MİT'ten nokta operasyonu! Öcalan'dan eğitim almış üst düzey terörist öldürüldü

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Suriye/Kamışlı bölgesinde düzenlediği nokta operasyonda, Interpol Kırmızı Bülten ve Terörden Arananlar Listesinde Kırmızı Kategori ile aranan PKK Merkez Komite Üyesi Haydar Varto kod adlı Engin Karaaslan'ı etkisiz hale getirdi. Terör uzmanı Abdullah Ağar operasyona dair kritik değerlendirmelerde bulundu.

MİT'ten nokta operasyonu! Öcalan'dan eğitim almış üst düzey terörist öldürüldü

PKK'ya 1980'li yıllarda katılan Engin Karaaslan, 1990'lı yıllarda Suriye/Şam'da Abdullah Öcalan'dan bizzat eğitim almış, 2000'li yıllarda PKK Ermenistan Temsilciliği görevini üstlenmiş ve KCK Adalet Divanı Üyesi olarak görev yapmıştı.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Suriye/Kamışlı bölgesinde düzenlediği nokta operasyonda, Interpol Kırmızı Bülten ve Terörden Arananlar Listesinde Kırmızı Kategori ile aranan PKK Merkez Komite Üyesi Haydar Varto kod adlı Engin Karaaslan'ı etkisiz hale getirdi.

"MİT SAHA ELEMANLARI ÇOK SIKI İŞ ÇIKARDI"

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar operasyon ve öldürülen Karaaslan hakkında Twitter hsabından bilgi verdi. Ağar, "MİT’in Suriye’de şu ana kadar vurduğu en sıkı terörist.

Hem de eski kaşar. Örgüte 80’lerde katılmış, Apo’dan eğitim almış. PKK Merkez Komite Üyesi Haydar Varto kod Engin KARAASLAN, İnterpol kırmızısı.

Hem de Kamışlı-Haseke yolunda.
Bence MİT saha elemanları çok sıkı iş çıkardı." ifadelerini kullandı.

ÇOK SAYIDA EYLEMİN PLANLAYICISI

2019 yılından bu yana Suriye'de bulunan Kararaslan, en son PKK'nın Suriye'deki en üst yürütme organı PKK ‘Suriye Sekreteryası Üyesi ve PKK/KCK Suriye Genel Sağlık Sorumlusu olarak görev alıyordu.

Örgütte bulunduğu süre içerisinde Tunceli, Amanos ve Kandil'de silahlı alanda üst düzey yöneticilik ve çok sayıda eylemin planlamasını bizzat yaptığı bilinen Karaaslan'ı, MİT, bu faaliyetleri doğrultusunda hedef listesine aldı.

SİHA İLE VURULDU

MİT'in sahadaki ajanları vasıtasıyla, Suriye/Kamışlı merkezli faaliyet gösterdiği tespit edilen Karaaslan, Kamışlı-Haseke anayolu üzerinde Eli Fero mevkiinde SİHA operasyonu ile etkisiz hale getirildi.

ÖRGÜTÜN SURİYE’DEKİ EN ÜST DÜZEY KAYBI

Karaaslan'ın kaybının, örgüt yöneticileri arasında yıkıma neden olduğu, bu durumun motivasyon kaybına sebep olmaması için, alt kadrolardan gizlendiği, öğrenildi. MİT'in yaptığı bu operasyonla, bugüne değin Suriye'de en üst düzey teröristin etkisiz hale getirildiği de öğrenildi. 

YORUM EKLE