Paramount ile gündeme gelmişlerdi: Uras ailesinde miras kavgası patlak verdi

Merhum iş insanı Atilla Uras’ın mirasından reddettiği kızı, kardeşi ile yalı kavgasına girdi. Naif Murat Uras, ablası Victoria Yasemin Uras için ‘yalıya çöktü’ diyerek tahliye istedi.

Paramount ile gündeme gelmişlerdi: Uras ailesinde miras kavgası patlak verdi

Duvar'da yer alan habere göre; Bir süredir, Bodrum’da bulunan ve eski adı Paramount olan otel ile gündeme gelen Uras kardeşler arasında ilginç bir davanın olduğu ortaya çıktı. İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davayı açan isim merhum iş insanı Atilla Uras’ın oğlu Naif Murat Uras. Davalı konumda ise, ablası Victoria Yasemin Uras yer alıyor.

NE PARASI VAR NE MALI

Dava dosyasında yer alan bilgilere göre davayı açan Naif Murat Uras, ablasının yalıdan tahliye edilmesini ve tazminat ödemesini istedi. Dava dilekçesinde dikkat çeken bir talep de yer aldı. Naif Murat Uras’ın avukatı dilekçesinde, “Huzurdaki davadaki harç ve yargılama giderleri çok yüksek. Müvekkilimizin bunları karşılayacak gücü yok. Müvekkilimizin herhangi bir geliri de yok. Müvekkilin herhangi bir bankada hesabı olmadığı gibi, üzerine kayıtlı 2004 model motosiklette de birçok haciz bulunuyor” dedi.

'ABLAM YALIYA ÇÖKTÜ'

Dava dilekçesinde, Naif Murat Uras aleyhine birçok icra takibinin de olduğu kaydedildi. Ablasının, yalıdan çıkarılmasını isteyen Uras bir süre önce yaptığı açıklamada, “Babamın mirastan reddettiği kardeşim Victoria Yasemin Uras’ı miras listesine ben eklettim. Ama, o, ilk iş Yeniköy’deki yalıya çöktü” demişti.

'KIZLARIMI AFFETMİYORUM' DEMİŞTİ

Merhum iş insanı Atilla Uras vefatından önce noter onaylı vasiyetnamesinde kızlarını mirasından çıkardığını açıklamıştı. “Kızlarımı asla affetmiyorum” diyen baba Uras, 2 Mart 2018 tarihli vasiyetnamesinde “Kendilerini asla affetmiyorum. Hastalığım sırasında çok zor günler geçirmiş olmama rağmen hiçbir zaman yanımda olmamışlardır. Ev aldık diyerek benden borç olarak aldıkları paralarla zevk ve eğlence içinde kendi hayatlarını devam ettiler. Ölümümden sonra Nilüfer Uras (59) ve Victoria Yasemin Uras’ı (58) ve alt soylarını, müstakbel mirasçılarımın mirasından hiçbir hak ve almamasını son arzum ve isteğim olarak vasiyet ediyorum” demişti.

'450 MİLYON LİRA ÖDEDİK'

Öte yandan konu ile ilgili bir açıklama da bir süre önce SBK Holding tarafından yapılmıştı. Victoria Yasemin Uras’ın 'yargıyı etkilemeye çalıştığı' iddia edilen açıklamada, holdinge bağlı Unico Sigorta’nın, yeni adı Be Premium Bodrum Otel olan işletmenin üst kullanım hakkı ile demirbaşlarını Ufuk Turizm AŞ’den aldığı açıklanmıştı. Açıklamada, 7 Ocak 2020’de yapılan satın alma işlemi için 231 milyon 208 bin lira ödendiği vurgulanmıştı. Anılan dönem 35 milyon liraya denk gelen ödeme, güncel kurla 450 milyon TL’ye denk geliyor. Açıklamada ayrıca, Baba Uras’ın, kızı Victoria Yasemin Uras’ı da mirasından çıkardığı kaydedilmişti. Baba Uras Haziran 2018’de ise vefat etmişti.

VİCTORİA YASEMİN URAS'TAN AÇIKLAMA GELDİ

Victoria Yasemin Uras konuya ilişkin açıklamada bulundu. Yasemin Uras şu ifadeleri kullandı:

Öncelikle, babama ait yalıya çöktüğüme ve kardeşim Murat Uras’ın bu yönde bir açıklama yaptığına ilişkin beyan tamamen yalandır. Kardeşim Murat Uras’ın böyle bir açıklaması kesinlikle mevcut değildir. Benim hali hazırda baba evinde yaşıyor olmamdan kardeşlerimin haberi ve buna rızaları vardır. Nitekim söz konusu taşınmaz, mirasçılar arasında anlaşma sağlanarak dizi çekimleri için kiralanmış ve kardeşler bundan gelir elde etmişlerdir. Ben söz konusu taşınmazda birçok tadilat yaptırdım, durumunu iyileştirdim burayı yaşanır hale getirdim. Kardeşlerimle aramızda sağladığımız mutabakat gereğince baba evi olan yalıyı uygun teklif olması halinde satma kararı aldık. Ben hem yalının bakımını sağlıyorum, muhtemel alıcılara burayı gösteriyorum.

Ben, Amerika Birleşik Devletlerinde ikamet eden bir kişiyim. Babam Atilla Uras’ın sağlığında da Türkiye’ye geldiğimde, baba evinde yaşamaktaydım. Hatta bizzat babam Atilla Uras, vefatından seneler önce Türkiye’deki ikamet adresim olarak bu taşınmazı yani kendi evini, benim Türkiye’deki ikamet adresim olarak Kaymakamlığa beyan etmiştir. İstanbul’un göbeğinde bir eve çökmek benim gibi sade bir vatandaşın yapabileceği bir şey değildir. Aynı haber kapsamında, kardeşim Murat Uras’ın adli yardım talebinde bulunduğu beyan edilmiş ise de kardeşimin böyle bir talebi yoktur. 

Kardeşlerimle aramda hiçbir miras kavgası yoktur ve buna ilişkin her hangi bir dava da mevcut değildir. Aksine babamız Atilla Uras’ın vefatının ardından veraset ilamı alınmış ve Noter huzurunda miras taksimi gerçekleştirilmiştir. Haber içeriğinde, mirasçılar arasında miras kavgası olduğuna ilişkin aktarımın hiçbir yasal ve somut dayanağı yoktur.

Aynı haber kapsamında, SBK Holdingin hiçbir somut dayanağı olmayan algı yaratmaya yönelik kamuoyu duyurusu sanki gerçekmiş gibi yansıtılmış benim yargıyı etkilemeye çalıştığım iddia edilmiştir. SBK Holding kapsamında bulunan Unico Sigorta, tarafından otele ilişkin üst hakkının ve menkullerin satın alınması tamamen muvazaalı ve şirketin içini boşaltmaya yönelik olup buna ilişkin yargılama halen devam etmektedir. SBK Holding tarafından basına bazı gerçek dışı haberler servis edilmekte ve bu yolla dava süreci etki altına alınmaya çalışılmaktadır. Bu doğrultuda kendilerine de bir cevap metni yollayıp yayınladım. 

Kaynağı araştırılmadan, hiçbir somut veri olmaksızın yapılmış olan bu alıntı haberler, beni maddi ve manevi anlamda büyük zarara uğratmakta, asılsız haberler beni ve ailemi itibarsızlaştırma çabasından öteye geçmeyip, haberlerin tamamen gerçek dışı olduğunu, bu habere karşı hukuki tüm haklarımı saklı tutarak kamuoyuna saygı ile duyururum.
 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2021, 13:23
YORUM EKLE