Süleyman Soylu'dan 'idam' vurgusu 

Muğla Marmaris'te farklı noktalarda etkisini sürdüren orman yangınıyla mücadele devam ederken bölgede bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 'caydırıcı' olduğu iddiasına bulunarak 'idam' cezasını gündeme getirdi. Soylu, “İdam konusu Türkiye’de çok tartışılıyor ama idamın da kendine ait bir caydırıcılık süreci söz konusu." dedi. 

Süleyman Soylu'dan 'idam' vurgusu 

Muğla Marmaris'te farklı noktalarda etkisini sürdüren orman yangınıyla mücadele devam ediyor. Şu ana kadar 29 kişi yangından etkilenerek hastaneye kaldırıldı. 435 kişi ise evlerinden tahliye edildi. Meteoroloji verilerine göre bugün öğleden sonra rüzgarın etkisinin 3 günün en yüksek seviyesine çıkması bekleniyor.

Marmaris'in Bördübet ilçesinde 21 Haziran'da başlayan orman yangını 4. gününde de devam ediyor. Binlerce canlı yaşamını yitirirken, havadan yapılan çekimlerde vicdanları sızlatan manzara ortaya çıktı.

Dumanın ve küllerin rüzgarın etkisiyle ilçe merkezine kadar geldiği görülürken yangınla ilgili bir kişi de gözaltına alındı ve suçunu itiraf etti.

Yangının Muğla Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi yakınlarına kadar gelmesi üzerine orman ve itfaiye ekipleri, alevlerin önüne geçmek için güvenlik koridoru açtı.

banner112
SOYLU'DAN İDAM VURGUSU 

Bakan Soylu ise açıklamasında, "Yangın başladığı anda orman teşkilatımız kısa sürede müdahale etti. Bu kısa müdahale, yangının daha geniş alanlara yayılmasını engelledi. Biraz önce STK'ları ile de bizim ormancılarımıza yardımcı olanlarla birlikteydik, önemli bir tespiti söylediler. Biz yangın alanlarına sivil halkın girmesini engelledik. Güvenlik güçlerimizle engel koyduk. Sahada çok profesyonel bir çalışma oldu. Yani, aman birisine bir şey olacak mı endişesinden ziyade profesyonel ekiplerin koordinasyonu çok iyi oldu. Hava ve kara koordinasyonu çok iyi oldu. Trafo, çöp toplama merkezi tehlike idi, havadan ve hava kararınca, sabaha kadar sektör sektör ayırıp o bölgelerin tamamını söndürdüler. Şu anda bir bölge var, hem havadan hem karadan etrafı çevriliyor. En büyük riskimiz öğleden sonra çıkabilecek rüzgar. Tedbirleri almaya çalışıyor arkadaşlarımız" dedi. 

Öte yandan Soylu'nun 'idam' vurgusu yapması dikkat çekti. Soylu, “İdam konusu Türkiye’de çok tartışılıyor ama idamın da kendine ait bir caydırıcılık süreci söz konusu. Evet ağıza hoş gelmiyor. Ama başka bir şey var. Bu kadar sorumsuzluğun da kendi adına güçlü bir cezası olması gerekir” diye konuştu.

Soylu, şöyle devam etti:

“Birçok ülke acaba yardım edebilir miyiz diye bize talepte bulunuyor. Mesele hem kamusal hem de dünyayı ilgilendiren bir mesele haline gelmiş. Sorumluluk sahibi olan herkese sesleniyorum; hem kendi sorumluluğumuza hem de zincirleme sorumluluğumuza hep beraber uymak durumundayız. Zannediyorum savcılığa sevk edilecek. Bu işlerden canı yanan bir vatandaş olarak söylüyorum bu cezalar özellikle orman konusundaki cezalar artırılmalıdır. İdam konusu Türkiye’de çok tartışılıyor ama idamın da kendine ait bir caydırıcılık süreci söz konusu. Evet ağıza hoş gelmiyor. Ama başka bir şey var. Bu kadar sorumsuzluğun da kendi adına güçlü bir cezası olması gerekir.''

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2022, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER