Sedat Peker'in gündeme getirdiği '15 Temmuz'da silah dağıtıldı' iddiası Meclis'e taşındı

HDP’li Hatimoğulları 15 Temmuz'dan sonra sivillerin silahlandırılması ve "kayıp silahlar" konusunu Meclis gündemine taşıdı.

Sedat Peker'in gündeme getirdiği '15 Temmuz'da silah dağıtıldı' iddiası Meclis'e  taşındı

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Cumhurbaşkanı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemi ile verdiği soru önergesi ile; mafya lideri Sedat Peker'in iddiaları üzerine tekrar gündeme gelen 15 Temmuz darbe girişiminin ardından sivillerin silahlandırılması ve "kayıp silahlar" konusunu Meclis gündemine taşıdı.

Ankara’da 2017 yılında görülen bir cinayet davasında sanığın, cinayette kullandığı uzun namlulu silahı, darbe girişiminin meydana geldiği 15 Temmuz 2016 günü Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden aldığını söylediğini belirten Tülay Hatimoğulları, devamla şunları söyledi: “Konunun kamuoyuna yansıması üzerine Ankara Valiliği tarafından, 15 Temmuz gecesi darbecilere 'hızla ve etkin bir şekilde karşı koyulabilmesi için Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan'ın talimatıyla silah depolarının kapılarının kırılarak personele uzun namlulu silah ve mühimmat dağıtıldığı' açıklaması yapılmıştı. Buna rağmen 15 Temmuz darbe girişimi sırasında kaç kişiye ne kadar silah ve mühimmat dağıtıldığı konusu araştırılmamış, açıklığa kavuşması halen sağlanmamıştır.

Geçtiğimiz günlerde mafya-çete lideri Sedat Peker tarafından ortaya atılan iddialarla birlikte kayıp silahlar konusu tekrar gündem olmuştur. Bu iddialara göre, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından özel harp envanterine kayıtlı olmayan silahların İçişleri Bakanı’nın bilgisinde/koordinasyonunda AKP Gençlik Kollarına ait bir araçla dağıtımı yapılmıştır. SADAT ve Osmanlı Ocakları gibi yapılar üzerinden, olası bir iktidar karşıtı halk hareketinin bastırılması amacıyla geniş kitlelerin silahlandırıldığı iddiası kamuoyuna yansımıştır. Toplumda ciddi endişeler yaratan bu iddiaların araştırılarak aydınlatılması ve sorumluların açığa çıkartılarak hukuki sürecin işletilmesi gerekmektedir."

Tülay Hatimoğulları, Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti: 

  • Bahsi geçen iddialarla ilgili tarafınızca herhangi bir girişimde bulunulmuş mudur?
  • Ankara Valiliğinin söz konusu açıklamasında ve sanığın ifadelerinde geçen 15 Temmuz darbe girişimi esnasında sivillere dağıtılan silah-mühimmat konusu neden bugüne kadar araştırılmamıştır?
  • Envanterlere kayıtlı olmayan silahların varlığına ve dağıtımına dair iddialar toplumda ciddi bir güvenlik endişesi yaratmaktadır. Bu endişenin giderilmesini sağlamak üzere şeffaf ve açık bir inceleme/hukuki süreç başlatılacak mıdır?
  • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bilgisi dahilinde silahların dağıtımının yapıldığı iddiası araştırılacak mıdır?
  • SADAT ve Osmanlı Ocakları gibi şirket ve dernekler üzerinden silah dağıtımı yapılması, olası bir muhalif halk hareketini bastırmak üzere çalışmalar yapıldığı iddiası araştırılacak mıdır?  
  • Bu denli ciddi iddialar karşısında tarafınızca bir açıklama neden yapılmamıştır?
  • Grubumuzun TBMM Genel Kuruluna bu iddiaların araştırılması için verdiği önerge hangi gerekçe ile reddedilmiştir? 
YORUM EKLE