Polis liseye baskın yapıp iki öğrenciyi 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçundan gözaltına aldı

‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlaması bu kez çocukları buldu. İstanbul’da 2 liseli, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ettikleri iddiasıyla okullarına yapılan baskınla gözaltına alındı. Sebep Feminist Gece Yürüyüşü’ndeki sloganlar.

Polis liseye baskın yapıp iki öğrenciyi 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçundan gözaltına aldı

BirGün'den Mustafa Kömüş'ün haberine göre, İstanbul'da iki lise öğrencisi sabah saatlerinde evlerinde bulunamayınca okullarına yapılan baskınla gözaltına alındı. Biri Avcılar’da diğeri Ümraniye’de öğrenim gören öğrencilerin gözaltına alınma gerekçesi ise bu yıl İstanbul'da düzenlenen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde attıkları sloganlar ile ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Kanunu’na Muhalefet ettikleri oldu. Çocuklar ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Çocukların avukatı Ayşe Özdemir 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde atılan “Zıpla zıpla zıplamayan Tayyip’tir” ve Tayyip kaç kaç kadınlar geliyor” sloganları nedeniyle gözaltı işleminin gerçekleştiğini aktardı.

GÖZALTI KARARI YOK

Özdemir, “Polis görüntülerden tespit etmiş. Dosyada yetişkinler de var. Ancak onlar davetiyeyle çağırılmış. Çocukların önce evine gidiyorlar. Evde bulamayınca okula gidip oradan gözaltına alıyorlar. Okul müdürü de çocukları dersteyken sınıftan alıp polislere adeta teslim ediyor. Üstelik dosyada yakalama ya da gözaltı kararı da yok. Tamamen savcının sözlü talimatıyla hareket ediyor polisler.”

Çocukların şaşkın olduğunu ve bu yüzden gözaltına alınmayı gülünç bulduklarını aktaran Özdemir şöyle devam etti: “Hem öğretmenlerinin hem de arkadaşlarının gözleri önünde ifşa edilip hedef gösterildiler. Oysa aileler aranarak çocukların ifadesi davetiye yoluyla alınabilirdi. Eğitim hakları ihlal edilmiş durumda, ifade özgürlüğü ihlalinin yanı sıra.”

ÇOCUK HAKLARI İHLALİ

Savcının ifade sırasında çocuklara hangi sloganları attığı ve polisin kendilerini uyarıp uyarmadığına yönelik sorular sorduğunu aktaran Özdemir, “Bu kadar komik bir dosyayla ilk kez karşılaşıyorum. Okula gidip çocukların gözaltına alınması gibi bir durumu daha önce hiç görmedim. Açık bir çocuk hakları ihlali var. Çocukların bu kadar saatlerce örselenmesi çok kötü bir durum. Nüktedan eleştiri sayılabilecek bir ifadeyle böyle bir soruşturma açılması dahi hukuksuz. Normalde bunun kovuşturmaya dönmemesi gerekir ama büyük ihtimalle iddianame hazırlanacak” dedi.

O ÖĞRENCİLER KONUŞTU

banner112
İki lise öğrencisi, Eylül G.(16) ve Bedirhan D.,(17) sabah saatlerinde okullarından gözaltına alındılar. Gözaltı gerekçesi ise 8 Mart 2022'deki gece yürüyüşünde attıkları Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adının geçtiği sloganlar.

İfadenin ardından serbest bırakılan öğrenciler, açıklamalarda bulundu.

OKULUMDAN BU ŞEKİLDE ALINMAK ÜZÜCÜ

Eylül G.; “Sabahtan beri bekliyoruz. Okula gittim tam derse girerken ailem aradı. Kantinde bekledim, oraya geldiler. 9.30’da okulumdan gözaltına alındım, derslerimin hiçbirine giremedim.

Savcı kararı olmadan telefonlarımıza el koyuldu. 8 Mart eyleminin üzerinden iki ay geçti. Kadınlarla ilgili sloganlar atmıştım. Bu suçlama bir iftira. Sonuçta ben yolsuzluk yapmadım, hırsızlık yapmadım. Keşke o insanlara bunu yapsalar. Reşit olmadan, okulumdan bu şekilde alınmak üzücü.”

SAVCILIĞA GELENE KADAR SUÇLAMAYI BİLE BİLMİYORDUM

Bedirhan D.; “Sabah okuldaydım, üçüncü ders saati başlamak üzereydi. Ablam arayıp polislerin eve geldiğini söyledi. İlk önce inanmadım ‘şaka mı yapıyorsun?’ dedim. Sonra polisler okula geldi. Önce hiçbir şey demeden telefonumu aldılar.

‘Ne için çağırdınız' dedim, ‘ifadenizi verirken öğrenirsiniz’ dediler. Yani ben savcılığa gelene kadar suçlamayı bile bilmiyordum. İfademi verdim.

Suçlamalar çok saçma. Öyle bir şey söylemiş olsam bile kimse için hakaret teşkil etmiyor. Özellikle siyasetçilerin böyle şeyleri kaldıracak düzeyde olması gerektiğini düşünüyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER