Nazım'ın annesi 'Celile'den Kaftancıoğlu'na destek

Nazım Hikmet'in annesi Celile'nin canlandırıldığı oyun, dün akşam Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi'nde sahnelendi. Celile'yi canlandıran sanatçı Ayşegül Yalçıner, Yargıtay'ın Canan Kaftancıoğlu hakkındaki siyasi yasak kararına, oyun sonunda "Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir" diyerek tepki gösterdi. 

Nazım'ın annesi 'Celile'den Kaftancıoğlu'na destek

Nazım Hikmet'in annesi, Yahya Kemal'in sevgilisi Celile'nin hayatı, dün akşam Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi'nde sahnelendi. 9Uluslararası Emek ve Başarı Ödüllerinde Yılın En Başarılı Kadın Performansı ödüllü oyunda Celile'ye Ayşegül Yalçıner hayat veriyor. Yazarı ve yönetmeni Ali Yalçıner olan oyun 1900'lerden günümüze ulaşan güçlü bir kadın portresini izleyiciyle buluşturuyor.

CESUR BİR KADININ SESİ 1900'LERDEN GÜNÜMÜZE ULAŞTI

Oyunda Türk şiirinin efsanevi ismi, şiirleri dilden dile yayılan Nazım Hikmet'in uzun hapislik yıllarında annesi Celile'nin yanan yüreği de Osmanlı'nın son yıllarında yaşadığı yasak aşkı da çarpıcı şekilde sahneleniyor. Oğlunun özgürlüğü için verdiği mücadele, Osmanlı'nın ilk kadın nü ressamı olmanın cesareti izleyicileri 1900'lerin zorlu yıllarına götürüyor. Cesaretiyle kendine hayran bırakan Celile'nin cesur sesi dün akşam Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi'nde yeniden yankılandı.

'İNADINA UMUT DİYORUZ'

Celile'yi canlandıran oyuncu Ayşegül Yalçıner oyun sonunda, Canan Kaftancıoğlu'na Yargıtay tarafından verilen siyasi yasak kararına "İnadına 'umut' diyoruz. Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir" diyerek tepki gösterdi. Oyunu izlemeye gelen seyirciler Yalçıner'in bu tepkisine kayıtsız kalmayarak ayakta alkışladı. 

Dün akşam oyunu izleyen KRT WEB Genel Yayın Yönetmeni, Gazeteci Cihan Güner; izleyicinin oyuncu Ayşegül Yalçıner'in sözlerine verdiği desteği şu ifadelerle anlattı:

"Ayşegül Yalçıner, #CananKaftancıoğluYalnızDeğildir dedi. Yanımda oturan MHP'li abi bile ayakta alkışladı bu tavrı. 'Güzel günler göreceğiz' diyen çocuğun sesine eşlik eden zafer işaretiyle sahneden ayrılan Ayşegül Yalçıner'e bin teşekkür. İyi ki varsınız Yalçıner'ler.. Varolun."

NE OLMUŞTU? 

Kaftancıoğlu hakkında Mayıs 2019'da, önceki yıllarda sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle dava açılmış, Eylül ayında ise beş ayrı suçtan 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezası verilmişti. Dava istinaf mahkemesine taşınmıştı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi 12 Mayıs'ta, Canan Kaftancıoğlu'na beş ayrı suçtan verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasının 4 yıl 11 ay 20 gün olan bölümünü onadı.

İki suçtan verilen 4 yıl 2 aylık hapis cezasını ise bozdu. 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2022, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER