Milli Emlak dolandırıcılığı dosyasından eski AKP’li danışman çıktı

Ankara’da 19 şüphelinin tutuklandığı Milli Emlak dolandırıcılığı dosyasında eski AKP Milletvekili Fehmi Öztunç’un oğlu, eski AKP Dış İlişkiler Uzmanı Mesut Öztunç'un da şüpheli olduğu ortaya çıktı. Gözaltına alınan ve adli kontrol kararıyla serbest bırakılan Öztunç'un, Adıyamanlı iş insanı Sadık Gürsoy'un arsa satışı vaadiyle dolandırıldığı iddiasında da şüpheli olarak geçmişti.

Milli Emlak dolandırıcılığı dosyasından eski AKP’li danışman çıktı

Ankara Gazetecisi'nden Alican Uludağ'ın haberine göre; Ankara’da 65 şüphelinin gözaltına alındığı Milli Emlak dolandırıcılığı dosyasından eski AKP Milletvekili Fehmi Öztunç’un oğlu, eski AKP Dış İlişkiler Uzmanı Mesut Öztunç da çıktı. 3 milyonluk dolandırıcılık iddiasıyla suçlanan ve gözaltına alınan Öztunç, adli kontrol kararıyla serbest bırakılırken, 19 şüpheli tutuklandı. Bir şüphelinin, sahte arsa satış pazarlığını AKP Genel Merkezi’nde yaptığı iddia edildi. Mesut Öztunç, daha önce Adıyamanlı iş insanı Sadık Gürsoy’un adı 36.2 milyonluk sahte arsa satışı dolandırıcılığı iddiasında da geçmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu, Milli Emlak Genel Müdürlüğüne ait hazine arazilerinin üst düzey tanıdıkları vasıtasıyla satacakları vaadiyle dolandırıcılık yaptığı iddia edilen bir “suç örgütü”nü takibe aldı.

KUPON ARAZİ DOLANDIRICILIĞI

Şüphelilerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ndeki bazı memurları kullanarak, “kupon arazileri” satma bahanesiyle sahte tapular düzenlettikleri, bu yolla güvenini kazandıkları kişilerden yüklü miktarlarda paralar aldıkları iddia edildi. Haksız kazancın 100 milyon TL’yi aştığı öne sürüldü. Yapılan teknik takipler sonucunda 106 şüpheli belirlendi.

65 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

Savcılığın talimatıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 14 ilde 20 Nisan günü operasyon düzenledi. Soruşturma kapsamında 74 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Bunlardan 65’i gözaltına alındı.

19 KİŞİ TUTUKLANDI

Önceki gün işlemleri tamamlanan şüphelilerden 49’u Ankara Adliyesi’ne çıkarıldı ve savcılık tarafından tutuklamaya sevk edildi. Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği, şüphelilerden 19’unun tutuklanmasına karar verdi. 14 şüpheli, “Resmi belgede sahtecilik”, “Kamu görevlileri ile ilişkisi olduğundan bahisle bir işin gördürüleceği vaadiyle dolandırıcılık” suçundan, 3’ü memur olmak üzere 4 şüpheli ise “rüşvet almak veya vermek ile dolandırıcılık” suçlarından tutuklandı.

YİNE O AKP'Lİ

30 şüpheli ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Tutuklanmayan şüpheliler arasında bir isim dikkat çekti: Mesut Öztunç. Bir müştekiyi 3 milyon TL dolandırdığı iddiasıyla suçlandığı öğrenilen Öztunç’a haftada bir karakola imza ve yurt dışına çıkma yasağı şeklinde adli kontrol kararı konuldu.

EFKAN ALA KOVDU

Kimlik tespiti sırasında kendisini “Dış ilişkiler danışmanı” olarak tanıtan Öztunç, Dışilişkilerden sorumlu AKP Genel Başkanlığı’nda “danışman” olarak görev yapılordu. Efkan Ala’nın AKP’de Dış İlişkiler’den sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine gelmesinin ardından Öztunç’un partiyle ilişkisi kesilmişti. Ala’nın bizzat Öztunç’un kovulması emri verdiği belirtildi.

ADIYAMAN'DAKİ DOANDIRICILIK İDDİASINDA DA ADI VAR

AKP 22. Dönem Hakkâri Milletvekili Fehmi Öztunç’un oğlu olan Mesut Öztunç’un adı Adıyaman’da iş insanı Sadık Gürsoy’un arsa satışı vaadiyle 36.2 milyon TL dolandırıldığı iddiasında da geçmişti. Gürsoy, “Milli Emlak’a ait 200 milyon TL değerindeki araziyi alma vaadiyle kendisini kandırıp yaklaşık 36,2 milyon TL dolandırdıkları” iddiasıyla arasında AKP’li vekil Ahmet Aydın ve eski danışmanı Ömer Faruk Işık’ın arasında bulunduğu 7 kişiyi savcılığa şikayet etmişti. Şikayet edilenler arasında Öztunç’un adı da yer almıştı. Ancak Ömer Faruk Işık’ın karşı şikâyeti üzerine Gürsoy, “silahlı yağma” suçundan ocak ayında tutuklanmıştı.

DOLANDIRICILIK İÇİN  SAHTE MESAJ SİSTEMİ

Öte yandan soruşturma kapsamında savcılık ilginç bağlantılara ulaştı. Şüphelilerin, Tapu ve Milli Emlak memurları aracılığıyla her türlü kurum kayıtlarına rahatça ulaşabildikleri, müştekilerin inandırılması için resmi kurumlara götürülerek şüpheliler ile birlikte dilekçe verdikleri tespit edildi.

Şüpheliler, Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün SMS uygulaması olmadığı halde internet üzerinde kullandıkları programlar aracılığıyla başlık kısmında “MİLE.GN.MD” ibaresi yer alan müşteki ismi ile beraber tarih ve numaralı başvurulu kaydını içeren mesaj göndererek müştekileri yapılan işleme inandırdı. Bu yolla kupan arazi satışına ikna edilen müştekiler, arsa alacağı inancıyla milyonlarca TL şüphelilere verdi.

PAZARLIK AKP'DE YAPILMIŞ

Alınan bilgiye göre, bir şüphelinin dolandıracağı kişiyi AKP Genel Merkezi’ne götürerek inandırıcı olması için burada pazarlık yaptığı öğrenildi. Bu kişinin Mesut Öztunç olup olmadığı teyit edilemedi.

YORUM EKLE