Pfizer'dan Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci itirafı

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin aşı geliştirme teklifinin Pfizer firması tarafından reddedildiği ortaya çıktı.

Pfizer'dan Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci itirafı

BioNTech ile birlikte Koronavirüs’e aşı geliştiren Pfizer’in, salgının ilk günlerinde Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin aşı geliştirme yönündeki teklifini “virüs yakında kontrol altına alınacağı için” reddettiği ortaya çıktı.

T24'ün aktardığına göre; The Telegraph’ta yer alan habere göre, Koronavirüs dünyaya yayılırken 2020 yılında, BioNTech kurucuları Prof. Dr. Şahin ve Dr. Türeci’nin mRNA teknolojisiyle aşı geliştirme teklifi, Pfizer tarafından reddedildi. 

Pfizer Başkan Yardımcısı ve viral aşılardan sorumlu bilim insanı Dr. Phil Dormitzwer, mRNA teknolojisinin “deneysel” kalabileceğini söyledi. Dormitzer “Ben Covid-19’un Sars ve Mers salgınları gibi kontrol altına alınacağını düşünmüştüm” dedi.

Pfizer’in aşı geliştirme kararını Türeci ve Şahin’in ısrarları üzerine aldığı belirtildi. Prof. Şahin, ilaç devinin fikrini değiştirebileceğini düşündüklerini ve sonucun da böyle olduğunu söyledi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
GÜVEN BROWN
GÜVEN BROWN - 7 gün Önce

hatalarını itiraf edebilen insanlar kendine bilgisine becerisine güvenen insanlardır.insan her yaşta yeni şeyler öğrenilebilineceğini bilirse sorun olmaz.sadece zır cahiller verdiği yanlış kararların ortaya çıkmasından korkarlar.