Rusya'dan 10 bin asker ve 40 savaş gemisiyle Kırım’da tatbikat

Rusya Savunma Bakanlığı, Kırım ve Karadeniz’de 10 bin asker ve 40 savaş gemisiyle askeri bir tatbikat başlattıklarını duyurdu.

Rusya'dan 10 bin asker ve 40 savaş gemisiyle Kırım’da tatbikat

Rusya ile Ukrayna arasında son dönemlerde ciddi bir kriz yaşanırken, Rusya ordusu Kırım ve Karadeniz’de askeri bir tatbikata başladığını duyurdu.

Rusya merkezli RIA haber ajansının aktardığına göre, Rusya Savunma Bakanlığı, söz konusu tatbikatı 10 bin asker, 40'tan fazla savaş gemisi ve 20 destek gemisiyle gerçekleştiriyor.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun da tatbikatı denetlemek için bu sabah Kırım'a gittiği bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından tatbikata ilişkin yapılan açıklamada, “Tatbikattaki birliklerin eylemlerine, genel birlikler, hava ve uzay kuvvetleri, hava savunma sistemleri, savaş gemileri, Karadeniz donanmasının bazı kıyı birlikleri, Hazar donanmasının bazı birlikleri ve hava indirme birlikleri katılıyor” ifadeleri kullanıldı.

14 Nisan'da Rusya Savunma Bakanlığı, 24 Nisan’dan 31 Ekim’e kadar Karadeniz'in bazı bölgelerinde yabancı savaş gemileri ve diğer devlet gemileri için Rusya’ya, ait kara sulardan geçiş hakkı kullanılmasını askıya alacağını duyurmuştu.

20 Nisan’da, Rusya’nın Karadeniz donanmasından yapılan açıklamaya göre, kış dönemindeki eğitim ve denetim organizasyonları çerçevesinde, 20'den fazla savaş gemisinin Karadeniz'de tatbikat yaptığı belirtilmiş, tatbikatta, Su-25CM3 savaş uçakları ile hava savunma sistemlerinin de yer aldığı ifade edilmişti.

Rusya’nın, Güney Askeri Bölgesi'ndeki 50'den fazla savaş uçağının da Kırım'a konuşlandırıldığı aktarılmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER