MHP tabanı ittifaktan memnun değil: Kriz büyüyor

MHP tabanının AKP ile kurulan Cumhur İttifakı ortaklığından rahatsız olduğunu gösteren pek çok olay gerçekleşti. İki taraf, son zamanlarda özellikle yerel yönetimlerde karşı karşıya geliyor.

MHP tabanı ittifaktan memnun değil: Kriz büyüyor

MHP tabanının, son zamanlarda Cumhur İttifakı ortağı AKP ile yaşadığı gerilimler ülkücülerin bu ortaklıktan memnun olmadığını ortaya koydu. İki taraf en son Amasya'da ve Elazığ'da karşı karşıya geldi, tansiyon yükseldi.

AMASYA'DA TESİS KRİZİ

Sözcü'den İlhan Akduman'ın haberine göre, Amasya’da 2000 yılında belediye başkanı olan MHP’li Hüseyin Baş, TİGEM’den (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) 3 bin 469 metrekare alanı 49 yıllığına kiralayarak, üzerine Gözlek Termal Tesislerini kurdu.

Daha sonra tesisler özel bir şirkete kiralandı. Bu sırada çevresi 1. sınıf tarım arazisi olan termal tesisler, kanunsuz bir şekilde genişletilerek yaklaşık 19 dönümlük bir alana yayıldı.

Kentin mevcut Belediye Başkanı Mehmet Sarı, geçtiğimiz Mayıs ayında tesisleri yeniden belediye bünyesine katılarak restore etmeye başladı.

Termal tesislerin alanını daha da genişletmek ve yeni düzenlemeler yapmak isteyen Başkan Sarı, özel çocuklar için rehabilitasyon merkezi, konaklama, mesire alanları, kaplıca, oyun parkları yapmak için TİGEM’den 1. sınıf tarım arazisi olan 260 dönüm alanı kamulaştırmak için istedi.

TİGEM YENİ ARAZİ VERMEDİ

Belediye mevcut jeotermal kaynaklarının işletme sınırları içine dahil edilmesi, yeni jeotermal kuyular açmak için sondaj alanının genişletilmesini ve mevcut otele ilave tesisler yapabilmek için Amasya Valiliğine yazı yazdı.

Valilikte belediyenin bu başvurusunu TİGEM’e gönderdi.

TİGEM de, 260 dönümlük arazinin sulanabilir 1. sınıf tarım arazisi olduğunu, mevcut kira sözleşmesi sınırları içerisinde kalan alanda jeotermal kuyusu açılabileceğini ve çalışmalar yapılabileceğini belirterek belediyenin talebine olumsuz cevap verdi.

Kurum ayrıca, termal tesislerin alanının zaman içerisinde 19 dönüme çıktığını belirtti.

AKP’Lİ ÜYELER DE KARŞI ÇIKTI

TİGEM’den istediği parselleri alamayan belediye Ekim ayı ilk meclis toplantısında konuyu meclise götürerek oylama yaptı.

AKP’li meclis üyeleri dahil Millet İttifakı mensubu meclis üyeleri 260 dönümlük arazinin kamulaştırılma talebinde bulunulmasına karşı çıktı.

Ancak MHP’li üyelerin oylarıyla karar mecliste kabul edildi.

TARIM ARAZİSİNE OTEL YAPACAKLAR

İYİ Partili Meclis Üyesi Osman Yüce, mecliste TİGEM’e ait 260 dönümlük 1. sınıf sulu tarım arazisinin Gözlek Termal Tesislerine eklenmesi, 7. Etap Revizyon + İlave Uygulama İmar Planında Termal Turizm Alanı olarak ayrılan bölgenin, kamulaştırma talebinde bulunulabilmesi için yetki istendiğini söyledi.

2000 yılında tarım arazisi içine yapılan tesisin sonraki yıllarda usulsüz ve izinsiz bir şekilde kapladığı alanın genişletilerek 19 dönüme çıktığını dile getiren Yüce, şu ifadeleri kullandı:

Amasya Belediyesi yönetimi Gözlek Kaplıcasının yanındaki 260 dönümlük 1.sınıf sulak tarım arazisini kaplıcaya katmak istemektedir. Ancak TIGEM, 1. Sınıf sulu tarım arazisi olması nedeniyle bu talebe olumsuz yanıt vermiştir. TIGEM, sadece yıllar içerisinde haksız şekilde genişletilen alan ile ilgili olarak yeni kira sözleşmesi talebinde bulunmuştur. Her türlü tarım faaliyetinin yapıldığı bölgede bulunan stratejik öneme sahip olan bu yerle ilgili olarak alınacak karar öncesinde, meclis oturumunda görüşlerimi ve uygulamanın ileride getirebileceği sıkıntıları tüm meclis üyelerimize anlattım.

Oylamaya İYİ Parti, CHP ve Ak Parti’nin hayır oylarına rağmen MHP’nin sayıca üstün olduğu için bu madde oy çokluğu ile meclisten geçmiştir. Bu büyük bir hatadır.

ELAZIĞ'DA 'KREDİ' GERGİNLİĞİ

Sözcü'den Evren Demirbaş'ın haberine göre, AKP'li Elazığ Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı ikinci oturumu belediye başkanvekili Aydın Kara başkanlığında toplandı.

