Olaylı oturum... AKP'liler, CHP'li Engin Özkoç'a saldırdı!

TBMM'deki oturum sırasında vekiller birbirine girdi. AKP'li ve CHP'li vekiller arasında yumruklaşmaya varan kavganın CHP'li Engin Özkoç'un konuşması sırasında yaşandığı belirtildi.

Olaylı oturum... AKP'liler, CHP'li Engin Özkoç'a saldırdı!

TBMM TV'nin yayını kesmesine rağmen, A Haber başta olmak üzere kimi yandaş kanalların saldırıyı canlı yayında vermesi, olayın organize olduğu yorumlarını beraberinde getirdi.

AKP’liler, Meclis Genel Kurulu’nda CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’a linç girişiminde bulundu. Saldırı sonucu Özkoç'un yaralandığı öğrenildi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik hakaretlerine, aynı sözcüklerle yanıt veren  CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'a Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda AKP Grubu tarafından linç girişiminde bulunuldu. Olay sonucu Özkoç'un kafasında, aldığı darbeye bağlı bir yaralanma olduğu belirtildi.

HÜKÜMETE YAKIN MEDYA SALDIRIYI NAKLEN VERDİ

TBMM TV'nin yayını kesmesine rağmen, A Haber başta olmak üzere kimi hükümete yakın kanalların saldırıyı canlı yayında vermesi, olayın organize olduğu yorumlarını beraberinde getirdi. Genel Kurul'a ara verildi.

ERDOĞAN HEDEF GÖSTERMİŞTİ

AKP Genel Başkanı Erdoğan, bugün partisinin Grup Toplantısında, Kılıçdaroğlu’nu kast ederek, “Hala ısrarla 'Şehitler tepesi boş kalacak' diyen kişi bu ülkeyi düşmana teslim etme peşindedir" derken, ayrıca “Bay Kemal'in yeri bellidir. Bay Kemal'in yeri ne vatandır, ne millettir. Onun yeri Esed'in yanıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan, konuşmasında şunları da söylemişti:

"Türkiye’nin bu tarihi mücadelesini sürekli fitneyle, yalanla, iftira ile lekelemeye çalışan her kim olursa olsun açık ve net söylüyorum; Haysiyetsizdir onursuzdur, şerefsizdir,alçaktır, haindir." 

ÖZKOÇ YANIT VERMİŞTİ

Özkoç da Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Erdoğan’ın bu sözlerine yanıt vermişti.

Özkoç, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bizim şehitlerimize, ‘kelle’ diyen bir kişinin sıfatlarını sayıyorum ben size. Şehide kelle diyen kişi haysiyetsizdir, şehide kelle diyen kişi Türkiye Cumhuriyeti’nde şerefsizdir, şehide kelle diyen kişi onursuzdur, şehide kelle diyen vatan hainidir. Bu kişi Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı olamaz, temsil edemez. Bu kişi kendi evladından, kendi çocuklarına bütün fonları oluşturup onların zenginleşmesine ve telefonlarda paraları sıfırlattığı çocuklarına bir tanesine bedelli, diğerine çürük raporu aldırıp milletin çocukları askere gidip şehit düşüp anaların bağrı yanarken konuşan o şehide ‘kelle’ diyen kişi haysiyetsiz kişidir, onursuz kişidir, şerefsiz kişidir..."

DÖRT KOLDAN SALDIRI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Özkoç hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan resen soruşturma başlattı.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, Özkoç'un sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma yer verildi.

Paylaşımın video eklentisinde Özkoç'un, TBMM'de yaptığı basın açıklamasını yayımladığının tespit edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Paylaşım ve konuşma içeriğinin 5237 Sayılı TCK'nin 299. maddesinde düzenlenen Cumhurbaşkanına hakaret suçu kapsamında kaldığı değerlendirilerek 27. Dönem Milletvekili Engin Özkoç hakkında 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan resen soruşturma başlatılmıştır."

İşte o görüntüler:

Meclis'teki kavga tutanaklara böyle yansıdı:

CHP GRUBU ADINA ENGİN ÖZKOÇ (Sakarya) - Sayın Başkan, değerli milletvekili arkadaşlarım; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Saygını kabul etmiyoruz.

ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) - Amerika Birleşik Devletleri eğer Orta Doğu'da bir savaş yaratıyorsa, daha önce yarattığı savaşların nedenlerine dayalıdır. Amerika Birleşik Devletleri eğer İslam dünyasını bir düşman olarak tanımlıyorsa "Irak'ta nükleer silah üretiliyor ve biz bu nükleer silahı engelleyeceğiz." diye defalarca denetim yapıldığı hâlde oraya girip minarelerden ezan okunurken, çocuklar yollarda yürürken… (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Önergeyle ilgili konuş!

ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) - …Müslüman kadınları evlerde yemek yaparken…

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Önergeyle ilgili konuş!

ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) - …eğer orada… (AK PARTİ sıralarından "Önergeyle ilgili konuş" sesleri)

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Adam ol! Adam ol! ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) - …yukarıdan bombalama sesleri geliyor, o insanlar katlediliyorsa… (AK PARTİ sıralarından gürültüler, CHP sıralarından sıra kapaklarına vurmalar)
ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Adilik yapma!

ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) - …o zaman bunun bir tek sorumlusu vardır, Amerika Birleşik Devletleri'dir.

METİN GÜNDOĞDU (Ordu) - Önergeyle ilgili konuş!

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Onursuzluk yapma!

ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) - Amerika Birleşik Devletleri'yle beraber hareket eden İslam dünyasını düşman hâline getiren… (AK PARTİ ve CHP milletvekillerinin birbirlerinin üzerine yürümeleri, gürültüler)

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Haysiyetsizlik yapma! Onursuzluk etme!

BAŞKAN - Milletvekilleri, yerlerinize oturun lütfen.

ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) - …onunla birlikte bu mücadelenin kaynağı olan insanlara karşı…

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, herkes yerine otursun lütfen.

ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) - …bir şekilde, onun yanında bu savaşa katılan herkes bu savaştan sorumludur.

MEHMET ŞÜKRÜ ERDİNÇ (Adana) - Haysiyetli olacaksın! Onurlu olacaksın!

ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) - Bunun için bizler ne yaparsak yapalım, ne söylersek söyleyelim, tamam mı… (AK PARTİ ve CHP milletvekillerinin birbirlerinin üzerine yürümeleri, gürültüler)

FEHMİ ALPAY ÖZALAN (İzmir) - Sana yazıklar olsun!

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, yerlerinize oturun lütfen.

Birleşime on dakika ara veriyorum.

Kapanma Saati: 17.01

ERKAN BAŞ'TAN TEPKİ

Türkiye İşçi Partisi milletvekili Erkan Baş twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"TBMM'de kavga" olarak haberleştirilen olay yaşanırken toplantı salonundaydım. Bir kavga yoktu; planlı bir saldırı-linç girişimi yaşandı. Grup Başkanvekili Engin Özkoç'a ve tüm CHP camiasına geçmiş olsun. İktidarın her tür baskı ve saldırısına karşı dayanışma içinde olacağız."

CHP'Lİ ÖZKOÇ'UN YÜZÜNDE VE KAFASINDA ŞİŞLİK OLUŞTU

CHP’li Engin Özkoç’un kafasında ve yüzünde çeşitli yaralar meydana geldiği görüldü.

NE OLMUŞTU?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik “Kılıçdaroğlu Esed’in Suriye’de İsrail’in Filistin’de hayata geçirmeye çalıştığı insansızlaştırma politikasına destek veren bir yerde durmakta. Türkiye’nin buradaki mücadelesini sürekli fitne ile yalanla lekelemeye çalışan her kim olursa olsun haysiyetsizdir onursuzdur şerefsizdir alçaktır haindir” ifadelerinden sonra, Erdoğan’a yanıt CHP’li Özkoç’tan gelmişti.

Özkoç, Erdoğan için “Bizim şehitlerimize, ‘kelle' diyen bir kişinin sıfatlarını sayıyorum ben size; Şehide kelle diyen kişi haysiyetsizdir, şehide kelle diyen kişi Türkiye Cumhuriyeti'nde şerefsizdir, şehide kelle diyen kişi onursuzdur, şehide kelle diyen vatan hainidir” demişti.

Bu söz düellosunun ardından Özkoç, TBMM’deki genel oturum sırasında konuşurken bazı AKP’liler kürsüye yönelerek Özkoç’a saldırmaya çalışmıştı. Araya giren diğer vekillerin de kavgayı bastıramaması üzerine yumruklar konuşmuş ve oturuma ara verilmişti.

Yumruklu kavganın ardından çekilen fotoğraflarda Özkoç’un yüzünde kanama ve başında kızarıklık görüldü.

AA’YA SİTEM ETTİ

Özkoç, Twitter’dan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

* Milletin vergileriyle beslenen Anadolu Ajansı (@anadoluajansi) saatlerdir TBMM'de yaptığım basın açıklaması haberini yayınlamıyor. Ancak AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Genel Başkanımıza hakaretlerini yayınlıyor. Halkın haber alma özgürlüğü engellenemez!

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2020, 22:05
YORUM EKLE