Son 10 yılda 250 bin çocuk istismara maruz bırakıldı

Bugün 4 Mart Dünya Cinsel İstismar ile Savaşma Günü. Türkiye’de her yıl yüzlerce çocuk cinsel istismara maruz bırakılıyor.

Son 10 yılda 250 bin çocuk istismara maruz bırakıldı

Bugün 4 Mart Dünya Cinsel İstismar ile Savaşma Günü. Türkiye’de her yıl yüzlerce çocuk cinsel istismara maruz bırakılıyor. İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi, son 10 yılda istismar davalarının yaklaşık 3 kat arttığına dikkat çekiyor.

İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri dün Konak’ta eylemdeydi. Son yıllarda cinsel istismar vakalarında büyük bir artış yaşandığını belirten Kadın Meclisi Başkanı Öğütçen, şunları söyledi:

Son 10 yılda 250 bin çocuk istismara maruz bırakıldı

“TÜİK’in 2016 verilerine göre Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı son 10 yılda yaklaşık 3 kat arttı. Son 10 yılda 250 bin çocuk istismara maruz kaldı. Mağdurun şikâyetine rağmen gereğini yapmayan, faili bulmak yerine mağduru ikna etmeye çalışan, mağdurun mağduriyetini artıran görevliler de suç işliyor.” Mahkemelerin hiçbir cinsel suçla ilgili cezayı erteleme veya cezada takdir indirimi yapma yönünde kararlar vermemesi gerektiğini söyleyen Öğütcen, gazetecilere de bu konuda önemli görevler düştüğünü dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER