muhalif.com.tr'nin kurucusu Merve Öztopaloğlu'ndan 'kadın' devrimi

İş insanı ve hukukçu Merve Öztopaloğlu tarafından kurulan haber platformu muhalif.com.tr'nin kadrosu dikkat çekiyor. muhalif.com.tr'nin Kurucusu, yayın kurulu, genel yayın yönetmeni ve neredeyse tüm yazar kadrosu kadınlardan oluşuyor. muhalif.com.tr, medya sektörüne farklı bir soluk katarak, tarafların gerçekleriyle değil vatandaşın yararını gözeterek haber yapma görevine talip.

muhalif.com.tr'nin kurucusu Merve Öztopaloğlu'ndan 'kadın' devrimi

Milliyet'te yer alan habere göre; Merve Öztopaloğlu’nun kurduğu dijital gazete “muhalif.com.tr”nin Yönetim Kurulu Başkanı Ümran Göçen. Yayın Kurulu’nda ise Leyla Emeç Tavşanoğlu, Aslı Öymen, Fatma Çiğdem Aydın ve Merve Öztopaloğlu yer alıyor. Gazetenin genel yayın yönetmeni koltuğunda da Gülru Çongar Gezen oturuyor. Kendilerini “olması gerektiği gibi haber yapan internet sitesi” olarak tanımlayan muhalif.com.tr’nin kurucusu Öztopaloğlu, “Neden gazetecilik?” sorusunun cevabını şöyle veriyor:

“Türkiye’de her alanda yeni ve genç bakışa ihtiyaç var. Teknoloji ilerliyor, dünya değişiyor, insanlar objektif platformları arıyor. Yeni nesil dayatmaları reddediyor, kendi analiz ederek karar vermek istiyor. Çok şey istemiyorlar zaten. Her birimiz için olması gereken bu. Ülkemizde medyanın en büyük sorunu sektörün başka işlerin yanında bir güç ve ek iş olarak görülmesi. Sadece medyaya iş yapan başarılı iş insanı sayısı çok az. Kurumsal bir yapıda gazetecilerin iş güvenliğini sağlayan, kalemlerine özgürlük veren, gençlere olanak sağlayan, yol açan kurumlar eksik sektörde. Bunu sağlarsak özlediğimiz haberciliğe kavuşacağımız kanaatindeyim. Özetle sorun gazetecilerde değil, genç, geçimini gazete patronluğu ile sağlayan yeni nesil patronların olmamasında! Gazetecilik tanımı yeniden tartışılmalı, gazeteci, programcı, yazar ayırımı gerekirse yeniden yapılmalı.”

“TESADÜF DEĞİL”

“Haber vereceğiz, ayna olacağız” diyen Öztopaloğlu, platformun neredeyse tamamının kadınlardan oluşmasının ise bir tercih olduğunu şöyle açıklıyor:

“İşimin başında olacağım. Projeye başladığımızda seçkin bir yayın kurulu olmazsa olmazımdı. Şarttı. Yayın kurulumuzun tamamı ve yönetim kadromuz kadın ağırlıklı farkındayım. Tesadüf mü? Muhalif.com.tr tesadüfleri sadece haber yakalarken sever diyebilirim. Öte yandan internet gazeteciliği yapıyoruz ve herhangi bir cinsiyet ayrımı gözetmeden kıymetli kalemleri bünyemize dahil ettik. Edeceğiz de.”

“TARAF DEĞİLİZ”

Öztopaloğlu, yayın çizgisine ilişkin ise şunları söylüyor:

“Kimsenin tarafında ya da karşısında değiliz. Bir manifestomuz var ve her satırına değer veriyoruz. Milli değerlerimiz kırmızı çizgimiz. İktidar ya da muhalefet değişebilir ama halkın yararına olacak icraatlar değişmez. Eksik ya da yanlış gördüğümüzde eleştirmekten çekinmiyoruz. Tarafların gerçekleriyle değil vatandaşın yararını gözeterek haber yapma görevine talip olduk. Doğruların değer gördüğü, yanlış olanın eleştirildiği sade ve net bir anlayış koymak istiyoruz. Tahmin edilenin aksine ismimiz taraf olmamaktan geliyor. Özetle, halkın yanlış bilgilendirilmesine muhalifiz.”

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2021, 10:03
YORUM EKLE