Putin'den dikkat çeken Suriye mesajı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Russia Today (RT), El-Arabiya ve Sky News Arabia televizyonlarına verdiği röportajda Suriye’nin gelecekteki yönetiminin “ülkelerinden askerlerinizi çekin talebinde bulunması” durumunda Rus askerlerin bu ülkeden çekileceğini söyledi.

Putin'den dikkat çeken Suriye mesajı

Rusya’daki bir televizyon kanalının bir parçasını gösterdiği Arapça yayınlanan röportajda Rus liderin ifadelerine yer verildi.

Putin, “Başka bir ülkenin topraklarında, bu durumdaysa Suriye topraklarında yasalara aykırı olarak bulunanlar bu bölgeyi terk etmeli ve bu tüm ülkeler için geçerli. Eğer Suriye’nin gelecekteki meşru yönetimi, ülkede Rus silahlı kuvvetlerinin bulunmasına gerek duymadığını açıklarsa, bu durum Rusya için de geçerli olacak” diye konuştu. Putin’in, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği Barış Pınarı Harekatı sırasında bu sözleri sarf etmesi ise "Suriye'den çekil" mesajı olarak algılandı.

“BUNU YAPACAĞIZ VE BU ŞİMDİDEN BELLİ”

Türkrus’un haberine göre, Rusya’nın her füze savunma sistemini aşabilecek türdeki saldırı sistemlerini geliştireceğini vurgulayan Rus lider, şöyle konuştu:

“Şüphesiz herhangi bir füze savunma sistemini aşabilecek türden sistemleri geliştirmek üzere çalışacağız. Bunu yapacağız ve bu şimdiden belli, zira füze savunma sistemleri balistik rota üzerinden uçan balistik füzelere karşı etkili oluyor. Oysa biz, bu türdeki füzelerin vasıflarını kat kat iyileştirmemizin yanı sıra şu anda dünyada hiç kimsede olmayan farklı silahlar da geliştirdik.”

“BİZ BU TÜRDEKİ EYLEMLERİ KINIYORUZ”

Sputnik'in haberine göre Putin, Suudi petrol şirket Aramco’nun petrol tesislerine yönelik saldırıların arkasında kim olduğuna bakmaksızın Rusya’nın bu türdeki eylemleri kınadığını vurguladı.

Rus lider, “Tekrar etmek isterim ki, bu olayın arkasında her kim olursa olsun, biz bu türdeki eylemleri kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Suudi Arabistan’ı dost bir ülke olarak gördüğünü ifade eden Putin, enerji pazarının bu kilit aktörü ile iş birliğini geliştirme niyetinde olduğunun altını çizdi. Putin, “Suudi Arabistan’ı dost bir ülke olarak görüyoruz. Hem Kral, hem de Veliaht Prens’le çok iyi ilişkiler kurduk. İşbirliğimiz neredeyse her koldan gelişmeye devam ediyor” dedi.

Suudi Arabistan’ın ‘enerji alanındaki olanakları ve faaliyetleri bakımından’ dünya enerji pazarını ve genel olarak enerji sektörünü etkilediğini hatırlatan Putin, “Bu nedenle Suudi Arabistan, Kral ve (Veliaht) Prens (Muhammed) Bin Selman ile işbirliğimiz çok önemli ve biz, bu ilişkileri ileride de geliştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

"BİZDE HERHANGİ BİR SEVİNÇ UYANDIRMIYOR"

Putin’e NATO’nun doğu istikametine ilerleyişinin Rusya’yı endişelendirip endişelendirmediği soruldu. Putin, “Bu askeri bir blok ve elbette ki askeri blokun altyapısının sınırlarımıza yaklaşması, bizde herhangi bir sevinç uyandırmıyor” ifadelerini kullandı. Putin, İran’ın kendi bölgesi olan Ortadoğu ile ilgili çıkarlarının bulunmamasının mümkün olmadığını ve söz konusu çıkarlara saygı ile yaklaşılması gerektiğini vurguladı.

Putin, “Bu topraklarda binlerce yıldır bulunan İran gibi büyük bir devletin, asırlardır burada yaşamış olan İranlıların, Perslerin bölgeye yönelik çıkarlarının olmaması mümkün değil. Ve onlara saygılı davranılmalı” vurgusunda bulundu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER