Siirt'te korkutan deprem

Merkez üssü Siirt olan bir deprem meydana geldi. AFAD depremin şiddetinin 5.0 olduğunu ifade etti.

Siirt'te korkutan deprem

Merkez üssü Siirt olan bir deprem meydana geldi. AFAD depremin şiddetinin 5.0 olduğunu ifade etti.

Depremin Diyarbakır, Şırnak, Şanlıurfa bölgelerinde hissedildiği ifade edildi. Depremin uzun sürdüğü de gelen bilgiler arasında. AFAD, son dakika açıklamasına göre depremin merkez üssünün Siirt olduğunu açıklarken depremin şiddetinin de 5.0 olduğunu ifade etti.

AFAD'dan yapılan açıklamada "Siirt'in Kurtalan ilçesinde saat 08.45'te 5,0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kurtalan ilçesinde meydana gelen deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz." denildi.

PROF. DR. ERSOY: BÜYÜK DEPREM BEKLEMİYORUM

Deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Siirt'te meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremi yorumladı:

"Siirt'in kuzey kısmından geçen Kuzey Batı - Güney Doğu uzanımlı fay zonu var. Kurtaralan ilçesinde 5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi, burası da Batman'ın doğusuna düşen bir yer. 5 büyüklüğündeki deprem insanların paniklemesi için büyük bir deprem. Herkes sokaklara çıkmış. 

Merak ediyorum, herhangi bir zarar meydana gelmiş midir? Normal şartlarda bir zarar gelmemesi gerek. Fakat burada fay uzunluklarına bakıyorum, çok uzun faylar yok. Büyük depremlerin olmasını beklemem doğrusu. Bu bölge için, bazı faylarda 6'ya kadar çıkan depremler olabilir ama daha büyüğünün olmasını gösterecek belirtiler yok."

AFAD Twitter hesabından yapılan ilk açıklamada;

'#DEPREM: Siirt'in Kurtalan ilçesinde saat 08.45'te 5,0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Gelişmeleri takip ediyoruz.' denildi..

Yapılan ikinci açıklamada ise, 

Geçmiş olsun Siirt. Kurtalan ilçesinde meydana gelen #deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır.

SİİRT VALİSİ: MERKEZDE HASAR YOK

Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu depremle ilgili olarak "Siirt ve Kurtalan ilçe merkezinde hasar yok. Ekiplerin kırsalda araştırması sürüyor" açıklaması yaptı.

Siirt'te meydana gelen deprem sırasında Siirt Merkeze bağlı Yerlibahçe Kutmis köyünde dağdan kopan parçalar depremin şiddetini gözler önüne serdi.

Depremde Ağaçlı pınar (ayndar) köyünde daha öncede hasarlı olan minarenin bir bölümünün yıkıldığı Gürgöze (Aynik) köyünde ise kullanılmayan bir evin yıkıldığı bilgisine ulaşıldı.

Kurtalan Kayabağlar köyde sadece 2 yurttaşın yaralandığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER