MHP lideri Bahçeli, Hamit Kocabey’in oğluyla da yollarını ayırdı

MHP kontenjanından iki dönem Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) üyesi olan Hamit Kocabey’in istifasının ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, avukatlığını yapan Kocabey’in oğlu Nizameddin Kocabey’i de “görevden el çektirdiği” ortaya çıktı.

MHP lideri Bahçeli, Hamit Kocabey’in oğluyla da yollarını ayırdı

MHP lideri Bahçeli, HSK üyesi Hamit Kocabey’in ardından avukatlığını üstlenen oğul Nizameddin Kocabey’e de “görevden el çektirdi”. Kocabey’lere ilişkin çeşitli iddialar konuşulurken gözler MHP’nin HSK adaylığında izleyeceği adıma çevrildi.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Selda Güneysu’nun haberine göre, bir dönem MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin avukatlığını da üstlenen Hamit Kocabey, “Bahçeli ile yaptığı istişare sonucu HSK üyeliğinden istifa ettiğini” duyurmuştu.

GÖREVDEN EL ÇEKTİRDİ

Edinilen bilgiye göre Bahçeli, bir süredir kendisinin avukatlığını üstlenen Kocabey’in oğlu, Nizameddin Kocabey’i de “görevden el çektirdi.” Kocabey’in daha önce sosyal medya hesabı üzerinden “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin avukatı” unvanını kullandığı ancak sonrasında bu unvanı hesabından sildiği görüldü. Kocabey’den boşalan koltuk sonrası ise gözler TBMM’ye çevrildi.

ÜÇ ADAY ARASINDA GİZLİ OYLA SEÇİM YAPILACAK

Kocabey’den boşalan HSK üyeliği için TBMM’de en baştan süreç işleyecek. HSK’nin TBMM Başkanlığı’na boşalan üyelik için yazı göndermesinin ardından, adaylık başvuruları alınacak. Söz konusu adaylar TBMM Anayasa ve Adalet komisyonlarının üyelerinden kurulu Karma Komisyon tarafından belirlenecek. Komisyon, “bir koltuk” için üç aday belirleyecek. TBMM Genel Kurulu’nda komisyonun belirlediği üç aday arasından gizli oyla seçim yapılacak.

KOLTUĞA KİM OTURACAK?

Kocabey’in istifasının ardından siyaset kulislerinde “Kocabey’den boşalan koltuğa kim oturacak?” soruları sorulmaya başlandı. Ancak burada en önemli noktanın, “MHP’nin bir ismi aday gösterip, göstermeyeceğinin olduğu” belirtiliyor. Kulisler bu konuda ikiye ayrılmış durumda. Birinci grup, “MHP’nin, Kocabey’in ardından yeniden bir aday belirlemeyeceğini,” ileri sürerken ikinci grup ise “MHP’nin adayı hazırdır” değerlendirmelerini yapıyor. Ayrıca “MHP’nin bir ismi aday olarak göstermemesinin, ‘ittifakta kriz’ olarak nitelendirileceğinden, mutlaka bir aday göstereceği” ifade ediliyor.

BARIŞ PEHLİVAN KRİZİN PERDE ARKASINI YAZMIŞTI

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Pehlivan dünkü “Kılıçdaroğlu’na Cinayet Koruması” başlıklı yazısının "Bahçeli'nin kafasında ne var" başlıklı bölümünde, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyesi Hamit Kocabey'in istifasının perde arkasında Cumhur İttifakı’nda yaşanan krizin olduğunu öne sürmüştü.

Pehlivan yazısında, Hamit Kocabey'in avukat oğlu Nizameddin Kocabey'in babasının gücünü kullanarak “Bataklık” operasyonunda uyuşturucudan elde edilen geliri aklamakla suçlanan armatör Uğur Şener’i kurtardığını iddia etmişti.

YORUM EKLE