Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye büyük ayıp

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Ferhan ile görüştü. Fakat görüşmede diplomatik teamüllere aykırı bir durum yaşandı.

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye büyük ayıp

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Ferhan ile görüştü.

Görüşmeye dair sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Bakan Çavuşoğlu, “Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faisal bin Ferhan ile yararlı bir görüşme gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

Fakat görüşmede diplomatik teamüllere aykırı bir durum yaşandı.

Türkiye’yi temsil eden Bakan Çavuşoğlu’nun olduğu görüşmede büyük Suudi Arabistan bayrağı bulunurken Türk Bayrağına yer verilmedi. Sehpa üzerinde küçük bir Türk Bayrağının yeterli görüldüğü toplantıda Türkiye’ye ilişkin başka bir simge yer almaması tepki çekti.

Bu durumun görülmemesini isteyen Bakan Çavuşoğlu da Twitter hesabından arkadaki Suudi Arabistan bayrağının görülmediği bir fotoğrafı tercih etti.

Son dönemde Türkiye – Suudi Arabistan ilişkileri, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Suudi tarafının Türk mallarına uyguladığı boykot kararları gerekçesiyle kötü ilerliyordu.

Ayrıca görüşmede ABD’nin Kaşıkçı cinayetinden sorumlu tuttuğu Veliahd Prens Muhammed bin Selman’ın da fotoğrafının olması dikkat çekti. Çavuşoğlu paylaştığı fotoğrafta bu bölümü de keserek yayınladı.

İşte o tweet ve fotoğrafın geniş hali:

İşte o tweet:

YORUM EKLE