‘Pandemi sürecinde Gazi Cemevi ve Aleviler olarak çok ciddi sıkıntılar çektik’

Pandemi sürecinde cemevi olarak çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını dile getiren Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karataş, ” Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı’nın geçen Şubat ayı itibariyle yaklaşık 950 tane öğrencisi vardı. Bu çocuklarımızın eğitimine ara vermek durumunda kaldık. Toplumun hem sağlık hem de ekonomik anlamda çok ciddi sıkıntılar içerisinde” dedi.

‘Pandemi sürecinde Gazi Cemevi ve Aleviler olarak çok ciddi sıkıntılar çektik’

Türkiye’de koronavirüs salgınından etkilenenlerden biri de kuşkusuz Alevilerin inanç merkezleri olan cemevleri. Bu süreçte cemevleri kimi zaman faturalarını ya da personel maaşlarını ödemekte zorlansa da ibadet ritüelini erteleme kararı alarak önceliğin insan sağlığı olduğuna dikkat çekti.

Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karataş Koronavirüs sürecinde yaşananları değerlendirdi.

PANDEMİ SÜRECİNDE ÇOK CİDDİ SIKINTILAR ÇEKTİK”

PİRHA'nın haberine göre; pandemi sürecinde Cemevi olarak çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını dile getiren Karataş, “Bu sıkıntıları canlarımızla beraber aşma yoluna gittik ve o zorlukları da kısmen atlatarak geldik. Bilindiği üzere Gazi Cemevi pandemi sürecinde hiçbir zaman kapanmadı. Sürekli sevgili canlara hizmet etme noktasında olduk. Bunları teker teker anlatmak istiyorum. En üzüldüğümüz nokta Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı’nın geçen Şubat ayı itibariyle yaklaşık 950 tane öğrencisi vardı. Bu çocuklarımızın eğitimine ara vermek durumunda kaldık. Online dersler üzerinden eğitim kısmen devam etti ama tam anlamıyla sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Yine de çocuklarımıza yardımcı olma noktasında olduk” dedi.

Cemevi olarak zorlandıkları alanlardan birinin de çok ciddi yoğunlukta cenazelerin gelmesi olduğunu söyleyen Karataş, şöyle konuştu:

“Gün oldu 15 cenaze kaldırdığımız oldu. O boyutuyla İstanbul’un bütün muhtelif yerlerinden cenazeler geldi. Çatalca’dan, Silivri’den yani en uzak yerlerden dahi cenazelerimiz buraya geldi. Dolayısıyla o canlarımızın erkanlarını yürütmek ve onları sırlama noktasında elimizden geleni yaptık. Burada bizim çalışan arkadaşlarımız, bu boyutuyla bize yardımcı olan arkadaşlara, başta kendi personelimize, yönetimimize teşekkür ediyorum. Aynı zamanda bizlere katkı ve destek sunan bütün canlara teşekkür ediyoruz. Çünkü bizim zorluğumuzu aşmada en önemli mihenk taşları oldu.”

“CEMLERİMİZİ YAPAMADIK”

Karataş, pandemi nedeniyle cem yapamadıklarını sözlerine ekledi. Yaklaşık 2000’e yakın yurttaşa gıda yardımında bulunduklarını kaydeden Karataş, “Bizim 12 hizmetteki çocuklarımız ve yaklaşık 6 tane arkadaşımız Covid-19 salgınına yakalandı. Yine yönetimdeki iki arkadaşımız bu salgına yakalandı.  Mehmet Dedemiz de salgına yakalandı. Ama Mehmet Dedemiz de sağlığına kavuştu. Yani bu süreçte hakikaten kurum olarak çok ciddi sıkıntılar çektik. Ancak bunun yanı sıra bize en büyük üzüntü veren şey, ekonomik anlamda bizim sosyal çevremizde olan, yöremizde olan insanların alabildiğine sıkıntı içinde olması ve hala da bu durumun devam ediyor olmasıdır. Bu bağlamda biz, yaklaşık 2000’e yakın canımıza gıda yardımı yaptık. Bu sayısın 1300-1400’e yakınına Büyükşehir Belediyemizin de katkısı oldu. Bu konuda Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum. Güzel bir dayanışma örneği sergilendi. Bunun yanı sıra gıda yardımında destek olan bütün iş adamlarımıza, ekonomik durumu iyi olan, olmayan, lokmalarıyla bize katkı sağlayan bütün canlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“HER PERŞEMBE FARKLI MAHALLERDE LOKMALAR DAĞITTIK”

