Prof. Dr. Ceyhan'dan yeni PCR kararına tepki: Bilimsel nedenle alınması mümkün değil

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, toplu alanlarda aşısızlara yönelik PCR testi zorunluluğunun kaldırılmasına tepki gösterdi. Ceyhan bu kararın alınmasının bilimsel bir nedene dayanmasının mümkün olamayacağını belirterek "Sanıyorum tek mantıklı gelen neden şu olabilir; PCR testlerinin kapasitesinin artık sonuna geldik. Bundan fazla PCR testi yapamıyoruz. O yüzden artık PCR'ı belli gruplara yapacağız" dedi.

Prof. Dr. Ceyhan'dan yeni PCR kararına tepki: Bilimsel nedenle alınması mümkün değil

Toplu alanlarda aşısız ya da aşısı tamamlanmamış kişilere PCR testi zorunululuğu kaldırıldı. Tartışma yaratan karar sonrası artn vakaları işaret eden uzmanlar tepkilerini dile getirdi.

KRT TV'ye açıklamalarda bulunan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da söz konusu kararın Bilim Kurulu önerisiyle alındığını belirterek bu duruma tepki gösterdi ve bu kararın bilimsel bir nedenle alınmasının mümkün olamayacağını kaydetti.

'BUNDAN FAZLA PCR TESTİ YAPAMIYORUZ'

Ceyhan, "Bunun bir bilimsel nedenle izah etmek mümkün değil. Sanıyorum tek mantıklı gelen neden şu olabilir; PCR testlerinin kapasitesinin artık sonuna geldik. Bundan fazla PCR testi yapamıyoruz. O yüzden artık PCR'ı belli gruplara yapacağız" dedi.

HIZLI TANI TESTİ VURGUSU

Hızlı tanı testlerinin gelişmiş ülkelerde devreye konulmasının nedeninin de bu olduğunu vurgulayan Ceyhan, "PCR testi öyle istediğiniz kadar artırabileceğiniz bir kapasite değil. Belli laboratuvarlarda yapılıyor, belli aletler gerektiriyor ve belli eğitilmiş insan gerektiryor. Bunları bir noktaya kadar gelip sınırınıza dayanırsanız daha fazla yapamazsınız. Diğer ülkeler sorunu nasıl halletti? Hızlı tanı testleriyle" ifadelerini kullandı.

Ayrıca Prof. Dr. Ceyhan, "Bu kararla birlikte hastanelere korkunç bir yük binecek" diyerek "Tamamen bulaşı serbest bıraktığımız için... Hastane deyince herkesin aklına yoğun bakım geliyor ama bu hastaların ilk başvurduğu yer poliklinklerdir, acil servislerdir. Grip salgını bir yandan bir yandan da Omicron vakaları... Şimdi bundan sonra korkunç bir yük binecektir" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2022, 15:01
YORUM EKLE