Rusya Savunma Bakanlığı: 188 Türk vatandaşı Herson'dan tahliye edildi

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın Herson bölgesinde mahsur kalan 188'in Türk vatandaşının bölgeden tahliye edildiğini açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı: 188 Türk vatandaşı Herson'dan tahliye edildi

Rusya Savunma Bakanlığı’na göre, Sumi’den aralarında yabancıların da bulunduğu 723 kişi insani koridor üzerinden Poltava’ya tahliye edildi. Bakanlık Ulusal Savunma İdaresi Merkezi Başkanı Tümgeneral Mihail Mizintsev, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Kiev yönetimi Kiev, Çernigov, Sumi, Harkov ve Mariupol’den Rusya’ya giden tüm büyük tahliye güzergahlarına karşı çıkıyor. Ukrayna vatandaşları aşırı milliyetçilerin gaddarlıkları, cinayetleri, şiddeti ve yasadışı tutuklamalarını anlatıyor. Bunlarla ilgili ses ve video kayıtlar mevcut.

Mizintsev'e göre, Rusya tarafı siviller ve yabancıların güvenli koridorlar üzerinden tahliyesi için gerekli algoritmayı hazırlamayı tamamladı. Ancak Ukrayna tarafına teklif edilen 10 güzergahtan sadece biri kabul edildi. Kabul edilen bu güzergah Sumi’den Poltava’ya, oradan da Polonya sınırına açılıyor.

Kiev, Çernigov, Sumi, Harkov ve Mariupol’den Rusya’ya birer adet; Kiev’in kontrolündeki yerlerden Polonya, Moldova ve Romanya’ya birer adet koridor açılması teklif edilmişti.
Mizintsev, şöyle devam etti:

Ukrayna’ya 946 ton insani yardım götürüldü. Zaporijya, Kiev, Harkov, Herson ve Çernigov bölgelerinde 132 insani operasyon gerçekleştirildi.

Merkeze bin 917 yerleşim biriminden, Ukrayna vatandaşları ve yabancılardan kurtarılmaları ve tahliye edilmeleri yönünde 2 milyon 541 bin 367 başvuru ulaştı.

Polonya, Slovakya, Macaristan, Moldova ve Romanya’daki kontrol noktaları Ukraynalı göçmenleri kabul etmeye hazırlıksız olduğu ortaya çıktı.

Sınır kapılarında araba ve kamyonlar nedeniyle trafik sıkışık durumda. İnsanlar ulaşım araçlarını bırakıp yanlarındaki ağır çantalarla yürümek zorunda kalıyor. Kuyruklar 40 kilometreye kadar uzuyor, geçiş süresi iki günü aşıyor.
Rusya, Ukrayna tarafının katılımı olmadan son 24 saatte Ukrayna'nın çeşitli bölgelerinin yanı sıra Donbass’taki halk cumhuriyetlerindeki tehlikeli noktalardan 781'i çocuk 5 bin 334 kişiyi tahliye etti.
Operasyonun başlangıcından beri 44 bin 250’si çocuk 174 binden fazla kişi tahliye edildi. 777'si son 24 saatte olmak üzere 20 bin 33 özel araç, Rusya sınırını geçti.

‘TAHLİYE EDİLMEK İSTEYENLERİN VERİLERİNİ AKTARAMAYIZ, HAYATLARI TEHLİKEYE GİREBİLİR’

banner112
Rusya’ya tahliye edilmek isteyenlere ilişkin verileri Ukrayna’ya veremeyiz. Ukrayna yönetimine güvenimiz olsaydı, kimsenin Rusya’ya gitmek istemediğine dair spekülasyonları ortadan kaldırmak için bu verileri verebilirdik. Ancak malum sebeplerden dolayı bunu yapamayız. Bu verileri aktarırsak, bunlar aşırı milliyetçilerin eline düşer düşmez, tahliye başvurusu yapanlar soruşturma, aşağılama, işkence ve infazla karşı karşıya kalır.

Ukraynalı ulusal savunma taburları, 4 milyon 500 binden fazla sivili canlı kalkan olarak rehin tutuyor. Rehin tutulanlar arasında yaklaşık 2 bini yabancı vatandaşı var.

Kurtarılan bölgelerde huzurlu ve güvenli yaşam için gerekli koşullar sağlıyor, halkın insani yardıma kesintisiz ulaştığından emin oluyoruz.

Kiev’in resmi temsilcileri ve belediye başkanları insanların Rusya’ya tahliyesinin önlenmesine yönelik çok sıkı tedbir almışlar. Yani vatandaşlara Rusya’ya tahliye imkanı bulunduğu ve bunun için her gün insani koridor kurulduğu bilgisi aktarılmıyor. Rusya’nın açtığı insani koridorlar üzerinden çıkmaya yönelik her türlü girişim aşırı milliyetçiler tarafından engelleniyor.

‘188’İ TÜRK 223 YABANCI VATANDAŞINI HERSON’DAN TAHLİYE EDİYORUZ’

Şu anda Ukrayna tarafının katılımı olmadan Herson’daki tehlikeli bölgelerdeki kişilerin Kırım üzerinden Novorossiysk’e tahliyesi için insani operasyon gerçekleştiriyor. 188 Türkiye, 15 Mısır, 8 İtalya, 6 Pakistan, 5 Hindistan, 1 Brezilya vatandaşı 223 kişi söz konusu.

Operasyon devam ettiği için bu rakamlar artacak. Yardım toplama noktalarında da 15 bin 500 tondan fazla yardım birikti.

‘UKRAYNA’NIN KONTROLÜ KİEV’DE DEĞİL, AŞIRI MİLLİYETÇİLERDE’

Kiev, Ukrayna’daki gidişatı kontrol edemiyor, üzerine aldığı sorumlulukları yerine getiremiyor, tüm temel kararlar aşırı milliyetçiler ve beraberindekilerce alınıyor.

Ukraynalı sınır güçleri, sınırdan engelsiz geçişi sağlamak için tahliye edilenlerden 5 bin dolara kadar rüşvet talep ediyor.

Ukraynalılar Polonya, Slovakya, Macaristan, Moldova ve Romanya’ya geçerken bu ülkelerdeki suçluların şiddeti ile karşılaşıyor. Soygun ve yağma durumları da mevcut.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER