Öğrencilerden 11 ilde 'barınamıyoruz' eylemi

Öğrenci Sendikası, artan kira ve yurt ücretleri nedeni ile öğrencilerin başlattığı ‘Barınamıyoruz’ eyleminin 11 farklı kentte yapılacağını bildirdi.

Öğrencilerden 11 ilde 'barınamıyoruz' eylemi

Yurt ve kira ücretlerinin fiyatlarında fahiş artış olması sebebiyle barınma sorunu yaşayan öğrencilerin İstanbul, Ankara ve Sakarya olmak üzere başlattığı sokakta sabahlama eylemi farklı şehirlerde de yapılacak.

Öğrenci Sendikası, sosyal medya üzerinden yaptığı duyuruda 21 Eylül İstanbul, Ankara ve İzmir’in de aralarında bulunduğu 11 farklı ilde eylem yapılacağını duyurdu.

Öğrenci Sendikası’nın açıklamasında, “Tüm Türkiye gibi biz de ev kiralarına gelen zamların şokunu yaşıyoruz. Yetersizliğini sürekli dile getirdiğimiz KYK yurtlarının azlığı ve kötü koşulları nedeniyle yaşamak zorunda kaldığımız öğrenci evlerine, ev sahiplerinin zam baskısı da eklenince yaşayacak yer bulamaz hale geliyoruz. Sonuçta pek çoğumuzun barınacak yerimiz yok ve 2021 yılında hâlâ bununla uğraştığımıza inanamıyoruz. Sıra arkadaşlarımızın üniversite önünde uyuyarak başlattığı ve dün yine arkadaşlarımızın sokakta kalarak devam ettirdiği anlamlı protesto öğrencilerin barınma sorununa dikkat çekmek için çok önemli bir adımdı. Ancak daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Binlerce öğrencinin barınma sorunu yetkililer tarafından çözülene kadar her akşam bütün sıra arkadaşlarımızı 21.00-24.00 arası yaşadıkları mahallede bir parkta ya da meydanda akşam nöbetine kalmaya davet ediyoruz" derken eylem yapılacak kentler ise şunlar:

Ankara: Kuğulu Park
Antalya: Cumhuriyet Meydanı yanı Anfi
Aydın: Kent meydanı
Edirne: Uğur Mumcu Parkı
Eskişehir: Kum Saha Parkı

Gaziantep: Masal Parkı
İzmir: Büyükpark
İstanbul: Kadıköy Yoğurtçu Parkı
Manisa: Ulupark
Mersin: Marina Sahil
Muğla (Bodrum): Tepecik Camii Yanı 

İşte o paylaşım:

YORUM EKLE