Sanatçılardan alacaklarını tahsil edemeyen inşaat işçilerine destek

400’e yakın Kayı İnşaat işçisinin alacaklarını tahsil etmek için başlattıkları eylem bir yılı geride bıraktı.

Sanatçılardan alacaklarını tahsil edemeyen inşaat işçilerine destek

Kayı İnşaat işçileri, ödenmeyen alacakları için başlattıkları eylemde bir yılı geride bıraktı. Eylemlerini İnşaat-Sen ile birlikte yürüten işçilerin ödenmeyen ücretlerini tahsil etmeye yaklaştıkları belirtilirken, Kayı Holding'in işçilere eski döviz kuru üzerinden ödeme yapmak istediği söylendi. 

'VAR MI BÖYLE ADALET?'

Birçok sanatçı, gazeteci ve milletvekili “Var mı Böyle Adalet” diyerek Kayı işçilerine destek mesajları yayınladı.

Sarp Palaur (Şanışer) “Oturduğumuz evleri ayak bastığımız her yeri inşaat işçileri elleriyle yapıyor. İnşaat emekçilerinin ücretleri hakkıyla ödenmeli.” diyerek Kayı işçilerinin yanında olduğunu belirtti.

Sanatçı İlyas Salman ise “Kazanılmış haklarını gasp ettirmemek için mücadele eden Kayı İnşaat işçilerinin sonuna kadar yanındayım.” dedi.

Oyuncu Şenay Gürler ise “İflaslara karşı bütün işçiler korunmalı. Kayı İnşaat işçileri çöl sıcağında evlerine ekmek götürmek için çalıştılar ve yıllardır hak ettikleri parayı alamıyorlar. Var mı böyle mi adalet?” diye sordu.

Yayınladığı video da kayı inşaat işçilerinin yanında olduğunu belirten Suavi ise duyarlı olan herkesi kayı inşaat işçilerinin ödenmeyen maaşlarını hakkıyla geri alabilmeleri için “Var mı Böyle Adalet?” diye sormaya çağırdı.

Metin Uca ise kayı işçilerinin çöllerde binbir emekle çalıştıklarını vurgulayarak hak arayışlarının sonuna kadar yanında olduğunu söyledi.

İşçilerin alacaklarının eski döviz kuruna göre ödenmek istenmesine tepki gösteren Oyuncu Cansu Türedi “Enflasyonun iki yıl önceki gibi kalmıyor. Hergün her şeye zam geliyor. Var mı böyle adalet? diye sordu.

Yazar Timur Soykan “Batan şirketler karşısında işçiler nasıl korunmaz?” diye sordu.

“O gün dolarla kazandıkları bugün o günün kuru üzerinden TL ile ödenmek isteniyor. Ama işçiler soruyor biz dolarla anlaştık, neden dolarla ödenmiyor? Var mı böyle adalet?” diyen Gazeteci Dilek Dindar da “Ben işçilerle aynı şeyi soruyorum var mı böyle adalet?” dedi.

“İnşaat işciliği herkesin bildiği gibi riskli, iş cinayetlerinin ilk sırada yer aldığı ağır bir işçiliktir. Bu kadar riski göze alarak çalışmış işçilerin haklarının ödenmediğini duyuyoruz. Neden?” diye soran Ekonomist Mustafa Sönmez de işçilerin yanında olduğunu belirtti.

Yıllarca evlerinden uzak Cezayir'de çalışan Kayı işçileri ne emeklerinin karşılığını alabildiler ne ücretlerinin karşılığını alabildiler diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da Kayı işçilerinin yanındayız dedi.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay da “400 kayı işçisi sadaka değil, haklarını istiyor.” diyerek “Bu haklı davalarında ben de yanlarındayım” dedi.

NE OLMUŞTU?

Kayı İnşaat’a bağlı yurt dışındaki şantiye ve ofislerde çalışan 400’e yakın işçinin alacakları yıllardır ödenmedi. İşçileri Litvanya’daki, Cezayir’deki şantiyelerinde çalıştıran Kayı İnşaat şirketi, işçilerin alacaklarının ödenmemesi için “iflas ettiklerini” gerekçe göstermişti.

Haklarını alamayan işçiler, 2021 Ocak ayında İnşaat-Sen öncülüğünde mücadelelerine başladılar. İnşaat-Sen Kayı İnşaat İşçileri Koordinasyonu bir yıl boyunca hem İstanbul’da hem Ankara’da Bakanlıklar ve Kayı İnşaat patronu ofisi önünde açıklamalar yaptı. Bu süreçte Kayı İnşaat işçilerine belli sözler verildi. İnşaat-Sen yetkililerinden ve işçilerden oluşan bir heyet iktidar ve muhalefet parti grup başkanvekilleriyle görüşmeler gerçekleştirdi.

Bir yandan kendi alacakları için mücadele eden işçiler aynı zamanda konkordato davası sürecinin de takipçisi oldu. Kayı İnşaat’ın 15 Aralık’ta görülen son konkordato davasında şirketin konkordato süresi 6 ay daha uzatıldı.

YORUM EKLE