Gündem dışı söz alan MHP meclis üyesi Behçet Susmaz, yeraltı yenileme çalışmaları için belediye yönetiminin 560 milyon kredi talebi üzerine belediye başkanı Şahin Şerifoğullarına yetki verilmesine rağmen istenen kredi karşılığında teminat olarak belediyenin tüm gelirlerini gösterilmesi şartının mecliste okunmadığı gerekçesiyle tepki gösterdi.

MHP'li Susmaz'a cevap veren AKP meclis üyesi Veysi Toptaş'ın “O kadar kredi kullanımı için onay aldık hangisinin teminatları burada okundu. Biz belediye başkanına yetki veriyoruz” diyerek savunma yapması şaşkınlık yarattı.

SUSMAZ: İLLER BANKASI BELEDİYENİN SU VE TAHSİLAT GELİRLERİNE EL KOYAMAZ

Belediyenin kredi talebine karşılık İller Bankası’nın teminat olarak belediye gelirlerinin gösterilmesi şartından haberdar olmadıklarını belirten Elazığ Belediyesi MHP Meclis üyesi Behçet Susmaz, şöyle konuştu:

Belediye başkanına ‘Protokolle ilgili bir ön çalışma raporu var mı?' diye sordum. ‘Yok' dedi. Biz bu kararı aldıktan sonra protokol yapılacak demişti başkan. İller Bankası bize bir yazı yazıyor bu yazıda diyor ki; “belediye meclisinden 2021 yılı içerisinde bu kararı alın ve gönderin size kredi verelim” Bu yazıda verilen kredinin şartları belirlenmiş ve çok ağır şartları var. Keşke meclise bu karar gündem maddesi olarak üç beş satırla değil de İller Bankası’nın yazmış olduğu ek yazıyla beraber gelseydi ve burada okunup sonrasında oylama yapılsaydı. Kaldı ki öyle olması lazım. Bu yazı okunmadı maalesef. İller bankası belediye meclisinden çıkması gereken kararın yazısını göndermiş. Ama biz mecliste bunu görüşürken iller bankasının gönderdiği yazıdaki hususlar görüşülmedi.

İller Bankası belediye meclisimizden böyle bir karar alınmasını istiyor. Ancak biz böyle bir karar almadık sayın başkan. Buradaki kararın mecliste okunması lazım. Belediye meclisinde alınan karar başka iller bankasının istediği karar başka. Siz İller Bankası’nın gönderdiği kararı göndereceksiniz ama meclis olarak biz böyle bir karar almadık.

İller Bankası belediyenin su gelirlerine, tahsilatlarına el koyamaz. Belediye Başkanına daha önce bu kredi için  ‘İller Bankası’nın bu kredi için bizden bir talebi var mı?' diye sordum. Başkan bey ‘yok' dedi.

SU VE TAHSİLATT GELİRLERİ TEMİNAT OLARAK GÖSTERİLDİ

İller Bankası'nın Elazığ Belediyesine gönderdiği teminat dilekçesinin bir kısmı şöyle;

Belediye su gelirlerinin alt kredi anlaşması ile kullanılacak kredinin teminatı olarak gösterilmesine teminata konu su gelirlerinin yetmemesi halinde belediyenin kira, işgal harcı ile elektrik, havagazı, tüketim vergisi gelirleri ile diğer gelirlerinde alt kredi anlaşması ile kullandırılacak kredinin teminatı olarak gösterilmesine söz konusu gelirlerin yetmemesi durumunda banka ve hazine ve maliye bakanlığınca kanunda yasal paylarımızın mevzuattan kaynaklanan herhangi bir kesinti oranına bağlı kalmaksızın tamamının teminat olarak gösterilmesine, su gelirlerinin teminat hesabına aktarılmasına söz konusu teminat hesabına belediye lehine birinci sırada ve süresiz olarak rehin tesis edilmesi için gerekli evrakın imzalanmaya, belediyeyi borç altına sokabilecek her türlü sözleşme ve evrakı imzalamaya ve gösterilen teminatların yetersiz kalması halinde diğer borçlandırıcı işlemleri yapmaya teminat hesabı oluşturulması kredinin kullanılması ve kredi için her türlü iş ve işlemleri yapmaya Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğlunu yetkili kılınmasına Belediye Meclisince karar alınmıştır.

AKP'Lİ MECLİS ÜYESİNDEN ŞAŞIRTAN SAVUNMA

Kredi taleplerinde bu tarz şartların olmasının normal olduğunu belirten AKP meclis üyesi Veysi Toptaş ise,  “Borcunuzu ödemezseniz icra başlarsa bunlar yapılır. Siz borcunuzu ödedikten sonra böyle bir şey olmaz. O kurum alacağını garantiye almak için istemiş olduğu tedbirlerdir. Elazığ'daki herhangi bir bankadan borç alsanız dahi size aynı maddeleri koyar. Elazığ Belediye ödemediği taktirde bütün belediyeler el koyarım diyor. Borcu isteyen belediyemiz karşıdaki kurum ise borca karşı taahhütler isteyecek. O kadar kredi kullanımı için onay aldık hangisinin teminatları burada okundu? Biz belediye başkanına yetki veriyoruz.  Biz sadece meclisteki üye arkadaşların her zaman hem iller bankası veya özel bankayla ilgili belediye başkanımıza bu mecliste yetki verdik. Hiçbir meclis üyesi arkadaşımız iller bankasından, özel bankadan taahhüt edilen şartları sormadı. Sizde belediye başkanımız gelince sorarsınız. Biz belediye başkanının adına konuşamayız” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE