Perinçek'ten dikkat çeken çıkış: Erdoğan tekrar aday olamaz

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek; Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın gelecek seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı olamayacağını savundu. Perinçek, 'Eğer hukuk geçerliyse açıkça üçüncü kez aday olunmaz yazıyor. Bu üçüncü kez aday olunmaz hükmünü yeni Anayasa ile başlatmak hukuki bir tavır değil' ifadelerini kullandı.

Perinçek'ten dikkat çeken çıkış: Erdoğan tekrar aday olamaz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığını resmen açıklaması sonrası üçüncü kez aday olup olmayacağı tartışmaları yaşanıyor.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Erdoğan’ın üçüncü kez aday olamayacağı çıkışında bulundu.

Doğu Perinçek, “Eğer hukuk geçerliyse açıkça üçüncü kez aday olunmaz yazıyor” dedi.

'EĞER HUKUK GEÇERLİYSE...'

Ulusal Kanal’da konuşan Doğu Perinçek, şunları söyledi:

Ben hukukçu olarak şunu söyleyeyim bu Anayasa’ya göre üçüncü defa cumhurbaşkanı adayı olamaz ama sayın Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasını isteyen önemli bir seçmen kitlesi var. Bunu dikkate almak lazım. Ama eğer hukuk geçerliyse açıkça üçüncü kez aday olunmaz yazıyor. Bu üçüncü kez aday olunmaz hükmünü yeni Anayasa ile başlatmak hukuki bir tavır değil. Öte yandan bir gerçek var. Sayın Tayyip Erdoğan Türkiye’nin çok önemli bir kitlesinin cumhurbaşkanı adayı.

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde 2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın adayının kendisi olduğunu açıklamıştı. Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na “Ya adaylığını açıkla ya da adaylığını açıkla” demişti.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2022, 23:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER