Sedat Peker'in ifşalarının ardından sır perdesi aralandı

Gazeteci Seher Yaşayacak, ilk olarak Sedat Peker'in gündeme getirdiği Yalıkavak Marina'yla ilgili Malta'da faaliyet gösteren bir avukatlık bürosuna dikkat çekti.

Sedat Peker'in ifşalarının ardından sır perdesi aralandı

Organize suç örgütü lideri olmakla hakkında soruşturma başlatılan Sedat Peker'in gündeme getirdiği Yalıkavak Marina'yla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. 

Gazeteci Seher Yaşayacak, Marina'nın Malta'da Yalıkavak Holding LTD Şirketi'nde olduğunu belirterek "Bu adres Panama Papers’tan Paradise Papers’a karşımıza çıkıyor. Nasıl mı? Şeytanın avukatlığıyla" dedi.

Yaşayacak, kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarda şunları kaydetti:

"Yalıkavak Holding Limited şirketi 171, Old Bakery Street, Valetta, 1455, Malta’da. Ganado Advocates ve yüzlerce şirketle beraber aynı adreste. Panama Papers ve Paradise Papers’ta bile birçok şirketin adresi ve telefonu Ganado ile aynı. Tabii Yalıkavak Marina’nın da.

Hikaye öyle karışık ki önce Ganado Avukatlık Bürosu’nu tanıyalım istiyorum. Bu sayede diğer tüm bilgiler çok net anlaşılacak. Panama ve Paradise Papers’da yüzlerce adres bu ofise çıkıyor.

Ganado Avukatlık bürosu, 1900’lerde kurulmuş Malta’nın en köklü hukuk bürosu. Dünya çapında müvekkillerinin offshore hesaplarına kadar yönettiğini çok net söyleyebiliriz.

Ganado Avukatlık, 'Özellikle kurumsal, finansal hizmetlere odaklanan lider bir ticari hukuk firmasıdır. Denizcilik ve havacılık sektörleri, ağırlıklı olarak Malta üzerinden iş yapan uluslararası müşterilere hizmet vermektedir' olarak kendini tanıtıyor.

Hadi devam edelim Ganado’ya başkaca ne hizmetler sunuyor müvekkillerine, 'Firma ayrıca vergi, emeklilik, fikri mülkiyet, istihdam ve dava gibi diğer alanları da teşvik etmektedir' diyor.

Malta’nın dar sokağında küçücük han gibi bir yerde dünyanın filmi dönüyor aslında. Tıpkı Yalıkavak Marina gibi. Ganado, aslında Türkiye’ye yabancı değil. İstanbul’da Atlantis Tankers Group ve Armona Denizcilik, Ganado Services Limited şirketine ait. Adresi kontrol edin lütfen.

Büyük bir gizemi çözdük. Artık çorap söküğü gibi sizi daha da şaşırtacak bilgileri yazacağım. Bir küçük mola veriyorum. Devam edeceğim. Yılın bombasını patlattık. Hak ediyorum molayı.

Nihad Aliyev’in otelde intihar mı cinayet mi hadisesine, Anar Alizade (Aliyev), Azerbaycan Socar’dan, Petkim’e, İlham Gadım-Zada’dan Ali Kemal Çelikten’e, Ukrayna, BAE ve Bodrum’a kadar uzanacağız Giriş kısmını okuduğunuzda bu mu demeyin kimsenin çözemediğini çözdük.

Ganado’nun birçok şirketi de 171, Old Bakery Street, Valetta/Malta adresine kayıtlı. Bu adresi birazdan o kadar farklı ismin buluştuğu yer olarak karşımıza çıkacak ki şaşıracaksınız.

Sedat Peker’in, Mehmet Ağar’la SBK, İstanbul Edition’da buluştu ve SBK’nın İçişleri randevusu ayarlandı dediği otele geldi sıra. 2017’de İstanbul Edition, Hyatt Center Hotel’e dönüştü. Şirketin sahibi Levist Emlak Geliştirme Otel ve Turizm AŞ oldu.

Eskiden Mübariz Mansimov’a ait otelin yeni sahibi ise Anar Alizade (Aliyev) oldu. Şirket Singapurlu RSR Holding’e devredildi ve adı Levist oldu. Karmaşa başlıyor. Mübariz’in şirketin adresi 171, Old Bakery Street, Valetta Malta oldu. Sahibi ise Singapurlu RSR Holding.

Levist’in yani Singapurlu RSR Holding’in yeni yönetim kurulunda bir isim vardı. Nihad Aliyev. Anar Alizade’nin kardeşi. Anar, Aliyev soyadını kullanmıyor. Medyada son dakika haberi oldu Nihad Aliyev, Mart 2021’de bir otel odasında intihar etti şeklinde haberler verildi.

Haberlere yansımayan kısım ise Nihad Aliyev zaten o otelin sahibi.

Sedat Peker’in anlattığı Mehmet Ağar- SBK buluşmasının olduğu otelin YK Üyeleri Ali Polat, Koray Atalık, Moreno Occhiolini, ve Nihad Aliyev (ölüm nedeniyle ayrılık) Adresi neresi şirketin Malta 171 Old Bakery Street.

