Otoparksız adliye binasına metrobüs duraklı çözüm

İstanbul'da sıkça kullanılan toplu ulaşım aracı metrobüse yeni durak geldi. Küçükçekmece Adliyesi durağı, Sefaköy'den sonraki durakta olacak. Vatandaşların talebi ve şikayeti yerinde incelendi. İşte eksiği ve fazlasıyla 'Küçükçekmece Adliyesi durağı'...

Otoparksız adliye binasına metrobüs duraklı çözüm

Muhalif.com.tr'in aktardığı habere göre; vatandaşların, özellikle avukatların Twitter’da paylaştıkları şikayetler bölgenin değerine değer katacak.  MedyaTava'nın  "Metrobüs kullananlara yeni durak müjdesi" başlığı ile duyurduğu habere göre muhite Metrobüs talebi Bağımsız Avukatlar Grubundan geldi. İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, kendisine bu konuda gelen şikayetler için verdiği cevapta, "... Ayrıca İBB’ye üstgeçit ve durak düzenlemesi talebimiz olacak." paylaşımında bulundu. 

Biz de gündeme gelen "Küçükçekmece Adliyesi'ne yakın metrobüs durağı yok" haberini yerinde inceledik. 

Bölge Atatürk Havalimanı’nın karşısına denk geliyor. Google map’ten de görüldüğü üzere henüz yapılaşma az. Bölgede büyük bir proje var. Projenin oluşumuyla başka müstakil yeni binalar da yapılmaya başlanmış. Projenin kataloğuna göre residance, ofis ve mağazalardan oluşan karma yapı  3 bloktan meydana geliyor, yaklaşık 500 konut, 220 adet ofis ve 52 adet mağaza bulunuyor. 2018’de satışa çıkan projenin kataloğunda hemen yanındaki Metro, metrobüs ,İDO, Havaray ve otobüs duraklarıyla ulaşım kolaylığına değiniliyor. 

OTAPARKSIZ ADLİYE

Yeni Metrobüs Durağı talep edilen Küçükçekmece Adliyesi ise işte bu kompleks yapının  içerisinde yer alıyor. Projede henüz yaşam başlamamış, görünen inşaat ve satış devam ediyor.  Şu an için sadece adliyenin faal olduğu proje tamamlanınca binlerce kişinin günlük akışında yer alacak. Ancak adliye çevresinde projeye dahil bir otopark bile yok. Hem çevrede yaşayanlar hem de projede hak sahipleri için ne güzel ki henüz yaşamın başlamadığı projeye ulaşım hizmeti Adliye Binası sayesinde avukatlar tarafından talep edildi. 

DURAĞA 9 DAKİKA

Sefaköy metrobüs durağından yeni açılan Küçükçekmece Adliyesi'ne yaptığımız yürüyüş 9 dakika sürdü. Adliyenin 3 dakika ilerisinde bir otobüs durağı var. Bölgeyi tanıyanların beyanına göre Küçükçekmece Adliyesi olarak hizmet veren bina uzun süredir kiralıktı.  

Sefaköy - Yenibosna metrobüs güzergahını kullanan yolcular ne düşünüyor?

Yolcular araçların doluluğundan şikayet ederken planlanan metrobüs durağının çevresinde yaşam olmadığını, sadece büyük bir İnşaat firmasına ait binaların bulunmasından dolayı durak gerekliliği konusunda çekimser olduklarını dile getirdiler. Çünkü az kişi için durak eklemenin yolculuk süresini uzatacağı görüşündeler.

Konu ile ilgili görüş aldığımız Hüseyin Yüksel: Ben bu güzergahı 7 senedir kullanıyorum. Sefaköy - Yenibosna arasına yapılacak durak seferleri aksatacak. Bir taraf boş diğer taraf havalimanı ama bahsedilen duraktan oraya  ulaşım mümkün olmayacak. Bence adliye planlaması çok yanlış yere yapılmış. Kaldı ki hali hazırda Sefaköy metrobüs durağından 10 dakikalık yürüyüşle adliyeye ulaşabiliyorsunuz. 

Bircan Çetin ise şunları söyledi: Madem buraya adliye yapılacaktı  neden adliye yapıldıktan sonra metrobüs projesi istendi öncesinde neden kimsenin böyle bir talebi olmadı? 

Adliye şansı Her ulaşım olanağının etkisi gibi yeni metrobüs durağı da bölgenin değerini artıracak, mevcut projede henüz yaşam başlamadan sunulan bu fırsat ise bölge halkı tarafından  “Adliye şansı” olarak anılmaya başlanmış bile. 
 

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2021, 19:08
YORUM EKLE