Şaşırtan Suriyeli tablosu: Türklere yapılandan daha fazla yardım

Ankara'nın Altındağ ilçesinde yaşanan olayların ardından hükümet Suriyelilerle ilgili yeni kararlar aldı. Buna göre il değişikliği yapmak isteyen Suriyelilere 2 bin TL yardımda bulunuldu.

Şaşırtan Suriyeli tablosu: Türklere yapılandan daha fazla yardım

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre, alınan kararlar doğrultusunda Ankara'nın Altındağ ilçesinin Önder, Ulubey, Battalgazi semtlerinde bulunan Suriyelilerin sayılarının azaltılması ve metruk binalarda barınanların başka semtlere gitmeleri istendi. Böylece Suriyelilerin gettolaşması önlenmiş olunacak.

Başka illerde kaydı bulunan Suriyelilerden yakalananlar, kayıtlı olduğu illere gönderilecek ve haftanın belirli günlerinde polis ya da jandarmaya gidip imza atacak. Ayrıca il değişikliği yapmak isteyen Suriyelilere 2 bin lira “Yol yardımı”nda bulunulması kararlaştırıldı. Aynı şartlarda yaşayan Türk vatandaşlarına ise hiçbir maddi yardım yapılmadı. Suriyelilere yapılan desteğin, evleri yıkılacak olan Türk vatandaşlarından esirgenmesi çalışmaları yürüten görevlileri de üzdü. Metruk bir evde oturan hamile bir kadına sahada görev yapan kamu görevlileri kendi aralarında para toplayarak oturacağı bir ev kiraladı.

YORUM EKLE