İzmirli gazeteci @serdar_ozdeniz çok kıymetli bilgiler toplamış. Benim yapacağım tek şey bu kıymetli bilgileri biraz daha toparlamak. Tüm şirketlerin 171, Old Bakery Street adresine çıktığını ilk fark eden isim. Benim yaptığım ise tüm okların gösterdiği adresi tamamlamak oldu

Gelelim Yalıkavak Marina’ya. Milli Emlak tarafından yönetilen ve hazineye ait Bodrum Yalıkavak Limanı 1995 yılında Cefi Kamhi tarafından 49 yıllığına kiralıyor. 2011’de ise Mübariz Mansimov Yalıkavak Marina’yı alıyor. Yüzde 50 ortağı ise Singapurlu RSR Holding.

Yalıkavak Marina, Palmali Otel İşletmeleri Yatırım ve Turizm Ltd. Şti’nin ortaklığında kurulduktan sonra şirket sürekli isim değiştirdiğinden özet geçeceğim. 2014’te Tolga Ağar marinanın yönetimine seçiliyor.

Artık Yalıkavak Marina’da Mehmet Ağar ve Zülfü Tolga Ağar dönemi başlıyor. Şirket 4 Ocak 2021’de Malta, 171, Olda Bakery Street’teki Yalıkavak Holding Limited’e satılmış gözüküyor. Önce otel sonra marina Malta’ya taşınıyor.

Sedat Peker, Mayıs 2021’de Mehmet Ağar, Yalıkavak Marina’ya çöktü demesiyle gözler Ağar’a çevrilirken Ağar da, “Bizi buradan uzaklaştırınca yapılacak olan da belli: Buraya mafya çökecek. Bugün eğer mafya buraya giremiyorsa bizim burada olmamızdandır” demişti.

Petkim, Azerbaycan’ın devlet şirketi Socar’a satıldı. 2007’de ilk Petkim ihalesinin iptaline neden olan birkaç gazeteciden biriyim. Hayat çok garip. İlk ihale sonrası ülke ayağa kalkmıştı. Bu hikayede aslında Petkim’in Socar’a satılmasıyla başlıyor.

Aslında @bahadir_ozgr  imzalı şahane bir haberde çok kıymetli bilgiler var. Uzun versiyonunu kısaca özetleyeceğim. Konu çok uzun aslında. Kritik bilgileri paylaşacağım.

Petkim’in Socar’a satılmasından sonra Mübariz Mansimov ile Türk medyası tanıştı. Tüm karmaşaya sebep olan ortaklık yapısı ile Anar Aliyev, Ali Kemal Çelikten, Alaattin Aykaç, İlham Gadım-Zada isimlerini de Mübariz’in cezaevine girişi ve çıkışında öğrendik.

Mübariz’in şikayetçi olduğu isimler arasında yer alan Alaattin Aykaç ve Ali Kemal Çelikten’in kurucusu ve yöneticisi olduğu onlarca şirket kuruluyor. Adres Malta, 171, Old Bakery Street, Valetta. Hep aynı adres ve fakat farklı şirketler, isimler.

Şirketleri uzun uzun anlatmayacağım. Ali Kemal Çelikten’in Eurotrade Co. Limited, Socar’ın Malta şirketleri, Arrow Star Holding İlham Gadım-Zada, Alaattin Aykaç üzerine şirketler hep aynı adres: 171, Old Bakery Street/ Malta.

Eylül 2016’da SOCAR’a ait ve Dubai’nin vergiden muaf serbest bölgesinde kurulu ama merkezi İsviçre’nin Cenevre’de bulunan SOCAR Logistics DMCC adlı şirket, Azerbaycan vatandaşı İlham Gadim-Zada adına Malta’da beş yeni şirket kayıt ettirdi.

İlham Gadim-Zada adına Milagress, Caminero, Prover, Blue Lake Star ve Planeo şirketleri kayıtlı. Aynı zamanda İlham’ın İngiltere’de kurulu bir şirketi daha var. Marine Solution Group.

Uzun bir çaba ile İlham Gadim-Zada’nın İngiltere’deki şirketinin adres bilgilerine kadar ulaştım. Yanında olan Larsya Nechaveva Ukrayna doğumlu ancak BAE ikametli.

Bu şirketlerin yöneticileri adına Dubai ve Malta’da birçok şirket olduğu malum. Bir de Singapur ayağı var ki o kısmı sonra yazayım. Baş döndürücü şirket off-shore hesaplarını takip ediyoruz.

Sedat Peker’in Yalıkavak Marina’ya çöktüler söylemiyle Azerbaycan’dan Bodrum’a, İstanbul’dan Malta’ya, Dubai’den Singapur’a off-shore şirketlerin baş döndürücü petrol savaşlarını aslında daha yeni araladık. Bu bilgiler bizleri nerelere götürecek zamanla göreceğiz."

İşte o paylaşımlar:

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2021, 23:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
TC ALLAHU EKBER ATATÜRK
TC ALLAHU EKBER ATATÜRK - 1 ay Önce

NE İDDİASI ULEN ??? BAL GİBİ HEPSİ GERÇEK !!! DAHA BUNLAR BİNDE BİRİ AQQQ....!!! TÜM BOP'ÇULARA ÖLÜÜÜM !!!