmaya başladılar. Mobing uygulanmaya başlandı.

SEÇİM BİTİNCE MOBING BAŞLADI

O günlerde konuyu MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya ilettim. Kendisine, “Burası sizin belediyeniz. Burada şu şekilde durumlar var. Mobing uygulanıyor. Bizden para istiyorlar. Bu yatırım için borçlandık. Sıkıntılarımız var” dedim. Bana “Sen telefonu kapat. Seçim öncesi böyle şey mi olur?” dedi. Daha sonra seçime kadar bize karışmadılar.

2019 yerel seçimleri sonrası mobing daha büyük bir şekilde başladı. İlçe sahalarına bile giremedik. Araçlarımız arıza yaptı, götüremedik. Bize “Ya parayı vereceksiniz. Ya sözleşmeyi fesh edeceksiniz” dediler. Kent Beton’un sahibi Cemal Karakurt’u yanımıza getirerek “Burayı bu şahsa devredeceksiniz. O kişi buraya yakma yapacak” dediler. Zaten bizim imzaladığımız sözleşmede yakma var. Ancak bu yatırımın süresi gelmemiş. Bize daha süresi gelmemiş bir işi yaptırmaya kalktılar. Biz bu yatırımı şu anda yapmayacağımızı ve işi tesisi devretmeyeceğimizi söyledik.

22 MİLYON DOLARLIK TESİSİ BEDELSİZ DEVRETTİK

Mobingler ciddi boyutlara gelmeye başladı. Siyasi yönden de baskılar geleye başladı. Ceza üstüne ceza yazılmaya başladılar bize. Baskılar ve cezalar yüzünden anlaşmaya gitmek zorunda kaldık. Sonra Kent Beton A.Ş. gelerek, bizden Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı’nın zorlamasıyla sözleşmeyi aldılar. Biz devretmek zorunda kaldık. Ardından bizi alt yüklenici yaptılar. Alt yüklenici olmamıza rağmen bir yıl boyunca bütün işleri biz yürütmeye başladık. Ayrıca bir yıl boyunca bizden yüzde 22.5 kira bedeli istediler. Bunu yaklaşık üç ay boyunca ödedik.

Kira bedelini ana sözleşme sahibi ödemesi gerekirken biz ödedik. Bu açık ve kesindir. Belgeleri vardır. Bize bir yıl boyunca bütün işleri bitirdikten sonra usulsüz bir şekilde bizim alt yüklenici sözleşmemizi de fesh ettiler. 22 milyon dolar değer bedeli olan bir tesisi çaresiz bir şekilde bedelsiz olarak devretmek zorunda kaldık.

Hakkımızı aramak için sekiz defa CİMER’e ve savcılığa başvurdum. Savcılık bana daha 5 Mayıs 2021 tarihinde bir yazı gönderdi, “Konuyu bize daha açık ve net olarak yazarak gönderin” dedi. Şu anda altyüklenici olarak işimizin fesh edilmesiyle ilgili yargıya intikal etmiş bir olayımız var. Savcılıkta suç duyurumuz var. Sayıştay'da ve İçişleri Bakanlığımız da dilekçe var.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ: İDDİALAR ASILSIZ

İddialar sonrası bir Manisa Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

Asılsız iddialarda bulunan Hacı Nuh Kaya, kim tarafından ne amaçla ve ne çıkar sebebiyle yaptığına anlam veremediğimiz yalan ve iftiralarla dolu bir dosyayı İçişleri Bakanlığımıza sunmuş olup, Bakanlığımız da Manisa Valiliğimize konunun ön inceleme yapılması için dosyayı göndermiş, Valiliğimiz de konunun incelenmesi için bir uzman atamış, atanan uzmanın ön incelemesi henüz tamamlanmamıştır.

Ön incelemesi dahi tamamlanmayan bir konuyla alakalı İçişleri Bakanlığı'nın soruşturma izni verdiği şeklindeki haberler tamamen asılsızdır. Bu tür asılsız iddialara ilişkin olarak kurumumuzu ve yöneticilerimizi karalamaya yönelik gerçek dışı ve iftira niteliği taşımakta olan haberlere ilişkin gerek iddia sahipleri gerekse söz konusu haberleri yapan mecralara yönelik yasal işlemleri başlatacağımızı da kamuoyuna saygıyla duyururuz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarzan45
Tarzan45 - 1 hafta Önce

Hakkınızda dava açılsında görün bakalım asılsız haber yapmak nedir .Bizde muhalifiz ama sizin gibi yalancı değiliz.Bir şehrin takımını haber yaparken 10 defa düşünüp yapın rezil kurum .