Sosyalleşmenin ve dayanışmanın daha da zorlaştığı salgın sürecinde Gazi Cemevi olarak her Perşembe günü farklı mahallerde dayanışma amacıyla pişirilen yemekleri dağıttıklarını belirten Karataş, “Gıda yardımının dışında aynı zamanda biz her Perşembe günü lokmalarımızı pay etmeye başladık. Yaklaşık üç aydır her hafta Perşembe günü, her hafta bir mahallede olmak üzere lokmalarımızı paylaşıyoruz. Tabi bu lokmaları paylaşırken toplumun hem sağlık açısından ciddi manada sıkıntılar yaşandığını hem de ekonomik anlamda çok ciddi sıkıntılar içerisinde olduğunu gördük. Bilindiği üzere Şubat ayı Hızır ayımız. Cemimizi yapamadık. Sevgili dedelerimiz, İnanç kurulumuz, zakirlerimizle beraber her Perşembe günü canlı yayın yoluyla Cemlerimizi yapıyoruz. Canlarımızın sağlıklarının bizim için birinci planda olmasından kaynaklı Hızır Cemi’ni de canlı yayın üzerinden yaptık. Hızır Cemi’n de de üç aydır yaptığımız gibi her mahallede çadır kurarak lokmalarımızı pay ettik. En kısa zamanda bu pandemiden kurtulup tekrar eski özlediğimiz, sosyal birlikteliğin, dayanışmanın bir an önce oluşmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

“PROJELERİMİZİ HAYATA GEÇİREMEDİK”

Kadın Meclisi ve Genlik Meclisi ile planlanan çok ciddi projelerin var olduğunu söyleyen Karataş, şöyle devam etti: “Bunları pandemiden kaynaklı hayata geçiremedik. Ama arkadaşlarımız da kendi ölçeklerinde bu süreci en iyi değerlendirme noktasında vatandaşlarımıza, sevgili canlarımıza yardımcı olma noktasında sürekli irtibat halinde oldular. Yaklaşık iki ayda bir bütün arkadaşlarımız, arayıp onların sıkıntılarını ve sorunlarını giderme noktasında çaba ve gayret içerisinde oldular. Bu boyutuyla sıkıntılı süreci atlatacağız” dedi.

“12 MART GAZİ KATLİAMI ŞEHİTLERİNİ ANMA ÇALIŞMASI YÜRÜTECEĞİZ”

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili çalışmalarını Kadın Meclisinin yürüttüğünü belirten Karataş, çalışma ve etkinlik hazırlıklarının pandemi koşulları göz önüne alınarak  değerlendirildiğini ifade etti.

Karataş, 12 Mart Gazi Katliamı ile ilgili yürüttükleri çalışmaları şu şekilde anlattı:

“Yine aynı zamanda 12 Mart’ta Gazi Katliamı yıldönümü burada şehit olan bütün canlarımızın üzerine ışıklar doğsun. Onların anmasını yapacağız. Bu çalışmaları da şu an yürütüyoruz. Önce İnanç Kurumları ve şehit ailelerimizle bir araya geldik. En kısa süre içerisinde  buradaki Demokratik Kitle Örgütleri, Sivil Toplum Örgütleri, Siyasi partilerimizle de istişare yaparak 12 Mart anmamızı en iyi şekilde yapmak için bir çalışma yürüteceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER