Milli Savunma Bakanı Akar'dan ABD sorusuna yanıt: İlişkiler kötüleşmedi hiç olmazsa

Millİ Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'nin PYD'ye yaptığı desteği kesmesi gerektiğini belirterek 'Amerika’nın en doğru hareketi Amerika gibi davranması olur' dedi.

Milli Savunma Bakanı Akar'dan ABD sorusuna yanıt: İlişkiler kötüleşmedi hiç olmazsa

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, "ABD’nin etraflıca düşünmesi lazım. Amerika’nın en doğru hareketi Amerika gibi davranması olur." düşüncesini dile getirdi. 

Bakan Akar, Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin'e konuştu. Akar, "Türk-ABD ilişkileri nereye geldi? Yerinde saydığını söyleyebilir miyiz?” sorusuna “Kötüleşmedi hiç olmazsa...” yanıtını verdi.

"ABD, Orta Doğu coğrafyasında bulunacaksa Türkiye ile işbirliği yapması lazım" Akar şu ifadeleri kullandı: 

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, uluslararası ilişkilerde özne haline gelen, etki ve ilgi alanı her geçen gün genişleyen ülkemiz bölgesel bir güçtür. Türkiye bölgesinde ABD için güçlü, etkin ve güvenilir bir müttefiktir. Eğer ABD Ortadoğu coğrafyasında bulunacaksa Türkiye ile işbirliği yapması lazım. ABD’nin bölgede işbirliği yapacağı ülke biziz.

Biz, 2011’den bu yana ABD ve tüm müttefiklerimizle yani özellikle Suriye’de işbirliği içinde hareket etmek istedik. Hiçbir işi gizli-saklı yapmadık. Örneğin 2015 yılında Suriye’de DEAŞ’a karşı birlikte mücadele etmek üzere ABD ile bir mutabakat planını büyük ölçüde tamamladık. Ancak son anda karar değiştirip YPG ile işbirliği yapmaya yöneldiler. Keza Rakka’da da DEAŞ’a karşı birlikte hareket edebileceğimizi bildirmiştik. Buna da yanaşmadılar. En son Libya’da da birlikte hareket edebilirdik. Ancak bu konuda olumlu bir yanıt alamadık. Bizimle iş birliği yapmayınca ne olduğunu hep birlikte gördük, görüyoruz.

Daha önce de söyledim. Biz ABD ile S-400 ya da F-35 meselelerini bir şekilde çözebiliriz. Ancak ABD, Suriye’de YPG ile bir ittifak içinde hareket ettiği sürece, bu ilişkilerin en önemli meselesi olarak kalır, ilişkilerde çok ciddi sıkıntılar yaşarız. Bu, ABD ile ilişkilerde birincil konumuzdur. YPG’nin terör örgütü olarak adını koyması lazım. ‘YPG ile taktik nedenlerle bir ittifak kurmak zorundaydık’ derseniz, bunu olumlu karşılamasak bile anlayabiliriz. Ama YPG’nin PKK olmadığını söylerseniz, ‘Hayır, bu PKK değil’ derseniz, bu bizim aklımıza hakaret etmek olur. ‘Bunu yapmayın’ diyoruz. Sonuç olarak ABD’nin TIR’lar dolusu yardım gönderdiği YPG ile ilişkisini kesmesi gerekiyor.

YORUM EKLE