Öğrenciler parkta yatmak zorunda kaldı: Polis müdahale etmeye çalıştı

İstanbul'da kalacak yerleri olmadığı için parkta yatan üniversite öğrencilerine polis müdahale etmek istedi. Öğrencileri ziyaret eden CHP'li milletvekili Mahmut Tanal, parkta öğrencilerle sabahladı.

Öğrenciler parkta yatmak zorunda kaldı: Polis müdahale etmeye çalıştı

İstanbul Kadıköy'de dün gece ücretsiz KYK yurtlarına alınmayan ve fahiş konut ve özel yurt kira ücretleri nedeniyle kalacak yer bulamayan öğrencilerin kurduğu Barınamıyoruz Hareketi, geceyi bir parkta geçirmek üzere toplandı.

Parkta toplanan öğrencilere müdahale etmek isteyen polisle öğrenciler arasında tartışma yaşandı. Polis öğrencilere "Evinize gidin" çağrısında bulunurken; öğrenciler ise bunu bir eylem olmadığını, kalacakları bir yer olmadığı için geceyi parkta geçirmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Öğrencilerden biri, kendilerini parktan çıkartmak isteyen polislere ise şu soruyu sordu:

20 kişinin yanyana gelip yatması sorun mu? Devlet için sorun mu? Yurtların olmaması sorun değil de, ev kiralarının bu fiyatlarda olması sorun değil de 20 gencin buradaki banklarda yatması mı sizin için sorun?

CHP'li TANAL'DAN DESTEK

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, barınacak yerleri olmayan öğrencilere destek olmak amacıyla ziyarette bulundu. Tanal, parkta öğrencilerle birlikte geceyi geçirdi.

Öğrencilere müdahalade bulunmak isteyen polis ekipleriyle konuşan Tanal, "Beni kaldırabiliyorsanız gelin kaldırın, geceyi burada geçireceğim" dedi.

Bir muhabirin kendisine sorduğu "Rahat uyuyabilecek misiniz?" sorusuna Tanal, "Vicdanım rahat olduğu için başımı koyduğum gibi uyuyacağım" dedi. "Çuvallar mı daha rahat, banklar mı?" sorusuna ise "Burası saraydan bile daha rahat" cevabını verdi.

Konuya ilişkin Twitter hesabından açıklama yapan Mahmut Tanal, "Öğrencileri hem yurtsuz bıraktılar hem de dışarıda bile barınmalarına izin vermiyorlar. KYK yurtları neden yetersiz? Önce bunu izah edin" ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE