SADAT harp okullarında mülakat mı yaptı?

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, SADAT'ın kurucusu Adnan Tanrıverdi'nin, "15 Temmuz’dan sonra harp okullarında üç yıl mülakatlarda bulunduk” açıklamasını TBMM gündemine taşıdı. Milli Savunma Bakanlığı'ndan açıklama geldi. MSB, "Sadat kurucusu olduğu iddia edilen emekli personel Gürcan Onat'a ilgili düzenlemeler çerçevesinde sadece 2017 ve 2018 yıllarında yapılan askeri öğrenci seçim alımlarında görev verilmiştir" dedi.

SADAT harp okullarında mülakat mı yaptı?

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, askeri danışmanlık şirketi SADAT'ın kurucusu Adnan Tanrıverdi’nin, "15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından SADAT üç yıl boyunca Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Milli Savunma Üniversitesi’nin harp okulu mülakatlarında yer aldı" açıklamasını TBMM gündemine taşıdı.

'TÜRKİYE AŞİRET DEVLETİ DEĞİLDİR'

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Çıray, "Milletin ordusuyla milleti korkutmaya çalışıyorlar. Tam anlamıyla aczin ifadesidir” açıklamasını yaptı.

SADAT'ın kurulduğu günden bu yana kapalı kutu olduğunu ve tüm iddialara rağmen hiçbir hukuki soruşturmaya tabi tutulmadığını belirten Çıray’ın açıklaması şöyle:

“Büyük devletlerin resmi olmayan özel orduları olduğunu biliyoruz ancak büyük devletlerin hiçbirinde bu gibi şirketler dışarıdan devleti yönetir gibi davranamaz ve bu cüreti gösteremezler. Sayın Erdoğan’ın son zamanlarda Millet İttifakı'na yönelik yaptığı açıklamalarının ardından seçimleri kaybetse dahi iktidarı devretmeyeceği gibi komik bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bazı televizyon programlarında ise iktidara yakın isimler tarafından parlamenter sisteme geçilmediği takdirde seçim zamanının bir iç karışıklığa dönüşebileceği ve kan dökülebileceği şeklinde toplumu germeye yönelik açıklamalar yapılıyor.

Cumhurbaşkanı’nın 'Paramiliter ordusu' olduğu yönündeki tartışmaların da öznesi olan SADAT'ın, Cumhur İttifakı seçimleri kaybettiğinde sokağa inip bir iç karışıklık yaratabileceği şeklinde toplumda antidemokratik ve insanlık dışı birtakım korkulara neden olduğu görülmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir aşiret devleti değildir.”

'TSK'YA İHANET OLMAZ MI?'

Şimdiye kadar SADAT ile ilgili üç soru önergesi verip yanıt alamadığını belirten Çıray'ın Bakan Akar'a yönelttiği sorular şöyle:

“- Radikal İslamcı SADAT'ın harp okullarına alınacak öğrencilerle ilgili mülâkat yaptığı doğru mudur?

- Doğruysa bu TSK'ya ihanet olmaz mı?

- SADAT, Birleşik Arap Emirlikleri’ne Sedat Peker'e operasyon için gitmiş midir veya gönderilmiş midir?”

BAKANLIKTAN YAZILI AÇIKLAMA

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Milli Savuma Üniversitesi Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksek Okulu'na (MYO) askeri öğrenci seçim süreçlerinde her yıl ortalama 32 mülakat komisyonu kurulduğu ve bu komisyonlarda yedeklerle birlikte ortalama 200 kişinin görev yaptığı bildirildi. Her komisyonun biri başkan olmak üzere beş üyeden oluştuğu belirtilerek, "15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan askeri darbe girişimi sonrasında yapılan düzenlemeler çerçevesinde, gerekli güvenlik soruşturmaları yapılarak emekli subaylar ve astsubaylar ile diğer kamu personeline askeri öğrenci alım komisyonlarında görev verilmiştir. Her komisyonda en fazla bir emekli personele görev verilmiştir" denildi.

'YASAL SÜREÇ BAŞLATILDI'

2018'den itibaren askeri öğrenci seçim komisyonlarında görev alan emekli personel ve diğer kurumlar personeli sayısının düzenli olarak azaltıldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"31 Aralık 2020 tarihinden sonra yapılan askeri öğrenci seçimlerinde emekli personele görev verilmesi uygulamasına son verilmiştir. Haberde adı geçen ve SADAT Kurucusu olduğu iddia edilen emekli personel Gürcan Onat'a, ilgili düzenlemeler çerçevesinde, sadece 2017 ve 2018 yıllarında yapılan askeri öğrenci seçim alımlarında görev verilmiştir. 2019, 2020 ve 2021 yılı askeri öğrenci seçim komisyonlarında ise görev verilmemiştir. Askeri öğrenci seçim alımlarında görev alan 200 kişiden sadece birisi olan, bu komisyonlarda sadece 2 yıl görev yapan ve sonrasında kendisine görev verilmeyen Gürcan Onat üzerinden 'Harp okulları mülakatını 3 yıl SADAT yaptı' başlığı ile yapılan haberler gerçeklikten uzaktır ve Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli Savunma Üniversitesi'ni yıpratmaktan başka hiçbir amaç taşımamaktadır. Kanun ve yönetmeliklerle sınırları çizilen mülakat komisyonları ile ilgili olumsuz algı yaratmaya yönelik asılsız iddialarla ilgili yasal süreç başlatılmıştır."

YORUM EKLE